Barva peněz

The Color of Money

Farba peňazí

Drama / Sportovní

USA, 1986, 119 min

Film kterej neoslní ani neurazí. Scorsesemu určitě jdou daleko líp filmy o mafiánech, než nějaký drrama, ale naštěstí pro něj barvu peněz hodně zvedaj herecký výkony Paula Newmana a Toma Cruise. Jinak mi ale celej tenhle film přišel tak trochu o ničem, sice jsou tady k vidění zajímavý kulečníkový bitvy, ale to je asi tak všechno a přesto tomu dám 4*. procč? Protože přesto všechno mě kupodivu film celkem bavil(14.1.2007)

Otváracia scéna - tmavá miestnosť, horiaca cigareta položená na popolníku, brilantný preslov : Hra s deviatimi guľami je jednou z hier amerického biliardu tj. poolu. Gule sa schovávajú v číselnom poradí. Jediná guľa ktorá ma skutočný význam, ktorá vyhráva, je deviatka. Hráč môže zahrať osem ťažkých úderov za sebou, deviaty skaziť, a prehrať. Alebo naopak... Ak sa pri rozohrávacom údere, gule dobre rozhodia a hráčovi sa podarí schovať deviatku, tak vyhráva. Inými slovami, v poolu je dôležité mať šťastie. Lenže pre niektorých hráčov... je štastie samo o sebe umením. Niektorí hovoria, že ide o Scorsesiho najhollywoodskejší a najpriemernejší film, no pre mňa je to jeden z najlepších športových filmov aké som mal možnosť vidieť. Biliard si zahrám veľmi rád, je to jedna s mojich najobľúbenejších hier, naleštené tágo, oslepujúca lampa nad stolom, pivko, cigareta a všetko ostatné čo k tomu patrí. No oproti hre s deviatimi guľami je biliard len slabší odvar, pravidlá nie sú také jednoduché ako vyzerajú a výhra nie je nikdy istá. No nič prejdem k filmu - skvelý scénar, dokonalá herecká dvojka (Síce o herectvu moc toho neviem ale kto hovorí, že Cruise tu je nevýrázný nech si radšej pustí Walkera), 80-tková atmosféra, biliardové esá s nezabudnuteľnými kúzlami s tágom a perfektný soundtrack. Mucho gusto.(31.8.2012)

"Když tě nevyklepu teď, tak příští měsíc v Dallasu." Návrat Eddie Felsona za zelené stoly mám rád. Sice to chvíli trvá, než zase začne roztáčet falše, ale v té době skvěle baví jeho žák Vincent, jehož klamání tágem mi připadá velmi zábavné. Mě by tedy Vincent neporazil, protože jsem jeho falešné hry rychle prokoukl, své koule si dobře hlídám a nenechám si je jen tak honit po stole. Nicméně sledovat Vincenta a Eddieho v akci mě hrozně baví. Já se totiž považuju za gentlemana a odborníka na pool, což mohu hravě dokázat tím, že umím roztrhnout plátno, převrhnout stůl a přepůlit tágo o hlavu soupeře.(23.1.2017)

V životě bych neřekla, že film o kulečníku může být tak fascinující a strhující a že se mi k tomu všemu bude ještě líbit. Ale je to tak a nic se na tom nedá změnit, i kdyby čert na koze jel. Štramák Paul Newman získal ocenění za tento film oprávněně. Mladý Tom Cruise byl spíše takový frajírek, který opravdu potřeboval zkušenosti od staršího. Herní kulečníkové pasáže byly velmi zajímavé a působivé.(7.12.2011)

Nedokážu přesně popsat, čím to je, že ať se Scorsese ujme jakéhokoli námětu, vdycky sedím s otevřenou pusou od začátku do konce! Jeho režisérská řeč mi opravdu sedí ze všech nejvíc! Díky tomu dokážu nadšeně sledovat filmy z prostředí, které mě moc neláká (Kundun, Poslední pokušení Krista,Věk nevinnosti)! Nějakej kulečníkovej film, který jsem předpokládal zabředně do klasické sportovně-filmové formy taky nebylo nic, co bych toužil vidět, kdyby to nebylo od Scorseseho! Ale opět je to perfektní film se vším všudy, postavy jsou zajímavé a nepředvídatelné a především to není jen o kulečníku! Je to o sebevědomí, hrdosti, touze po penězích a taktice! Cruise je jako namyšlený cvok perfektní, Newman ve roli rozumného mentora, který se ale dokáže zbrknout také! No a Mary Elizabeth Mastrantonio je dokonalá sexy mrška s dobrým srdcem! Prostě Scorsese je machr, nemůžu si pomoct!(19.9.2007)

• - Jeden z protihráčů Vincenta má na sobě tričko s motivem filmu Attack of the 50 Foot Woman (1958). (facojurka)

• - Natáčení bylo ve všech ohledech příjemné a zábavné. Cruise s Newmanem se na place neustále hecovali. Cruise říkal Newmanovi ,,staříku" a Newman jemu ,,kluku" a provokoval ho, ať si jde nechat "vyměnit plenky". (Rocky62)

• - Ve filmu se objevil i režisér Martin Scorsese. Ztvárnil postavu muže, který vede psa v kasínu v Atlantic City. Zvířečí roli čtyřnohého přítele si zahrál Scorseseho vlastní pes, který se ve skutečnosti jmenuje Zoe a je uveden i v závěrečných titulcích. (don corleone)