Co by dělali tajní agenti, kdyby se z nich stali náboráři? Odpověď nabízí komedie o takzvaném vědeckém získávání pracovních sil, která se odehrává v době, kdy český člověk ještě neznal slovo nezaměstnanost. Jejími hrdiny jsou dva náboráři podniku Pragokov, Láďa Pitras a Oto Vacák. Pečlivě si zjišťují vše o soukromém životě osob, které si vyhlédli jako potenciální oběti, a těchto informací zneužívají k jejich přetahování do Pragokovu. Jejich vědecká metoda je postavena na využití spolehlivé páky, kterou je manželská žárlivost a hrozby prozrazení intimních tajemství jednoho nebo obou partnerů. Tímto způsobem se jim podaří získat do podniku trpícího neustálým nedostatkem pracovníků nejen svářeče Aloise Niederleho, ale také dva topiče pro nepřetržitý provoz, manžele Nyklíčkovy, kteří spolu z malicherného důvodu nemluví. Komplikace nastanou v okamžiku, kdy se v zájmu vystěhování nepohodlné babičky rozhodne Pitrasova manželka zůstat v domácnosti a potřebuje za sebe najít náhradu. Pitras najde jakousi Myriam Hornovou, tím však roztočí neuvěřitelný kolotoč problémů, v jehož středu se nakonec ocitne on a jeho kolega Vacák, když se stanou obětí vlastních metod. (TV Nova)

Brouk

Další ze "zlaté éry" soialistických komedií, které poukazovaly na neduhy.... Tak, jak se "přetavoval" člověk v kině, tak se paralelně tavil i v TV a když si při tomhle filmu vzpomenu ještě na soudruha Pecha a toho jeho poskoka co mu říkal "milý Pffíteli" a jejich "Minuta denně", jdou na mě mdloby.... ()

B!shop

Necekal jsem nic extra, navic tu vsichni pisou, jak tema filmu je dneska naprosto na nic, ale nakonec sem se dobre bavil, protoze tohle vlastne ani neni film o naborarich, ale o zarlivosti. Skoro se ani nemuzu rozhodnout, co bylo vtipnejsi. Jestli domaci sceny nebo naborovy akce. Sobota a Narozny jsou perfektni dvojka a jejich akce a vochcavky fakt nemaj chybu, navic se tady Sobota docela obstojne zbavil toho svyho hihihi a je fakt super. Nejvostrejsi jsou stejne ale sceny s Marii Rosulkovou. Celkove se sice nejedna o nic extra super vtipnyho, ale sem tam je nakej vtip fakt dost dobrej, jsou tu fajn cesky herci a dej slusne odsejpa, takze jsem se dobre bavil. ()

Karlos80

Stále stejný Schulhoff. Nejde o žádný luxus ale přesto se z mého pohledu jedná o velmi zdařilou dobovou satiristickou komedii, u které jsem se rozhodně nenudil. Povedený situační humor, vtipné gagy, pěkné scény, viz třeba ta s neustále dotěrnou babičkou Rosulkovou ale líbil se mi např i jednoduchý topič Jiří Lír. Dne už sice zastaralý námět ale trochu nepochopitelný, zvláště když přihlédneme k faktu že v podstatě oficiálně neexistovala nezaměstnanost, pokud člověk sám neskončil, tak ho ani nevyhodili. Jinak se mi ale líbilo, že se tu moc nekádruje ani nesoudruhuje a vše je spíše než na náboraření postaveno na manželské žárlivosti:-) ()

sud

Já jsem v té době nežil, ale z vyprávění vím jak to přibližně chodilo. Tak jako v tomto filmu to nebylo. Tahle zábava a vtipy z tohoto filmu rychle stárnou a dnešnímu divákovi nic neřeknou. Petr Nárožný s Luďkem Sobotou jsou ucházející, avšak děj moc ne a konec je úplná blbost. Nejslabší film Petra Schulhoffa. ()

Jara.Cimrman.jr

"My na ten nábor jdeme čistě psychologicky a v jistém smyslu dokonce i dialekticky." Tak s tím souhlasím, i když tomu nerozumím. Nicméně duo náborářů mě vždycky bavilo, ale ono se to náboruje, když jsou peníze, dovolená v Jugoslávii a sauna na pracovišti. Takže shánějme topiče, svářeče, tiskovou referentku, mzdovou účetní či jeřábnici a bavme se. To náborování je zkrátka skvělé, ale ty trpící rodinné vztahy mě nikdy moc nebavily. Avšak hlavní je, že jsem se dozvěděl, jak se čučí v Čulicích, protože to je zásadní informace pro můj další život. ()

• Celý film byl natočen v Praze. (M.B)
  • V Popradu, kde náboráři z filmu shánějí jeřábnici, se nikdy nevyskytoval bar Virginia, o kterém je ve filmu řeč. V Česku se pak nevyskytuje obec Čurice, ve které náboráři lanaří svářeče (Karel Augusta), v úvahu by přicházela obec nedaleko Brna Čučice, která by lépe korespondovala s hláškou z filmu („čučet v Čuricích“). (Strato61)