Barva peněz

The Color of Money

Farba peňazí

Drama / Sportovní

USA, 1986, 119 min

Vincent Lauria je hráč, jehož biliár vyloženě baví. Neustále vyhrává, hru si náležitě užívá a to až do chvíle, kdy jeho nadšení spatří bývalý Biliárový král Eddie Felson. Eddie totiž před sebou vidí nejen talentovaného kluka, ale hlavně sám sebe před pětadvaceti lety, kdy bojoval o titul s Minnesotou Fatsem. Má v hlavě spoustu informací o zákulisí kulečníkového profesionalismu, které je ochoten svému nástupci předat, ale zároveň při pohybu mezi rozstřelovanými koulemi začíná toužit po tom, aby jeho tágo neřeklo na zeleném stole poslední slovo(19.11.2009)

Co si budeme nalhávat, typ scénáře a potenciál filmu svádí hodit Barvu peněz mezi další „béčka“, která jdou rovnou na videa a poté do hlavních vysílacích časů komerčních TV. To by ale za kamerou nesměl stát menší chlapík a na židli mít jméno Scorsese, který z tohoto nenápadného filmečku vykřesal úplné maximum. Rychlé nájezdy a zoomy na obličeje u něj mají obrovský význam, skvěle působí obraz v obraze, kdy je Edieho postava mentora a dohlížeče ještě znásobena a posílena do úlohy „vyšší bytosti“. Výborná je i celková skladba (film chytá prvky westernu) a až akční střih při samotném kulečníku. O ukázkovém nasvícení barů a heren nemluvě! Velmi zvláštní vztah se ovšem vyvíjí mezi Vincentem a Ediem. Oba se zpočátku vzájemně obdivují, ale každý trochu jiným způsobem. Vince za ty dvě hodinky projde skutečně velkou změnou, z rebela se stává chytrý člověk, ale Ediemu (jemuž se trochu mění hodnoty) se ne a ne pořádně zavděčit. Marty nezklamal ani tentokrát, vypráví poutavě, děj odsýpá a výkony Cruise a Newmana se nedají neocenit.(6.7.2006)

Nedokážu přesně popsat, čím to je, že ať se Scorsese ujme jakéhokoli námětu, vdycky sedím s otevřenou pusou od začátku do konce! Jeho režisérská řeč mi opravdu sedí ze všech nejvíc! Díky tomu dokážu nadšeně sledovat filmy z prostředí, které mě moc neláká (Kundun, Poslední pokušení Krista,Věk nevinnosti)! Nějakej kulečníkovej film, který jsem předpokládal zabředně do klasické sportovně-filmové formy taky nebylo nic, co bych toužil vidět, kdyby to nebylo od Scorseseho! Ale opět je to perfektní film se vším všudy, postavy jsou zajímavé a nepředvídatelné a především to není jen o kulečníku! Je to o sebevědomí, hrdosti, touze po penězích a taktice! Cruise je jako namyšlený cvok perfektní, Newman ve roli rozumného mentora, který se ale dokáže zbrknout také! No a Mary Elizabeth Mastrantonio je dokonalá sexy mrška s dobrým srdcem! Prostě Scorsese je machr, nemůžu si pomoct!(19.9.2007)

Scorsese se v 80. letech jednoznačně distancoval od gangsterských příběhů. Již podruhé vynechal De Nira a sáhl po Paul Newmanovi, aby dovyprávěl příběh Eddie Felsona. Překvapí výběr Toma Cruise, který se ovšem pro svou nafoukanou roli náramně hodí. Když vezmu v úvahu, že zde Scorsese obsadil herce, s kterými nikdy předtím ani potom nespolupracoval, příjde mě to hodně zvláštní a odvážný tah. Výsledek není rozhodně špatný. Pokud bych měl zmínit nějakou perličku, tak je to vždy "hladce" oholený John Turturro a sympatický Forest Whitaker. 75%(5.3.2013)

Filmů o poolu neni moc, což tomuhle dává samo o sobě u mě malý plus. Navíc je povedenej, zdařilá kombinace žánrů Drama/Sportovní ho myslim plně vystihuje. Uvidíte opravdu mladého a naivního Toma Cruise, jehož se ujme kulečníkový matador Paul Newman, aby ho naučil, jak si v hernách vydělat slušný prachy. Místy se mu to daří více, místy méně a jestli nakonec ukrotí mladický elán svého svěřence, to už vám neprozradím. Podívejte se sami. 80 % Oblíbená část- rozhovor v motorestu(26.3.2010)

• - Na filmu se podílel snad každý velký hráč USA v kulečníku 80. let. Ve filmu si jako kompars zahrála všechna velká jména tohoto sportu, například Steve Mizerak, Jimmy Mataya, Michael Sigel nebo Keith McCready. Buď přímo hráli protihráče hlavních hrdinů nebo za ně hráli v detailních záběrech na koule a ne na herce. Starali se hlavně o rozstřely. (don corleone)

• - Pro humorné scény dával Scorsese rady Newmanovi, aby zkusil nebýt humorný. Pak prý bude jeho humor stravitelný. (don corleone)

• - Hlas, který objasňuje pravidla kulečníku v originále, obstaral sám režisér Scorsese. (don corleone)