Barva peněz

The Color of Money

Farba peňazí

Drama / Sportovní

USA, 1986, 119 min

První opravdu mainstreamový Scorseseho film vyniká jeho tradiční brilantní vizuální podobou a kulečníkovou explozí připomínajícího Bressonova kapsáře, kde byla peněženková eskapáda, podobně sestříhaná...trochu prudí Cruise, který jak byl v mládí šíleně ambiciozní, tak byl protivný, ale co naplat z filmu už ho odpárat nejde, tak se musí překousnout. Vyvažuje to ale skvělý Newman, který ani v mládí nebyl tak disgusting jako Cruise, natož zde, kde už hraje svým vyžile unaveným, přesto přitažlivým způsobem.(8.8.2010)

Scorsese se v 80. letech jednoznačně distancoval od gangsterských příběhů. Již podruhé vynechal De Nira a sáhl po Paul Newmanovi, aby dovyprávěl příběh Eddie Felsona. Překvapí výběr Toma Cruise, který se ovšem pro svou nafoukanou roli náramně hodí. Když vezmu v úvahu, že zde Scorsese obsadil herce, s kterými nikdy předtím ani potom nespolupracoval, příjde mě to hodně zvláštní a odvážný tah. Výsledek není rozhodně špatný. Pokud bych měl zmínit nějakou perličku, tak je to vždy "hladce" oholený John Turturro a sympatický Forest Whitaker. 75%(5.3.2013)

Asi som mal prilis velke ocakavanie, pretoze az tak nadseny nie som z tohto filmu. Chvilkami zabavne, chvilkami nudne, ale herecke vykony Toma Cruisa a Paula Newmana to z mojho pohladu ako tak zachranili. Martin Scorsese je talentovany reziser, ktory hned na zaciatku filmu ako rozpravac vysvetlil pravidla gulecnika. Jeho prvy film, ktory som od neho videl na zaciatku 90-tych rokov a velmi sa mi pacil bol MYS HRUZY (1991) s Robertom De Nirom. Scorsese ma bohatu filmografiu plnu kvalitnych filmov z ktorych moje najoblubenejsie su ZURICI BYK (1980), MAFIANI (1990), spominany Mys hruzy, CASINO (1995), LETEC (2004), oscarova SKRYTA IDENTITA (2006) alebo aj 17 minutovy videoklip Michaela Jacksona BAD (1987). Paul Newman ako jediny z hercov ziskal Oscara za hlavnu ulohu. Za vedlajsiu ulohu bola nominovana Mary Elizabeth Mastrantonio, ale Oscara jej vtedy vyfukla Dianne Wiest za komediu od Woodyho Allena HANA A JEJI SESTRY (1986)... 22.12.2009 ______ Paul Newman - (Eddie Nelson) +++ Tom Cruise - (Vincent Lauria) +++ Mary Elizabeth Mastrantonio - (Carmen) +++ John Turturro - (Julian) +++ Forest Whitaker - (Amos) +++ Helen Shaver - (Janelle) +++ Bill Cobbs - (Orvis) +++ Martin Scorsese - (Rozprávač na začiatku filmu) +++(22.12.2009)

Barva peněz rozhodně není velikána Martina Scorsese nedůstojné dílo, ale v kontextu jeho celkové tvorby trochu vybočuje z jeho schémat. Rozhodně ovšem nepostrádá mistrovu typickou psychologickou propracovanost postav a oné doby. Napětí při kulečníkových scénách ukazuje, že by tým pod vedením Scorseseho, s vynikající kamerou a střihem, dokázal udělat drama i z šachové partie! Paul Newman se s Eddiem dokonale sžil, ale to u takového herce asi nikoho nepřekvapí. Ani Tom Cruise nepodal nijak šedý výkon a zdatně mu sekunduje, ale pohled na jeho vyfoukanou čupřinu, která mu dělá hlavu zvící expremiéra Miloše Zemana, se neblaze dotýká mého estetického cítění…(5.10.2008)

Uz to nema tu zlatou retro auru sveho excelentniho predchudce "The Hustler" (1961) a uz jsem zazil prijemnejsi veci, nez Toma Cruise za mlada, ale jinak se Scorsese vyrovnal s pokracovanim tehle kulecnikove sagy dustojne. Je zde vice samotneho poolu (skvele nasnimaneho), Paul Newman je zde ve sve duchodove forme dokonce jeste sympatictejsi, nez v puvodnim filmu za mlada a stejne jako "The Hustler" vas to jednoduse bavi. Casovy skok 25ti let je v atmosfere a prostredi kulecnikovych heren sice znat, ale co, proste vam tady misto retro jazzu hraje Phil Collins. 7/10(3.8.2012)

• - Ve filmu se objevil i režisér Martin Scorsese. Ztvárnil postavu muže, který vede psa v kasínu v Atlantic City. Zvířečí roli čtyřnohého přítele si zahrál Scorseseho vlastní pes, který se ve skutečnosti jmenuje Zoe a je uveden i v závěrečných titulcích. (don corleone)

• - Newman a Cruise hráli ve většině kulečníkových záběrů sami, protože prošli školením u Mikea Sigela, tehdejšího nejlepšího hráče na světě. (Rocky62)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal Walter Trevis. (Terva)