Barva peněz

The Color of Money

Farba peňazí

Drama / Sportovní

USA, 1986, 119 min

Voľné pokračovanie biliardovej klasiky zo šesťdesiatych rokov dopadlo napokon celkom dobre, Scorseseho réžia bola vždy plná nápadov a nejednoznačnosti. Možno nie je plná šťavy a dravosti ako z jeho iných kumštov, kde odovzdal kus seba, každopádne Newman vyniká. Jeho prítomnosťou si človek ani neuvedomí tú dvojhodinovú ťarchu okolo neustáleho rozdávania a získavania dolárov. Takisto scenár je z kategórie zložitejších, neschématizovaných vzhľadom k väčšine odlišných, prehľadnejších stránok papiera. Ale aby mohol snímok zaujať každého, je nutné rozvrstviť polaritu dejovosti viac do spoločenskosti, nevnímajúc len primárnu pointu filmu, akou je hazard.(14.12.2014)

Scorsese se v 80. letech jednoznačně distancoval od gangsterských příběhů. Již podruhé vynechal De Nira a sáhl po Paul Newmanovi, aby dovyprávěl příběh Eddie Felsona. Překvapí výběr Toma Cruise, který se ovšem pro svou nafoukanou roli náramně hodí. Když vezmu v úvahu, že zde Scorsese obsadil herce, s kterými nikdy předtím ani potom nespolupracoval, příjde mě to hodně zvláštní a odvážný tah. Výsledek není rozhodně špatný. Pokud bych měl zmínit nějakou perličku, tak je to vždy "hladce" oholený John Turturro a sympatický Forest Whitaker. 75%(5.3.2013)

Scorsese se po svých předchozích náročných opusech snížil k něčemu mainstreamovějšímu a natočil řemeslně parádní příběh o charizmatickém mentorovi a jeho talentovaném, ale nezralém žáku. Velmi efektně nasnímané kulečníkové bitvy, dobře napsané ústřední postavy a jejich vztah a přesní Newman s Cruisem.(22.2.2020)

Film kterej neoslní ani neurazí. Scorsesemu určitě jdou daleko líp filmy o mafiánech, než nějaký drrama, ale naštěstí pro něj barvu peněz hodně zvedaj herecký výkony Paula Newmana a Toma Cruise. Jinak mi ale celej tenhle film přišel tak trochu o ničem, sice jsou tady k vidění zajímavý kulečníkový bitvy, ale to je asi tak všechno a přesto tomu dám 4*. procč? Protože přesto všechno mě kupodivu film celkem bavil(14.1.2007)

Farbu peňazí som videl viackrát, ale vždy ako torzá. Teraz, keď sa mi podarilo vidieť film od začiatku do konca, mal som možnosť vychutnať si osobnostné i herecké protipóly Cruisa a Newmana a ich skvelú prísediacu. Film som si vychutnal a vôbec ma netrápia úvahy, či patrí medzi priemerné alebo slabé snímky Scorseseho.(6.12.2009)

• - Jeden z protihráčů Vincenta má na sobě tričko s motivem filmu Attack of the 50 Foot Woman (1958). (facojurka)

• - Ve filmu se objevil i režisér Martin Scorsese. Ztvárnil postavu muže, který vede psa v kasínu v Atlantic City. Zvířečí roli čtyřnohého přítele si zahrál Scorseseho vlastní pes, který se ve skutečnosti jmenuje Zoe a je uveden i v závěrečných titulcích. (don corleone)

• - Paul Newman získal za svůj herecký výkon Oskara. (Elisebah)