Oscarový Paul Newman v americkém filmu z prostředí kulečníkového hazardu. Vyhrávat prachy je lepší než je vydělávat.
Zestárlý biliárový šampion Eddie Felson už dávno vzdal svou hráčskou kariéru a věnuje se obchodu s alkoholem. Jednoho dne však narazí na talentovaného mladíka Vincenta, jenž v kulečníku exceluje. Podaří se mu přesvědčit Vincenta a jeho dívku Carmen, aby spolu začali vydělávat peníze v hazardní hře v maloměstských hernách. Cynický Eddie zároveň učí Vincenta, jak se ve hře zdokonalit a hlavně jak klamat tělem. Vincent je nucen učit se i pokoře, protože kvůli sázení je v jejich zájmu hru někdy prohrát. Vztah učitele a žáka nakonec přeroste v konkurenční boj dvou kulečníkových mistrů a především dvou svérázných osobností... Drama režiséra
Martina Scorseseho je volným pokračováním snímku
Hazardní hráč (
The Hustler) z roku 1961. K postavě "Rychlého" Eddieho Felsona se po letech opět vrátil jeho původní představitel
Paul Newman. Za tuto roli byl Newman v obou případech nominován na Oscara, avšak až ve Scorseseho filmu se mu podařilo nominaci proměnit. Druhou hlavní roli svěřil režisér
Tomu Cruiseovi, jehož v témže roce vyneslo na vrchol popularity drama
Top Gun.
(oficiální text distributora)
choze
Scorsese se po svých předchozích náročných opusech snížil k něčemu mainstreamovějšímu a natočil řemeslně parádní příběh o charizmatickém mentorovi a jeho talentovaném, ale nezralém žáku. Velmi efektně nasnímané kulečníkové bitvy, dobře napsané ústřední postavy a jejich vztah a přesní Newman s Cruisem.(22.2.2020)
viperblade
Je možné, aby film, který je o tak jednoduché a dalo by se říci až prosté hře, (nechci nikoho urazit, přece jen i já si kulečník s radostí zahraju), jako je kulečník, dostal 4 nominace na Oscara a jednoho proměnil? Ano, je. Postarali se o to mistr Scorsese, drsňák Newman a tehdy ještě mladý a dobrý Cruise. Výborná relaxační podívaná.(4.10.2008)
lesumir
Eddie Felson je zpět a hustlerovská atmosféra s ním! Martin Scorsese se toho ujal po svém a sice se mu nepodařilo vyrovnat nádhernému lidskému příběhu ze šedesátých let z prostředí kulečníkových stolů, ale líp to dopadnout asi nemohlo. FIlm si jede tu svou melancholickou a díky skvěle vybrané jazzové a bluesové muzice, která je poctou pro starý The Hustler, se mu to náramně daří. Cruise jako napomádovaný floutek je hodně dobrý, avšak vedle Paula nejvíc záři Mary Elizabeth Mastrantonio, vidět ji jenom v kalhotkách bylo velice inspirující. Osmdesátý léta měla svoje kouzlo stejně jako šedesátky. __ Hustler končí tak, že i když vyhrajete, neznamená to výhru. Color of Money končí přesně opačně, i když prohrajete, možná jste vlastně vyhráli.(15.3.2009)
Fiftis
Výborný film. Paul Newman ako vždy skvelý, Tom Cruise vo svojich začiatkoch tiež skvelý. Biliardové pasáže efektne natočené. Dilema hlavného hrdinu, či sa má sebarealizovať skrz odovzdávanie skúseností alebo svoj vlastný comeback, sa javí ako nosná téma, ale výsledok nevyznieva nijako osudovo. Vlastne mi nič vyložene nevadí, ale tiež to nie je nič, bez čoho by som sa nemohol obísť. Martin Scorsese bol ale tentokrát opäť veľmi šikovný. Oscar pre Paula Newmana bez diskusie. Paul Newman bol herec nie s veľkým, ale s obrovským H. Jeho Eddie na seba úplne zaslúžene strháva všetku pozornosť.(4.2.2015)
Djkoma
Celá postava Paula Newmana je mi nesympatická až protivná. Raději sleduji Toma Cruise jako floutka, který se učí řemeslu a všech nečestných her v pozadí nádherné klubové zábavy, biliáru. Scorsese si vybral trochu jednodušší a odlehčený film, který díky kvalitě Cruise a Newmana vydrží i s průměrnou režií. Film působí příjemně, koncem nikoho neurazí, ale rozhodně nejde o něco co musíte vidět za každou cenu.(13.3.2007)