Barva peněz

The Color of Money

Farba peňazí

Drama / Sportovní

USA, 1986, 119 min

Barva peněz rozhodně není velikána Martina Scorsese nedůstojné dílo, ale v kontextu jeho celkové tvorby trochu vybočuje z jeho schémat. Rozhodně ovšem nepostrádá mistrovu typickou psychologickou propracovanost postav a oné doby. Napětí při kulečníkových scénách ukazuje, že by tým pod vedením Scorseseho, s vynikající kamerou a střihem, dokázal udělat drama i z šachové partie! Paul Newman se s Eddiem dokonale sžil, ale to u takového herce asi nikoho nepřekvapí. Ani Tom Cruise nepodal nijak šedý výkon a zdatně mu sekunduje, ale pohled na jeho vyfoukanou čupřinu, která mu dělá hlavu zvící expremiéra Miloše Zemana, se neblaze dotýká mého estetického cítění…(5.10.2008)

Sám byl kdysi eso. A v talentovaném, ale arogantním hráči biliáru, který se u stárnoucího kouzelníka učí, vidí nový životní impuls. A šanci vydělat solidní balík. Cruise dostal příležitost pracovat s dvěma hollywoodskými velikány – učit se od nich – a pochopitelně toho využil. Scorsese si sice hraje se střihem a kamerou, jinak toho ale kromě solidní atmosféry a pevného vedení herců moc nesvedl. Jinak je to možná s podivem, ale v mé sbírce dvd zastupují nejpočetnější skupinu právě filmy Toma Cruise. Pro někoho možná stále ten chlapík z Top Gunu, co cení zuby a mhouří oči, pro jiné spolehlivá herecká star, která rozehrává svůj talent v rozmanitých kouscích. Možná je to pečlivým výběrem rolí a obklopováním se výbornými režiséry (však posuďte sami: Brian De Palma, John Woo, J. J. Abrams, Bryan Singer, Ridley a Tony Scott, Barry Levinson, Cameron Crowe, Michael Mann, Francis Ford Coppola, Robert Redford, Sydney Pollack, James Mangold, Edward Zwick, Stanley Kubrick, Steven Spielberg, Ron Howard, Oliver Stone, Neil Jordan, Paul Thomas Anderson nebo jako v tomhle případě Martin Scorsese..), každopádně se zas a znova těším na další setkání..(11.3.2012)

Filmů o poolu neni moc, což tomuhle dává samo o sobě u mě malý plus. Navíc je povedenej, zdařilá kombinace žánrů Drama/Sportovní ho myslim plně vystihuje. Uvidíte opravdu mladého a naivního Toma Cruise, jehož se ujme kulečníkový matador Paul Newman, aby ho naučil, jak si v hernách vydělat slušný prachy. Místy se mu to daří více, místy méně a jestli nakonec ukrotí mladický elán svého svěřence, to už vám neprozradím. Podívejte se sami. 80 % Oblíbená část- rozhovor v motorestu(26.3.2010)

Voľné pokračovanie biliardovej klasiky zo šesťdesiatych rokov dopadlo napokon celkom dobre, Scorseseho réžia bola vždy plná nápadov a nejednoznačnosti. Možno nie je plná šťavy a dravosti ako z jeho iných kumštov, kde odovzdal kus seba, každopádne Newman vyniká. Jeho prítomnosťou si človek ani neuvedomí tú dvojhodinovú ťarchu okolo neustáleho rozdávania a získavania dolárov. Takisto scenár je z kategórie zložitejších, neschématizovaných vzhľadom k väčšine odlišných, prehľadnejších stránok papiera. Ale aby mohol snímok zaujať každého, je nutné rozvrstviť polaritu dejovosti viac do spoločenskosti, nevnímajúc len primárnu pointu filmu, akou je hazard.(14.12.2014)

Když spojí své síly Martin Scorsese a Paul Newman, tak nemůže vzniknout špatný film. A už úvodní titulky se zapálenou cigaretou, která promodrává tmu, dávají tušit, že Marty je opět ve formě. Barva peněz je zábavný, povedený kousek a skvělá oddychovka, ovšem mnohem staršího Biliárového krále mám přece jen o něco radši. P.S. Oscar pro Newmana jako nejlepšího herce je určitě zasloužený - jen mě překvapuje, že ho nedostal mnohem dříve, protože ve své svaté trojici (Frajer Luke, Butch Cassidy, Podraz) byl ještě lepší.(14.11.2014)

• - Natáčení bylo ve všech ohledech příjemné a zábavné. Cruise s Newmanem se na place neustále hecovali. Cruise říkal Newmanovi ,,staříku" a Newman jemu ,,kluku" a provokoval ho, ať si jde nechat "vyměnit plenky". (Rocky62)

• - Paul Newman se stal jediným hercem, který byl nominován dvakrát za zopakování totožné role. Barva peněz byla totiž remakem snímku Hazardní hráč z roku 1961, za nějž Paul rovněž získal nominaci. (Stoka)

• - Pro humorné scény dával Scorsese rady Newmanovi, aby zkusil nebýt humorný. Pak prý bude jeho humor stravitelný. (don corleone)