Barva peněz

The Color of Money

Farba peňazí

Drama / Sportovní

USA, 1986, 119 min

Scorsese se po svých předchozích náročných opusech snížil k něčemu mainstreamovějšímu a natočil řemeslně parádní příběh o charizmatickém mentorovi a jeho talentovaném, ale nezralém žáku. Velmi efektně nasnímané kulečníkové bitvy, dobře napsané ústřední postavy a jejich vztah a přesní Newman s Cruisem.(22.2.2020)

Je možné, aby film, který je o tak jednoduché a dalo by se říci až prosté hře, (nechci nikoho urazit, přece jen i já si kulečník s radostí zahraju), jako je kulečník, dostal 4 nominace na Oscara a jednoho proměnil? Ano, je. Postarali se o to mistr Scorsese, drsňák Newman a tehdy ještě mladý a dobrý Cruise. Výborná relaxační podívaná.(4.10.2008)

Eddie Felson je zpět a hustlerovská atmosféra s ním! Martin Scorsese se toho ujal po svém a sice se mu nepodařilo vyrovnat nádhernému lidskému příběhu ze šedesátých let z prostředí kulečníkových stolů, ale líp to dopadnout asi nemohlo. FIlm si jede tu svou melancholickou a díky skvěle vybrané jazzové a bluesové muzice, která je poctou pro starý The Hustler, se mu to náramně daří. Cruise jako napomádovaný floutek je hodně dobrý, avšak vedle Paula nejvíc záři Mary Elizabeth Mastrantonio, vidět ji jenom v kalhotkách bylo velice inspirující. Osmdesátý léta měla svoje kouzlo stejně jako šedesátky. __ Hustler končí tak, že i když vyhrajete, neznamená to výhru. Color of Money končí přesně opačně, i když prohrajete, možná jste vlastně vyhráli.(15.3.2009)

Výborný film. Paul Newman ako vždy skvelý, Tom Cruise vo svojich začiatkoch tiež skvelý. Biliardové pasáže efektne natočené. Dilema hlavného hrdinu, či sa má sebarealizovať skrz odovzdávanie skúseností alebo svoj vlastný comeback, sa javí ako nosná téma, ale výsledok nevyznieva nijako osudovo. Vlastne mi nič vyložene nevadí, ale tiež to nie je nič, bez čoho by som sa nemohol obísť. Martin Scorsese bol ale tentokrát opäť veľmi šikovný. Oscar pre Paula Newmana bez diskusie. Paul Newman bol herec nie s veľkým, ale s obrovským H. Jeho Eddie na seba úplne zaslúžene strháva všetku pozornosť.(4.2.2015)

Celá postava Paula Newmana je mi nesympatická až protivná. Raději sleduji Toma Cruise jako floutka, který se učí řemeslu a všech nečestných her v pozadí nádherné klubové zábavy, biliáru. Scorsese si vybral trochu jednodušší a odlehčený film, který díky kvalitě Cruise a Newmana vydrží i s průměrnou režií. Film působí příjemně, koncem nikoho neurazí, ale rozhodně nejde o něco co musíte vidět za každou cenu.(13.3.2007)

• - Eddie Felson (Paul Newman) nosí hodinky Rolex DateJust. (Liqid)

• - Paul Newman se stal jediným hercem, který byl nominován dvakrát za zopakování totožné role. Barva peněz byla totiž remakem snímku Hazardní hráč z roku 1961, za nějž Paul rovněž získal nominaci. (Stoka)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal Walter Trevis. (Terva)