Smrt obchodního cestujícího (TV film)

Death of a Salesman

Scénografie:

Tony Walton

Kostýmy:

Ruth Morley

Aj napriek tomu, že predlohu poznám, som si po prvých pár minútach povedal, že čo to je za hroznú vtákovinu. Svoje zohral aj fakt, že tu hral Dustin Hoffman, ktorého som nemal nikdy moc rád. No v tomto prípade uznávam, klobúk dole. Po chvíľke sa to však našťastie rozbehlo želaným smerom a hlavne do hĺbky jednotlivých postáv. Postupné odkrývanie kariet za súčasného budovania atmosféry bolo úžasné. Nuž, každý chce po sebe niečo zanechať, žiaľ len málokomu sa to aj podarí. Alebo sa to podarí takmer všetkým čo majú deti? Záleží od toho, z akého uhlu pohľadu sa na to pozeráme. Horšie však je, ak je so svojim "odkazom" človek nespokojný. Slušný nadpriemer. 80/100(28.2.2020)

A zase další doporučená četba. Naprosto skvěle natočeno, Hoffman prostě umí, bez něj by to zdaleko nebylo ono. Film je postaven jen a jen na jeho hereckém výkonu, ale přesně to mu vyhovuje. Viděl bych jediný problém, totiž že jsem se chvílema v ději trochu ztrácel a takové filmy moc nemusím, jinak bych dal plný počet...(20.5.2010)

Vynikající Dustin Hoffman a režie Volkera Schlondorffa dali možnost vzniku filmu, který je pojat velmi netradičně, téměř antihollywoodsky. Všechny scény jsou natáčeny v jednom jediném baráku, od bytu přes hotelový pokoj až po kancelář, čímž se prolínají jednotlivé časové roviny a převážně neakční kamery dílu dodávají divadelní atmosféru. Ale kamera je využita chytře, autor se netají nedodělanými scénami, a když osoby vycházejí před dům na zahradu, a jedna postava projde dveřmi, druhá z pohledu kamery neviditelnou dírou ve zdi, není to nedokonalost režie, ale záměr. Volker věděl co chce.(7.1.2004)

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1989/90. V době, kdy jsem film viděla poprvé mi byl typ hlavního hrdiny lehce neuchopitelný, neb o kapitalismu v naší soc republice nebylo vidu slechu. Až po letech, vidím podobné jedince i ve svém okolí. Žijí na dluh, nejen finanční, ale i životní a morální. Salesman je stále aktuální postava.(18.6.2014)

Po dlhej dobe opäť jeden veľký zážitok. Ten zážitok má meno Dustin Hoffman. Videl som s ním 22 filmov a vo viacerých z nich zažiaril svojim majstrovstvom. Bezprostredne po zhliadnutí filmu si myslím, že práve toto bola jeho životná úloha. Hral v nej aj v divadle a podarilo sa mu ju vycizelovať do dokonalosti, akú dosahoval Biff pri leštení jeho auta. Z diela Arthura Millera poznám iba Mustangov, ale aj keby nenapísal nič viac, budem sa skláňať pred jeho majstrovstvom. Režiséra Volkera Schlöndorffa nepoznám vôbec, ale po záverečných titulkoch som presvedčený, že svojmu remeslu rozumie. Ešte dlho mi pobežia v hlave obrazy z filmu, v ktorom sa silený americký optimizmus značky Keep Smiling mení na desivý škleb.(6.11.2017)