Smrt obchodního cestujícího (TV film)

Death of a Salesman

Scénografie:

Tony Walton

Kostýmy:

Ruth Morley

Po dlhej dobe opäť jeden veľký zážitok. Ten zážitok má meno Dustin Hoffman. Videl som s ním 22 filmov a vo viacerých z nich zažiaril svojim majstrovstvom. Bezprostredne po zhliadnutí filmu si myslím, že práve toto bola jeho životná úloha. Hral v nej aj v divadle a podarilo sa mu ju vycizelovať do dokonalosti, akú dosahoval Biff pri leštení jeho auta. Z diela Arthura Millera poznám iba Mustangov, ale aj keby nenapísal nič viac, budem sa skláňať pred jeho majstrovstvom. Režiséra Volkera Schlöndorffa nepoznám vôbec, ale po záverečných titulkoch som presvedčený, že svojmu remeslu rozumie. Ešte dlho mi pobežia v hlave obrazy z filmu, v ktorom sa silený americký optimizmus značky Keep Smiling mení na desivý škleb.(6.11.2017)

A zase další doporučená četba. Naprosto skvěle natočeno, Hoffman prostě umí, bez něj by to zdaleko nebylo ono. Film je postaven jen a jen na jeho hereckém výkonu, ale přesně to mu vyhovuje. Viděl bych jediný problém, totiž že jsem se chvílema v ději trochu ztrácel a takové filmy moc nemusím, jinak bych dal plný počet...(20.5.2010)

Bezútěšné téma rozbitých snů a beznadějného života s jednou z nejhutnějších atmosfér a podmanivými plynulými prolínáními mezi časovými liniemi na prostoru jediného baráku, kde po herecké stránce ruluje celá rodina Willyho Lomana. Syrovost televizního formátu trochu překvapuje, ale filmařské chyby jsou v něm až hrozivě viditelné, nicméně kardinální zásah toho filmu mé hodnocení nesníží.(2.10.2010)

Původně jsem to hodnotil pouze třemi hvězdami, ale když mi ani po týdnu nešel tenhle film z hlavy, musel jsem přece jenom přidat. Předně je tenhle film jedno velké galapředstavení mimořádného hereckého talentu Dustina Hoffmana a když mu navíc stejně zdatně sekunduje mladičký John Malkovich, nelze tenhle snímek po umělecké stránce hodnotit jinak než v superlativech. Jenomže především zpočátku se to neskutečně táhne a hlavně ta Hoffmanova postava mi lezla tou svou naivitou a sebeklamem STRAŠNĚ na nervy. Ke konci filmu jsem už zuřivě poskakoval v křesle a křičel na obrazovku: "Proboha živého, probuď se už konečně!". Jenomže ono nic. Manželka a starší syn se tvářili, že tatíček má ve všem pravdu, i když věděli své, a jediný Malkovich měl odvahu to říct svému otci do očí, čímž vypukla okamžitě hádka. No je to každopádně pro diváka těžké pokoukání (jako ostatně většina Hoffmanových filmů). Mimořádná herecká kreativita všech zúčastněných zaručuje nezapomenutelný zážitek, který ale pro svou náročnost nejspíš nebudu chtít jen tak zopakovat.(8.11.2010)

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1989/90. V době, kdy jsem film viděla poprvé mi byl typ hlavního hrdiny lehce neuchopitelný, neb o kapitalismu v naší soc republice nebylo vidu slechu. Až po letech, vidím podobné jedince i ve svém okolí. Žijí na dluh, nejen finanční, ale i životní a morální. Salesman je stále aktuální postava.(18.6.2014)