Svérázný všeuměl Joska Platejz žije sám v nádherné krkonošské chalupě. Přestože neustále tvrdí, že nikdy nikoho nepotřeboval, nepotřebuje, potřebovat nebude a nejlepší je být sám, snaží se sám nebýt. Proto vyvařuje partě dřevařů, přátelí se s hajným Fandou a učitelem Kroupou a touží po návštěvě svých dětí, které žijí s rodinami v Praze a nikdy za ním nejezdí. Když je sám navštíví, zcela zjevně mají zájem pouze o jeho peníze a chalupu. Zeť Lojza s kumpánem ho dokonce přepadnou a chtějí ho okrást. Naštěstí se včas objeví mladý dřevař Jarda, který útočníky přemůže. Příliš šťastně nedopadne ani setkání s pohlednou padesátnicí Helenou, do níž se Joska bláznivě zamiluje. Netuší, že je to protřelá podvodnice, která ho chce připravit o peníze. Naštěstí jeho smutek nikdy netrvá dlouho, protože má nejen šťastnou povahu, ale také schopnost vzdorovat ranám osudu. (TV Nova)

ostravak30

Komedií bych tento film zrovna nenazval, spíše tragikomedií, když už. Nejvíc zaujmou jistě nádherné Krkonoše, na to já jsem docela uchyl a zmiňuju to často a pak samozřejmě herecké výkony. Především mistrovství Vlastimila Brodského. Nelze zapomínat ale ani na pana Kemra či Čepka a v neposlední řadě Jiřinu Bohdalovou. Tito a ještě i další vytváří příběh jedné velké lži. A to té, že nejlepší je být sám, ale přitom vlastně sám být nechce za žádnou cenu. A taky zrady. Nejprve od vlastní rodiny, následně od pozdní lásky. Aby v konečném důsledku hlavní hrdina zjistil, že nejcennější lidé jsou vlastně ti "cizí" - ve skutečnosti jeho přátelé. Snímek díky střihu získává spád a netrápí se tak žádnými zbytečnými scénami a po celých dvaadevadesát minut pozorujete mistry svého oboru, jak vyprávějí příběh, jež je vyprávěn zkušenýma očima životních zkušeností, které se ale čas od času také mohou mýlit. Vskutku skvělé dílo. Nejen vyprávěním, ale i protagonisty. ()

subic

Hele jako dobrý, velmi dobře zahraný, ale na mě ten film působí poměrně dost depresivně. Prostě to není ten film, na který se znovu rád podívám, proto nemůžu dát 4 frčky. ()

baxz

Komedie, která vypadá jako by nepatřila do 80tých let. Výborný příběh, malebné prostředí hor, slušná kamera, dobrá režie a báječné herecké výkony V.Brodského, J.Kemra, P.Čepka, J.Bohdalové, K.Heřmánka i M.Vladyky. Pro mě špička české filmové tvorby své doby. ()

Danulinda

Nádherný film o životě jednoho důvěřivého, ale velmi milého človíčka skvěle ztvárněného Vlastíkem Brodským s výborným přihráváním "Bohdalky", Čepka a jiných velikánů našeho herectví. ()

Gortyna

Ale ano. Kdo má rád písničky Petra Rezka a Hanky Zagorové, občas snese i nějaké ty Bakaláře, tomu se tenhle opus bude líbit. Možná jsem zbytečně alergický na filmovou řeč většiny filmů z 80. let, ale tohle bylo takové to naše. Člověčina z toho koukala, pan Kemr zahrál exota, nádherné Krkonoše. Nejlepší roli měli Pavel Nový et Co. - seděli a jedli guláše. To jsem jim záviděl. A také entuziasmus té paní poštovní, co pořád chtěla uhnat pana Brodského. Škoda večera. ()

honzic

Kvalitní film se skvělým Broským, Čepkem, Heřmánkem. Dnes už se takové filmy bohužel netočí. Hodnocení: 75 % ()

Luswani

Film, který pořádně začíná až po hodině, aby po chvíli skončil! S nástupem Bohdalové se začne odvíjet zajímavý a konkrétnější příběh. Ale do té doby je to jen neurčité, rozplizlé nic. Vůbec jsem netušil o čem ten film je. Jediné, co se mi líbilo, byla zvláštní posmutnělá atmosféra, která se táhne celým filmem. 60% ()

lisma

Výborný film. Víc než hořká komedie je to drama o stárnoucím osamělém muži z Podkrkonoší, jež je pro vlastní děti vyděděncem případně pokladičkou s penězmi. Předobraz Babího léta, díla, které bylo labutí písní Vlastimila Brodského. ()

PatrikP4

Skvělý výkon Vlastimila Brodského a dalších... Ale pana Brodského musíme vyzdvihnout... Rozhodně tě stojí za to... ()

rigby

Hodně hořká komedie se skvělým hereckým obsazením. Chvílemi se chce až brečet nad tou silou smutku, která je ovšem vzápětí překryta člověčenstvím. Brodský je opět vynikající a film svým výkonem pozvedá z šedého průměru. ()

Dvojirakri

Smutný snímek o samotě. Takhle také jednou dopadnu. Doufám že budu mít alespoň přátele, klidně v podobě lesních dělníků. Kéž by se povedla i ta chalupa, třeba v nádherné Horní Malé Úpě jako tady, nebo ještě spíš v Orlických horách... Nechám si na zahradě postavit posed, do něj dám houpací židli a budu na něm trávit rána, koukat do luk jak se pasou srnky... ale to už sem nepatří... ()

PTuranyi

Vlastimil Brodský v úlohe finančne zabezpečeného dôchodcu samorasta Platejza, žijúceho na chalupe v horách. Osamelý život mu spestrujú kamaráti, ktorým pomáha v lese drobnými opravami a hlavne výborným jedlom. Deti sa mu nevydarili a ako sa ukáže ani zať či nevesta. Hoci sa chváli svojím nosom/frňákom/radarom ako spoľahlivým poradcom, poštárka ho necháva chladným, ale zaľúbi sa bezhlavo do podvodníčky stelesnenej Jiřinou Bohdalovou. Tento krátky románik má však krátke trvanie, a tak sa Joska vracia k Borodyovej, jeho virtuálnej láske, ktorá sa vinie celým filmom. Pokúsi sa ju síce "zreálniť" ale žiaľ je blondína :) ()

DAJAAAA

Označení komedie/drama je tady bohužel správné.Za socialismu to mělo trefnějsi označení "úsměvné drama". Film pěkný,ale ten otřesný,laciný soundtrack se nedal poslouchat, až mi to rvalo uši,jinak bych dál za 5. ()