Barva peněz

The Color of Money

Farba peňazí

Drama / Sportovní

USA, 1986, 119 min

Pokračování legendárního snímku Biliárový král s Paulem Newmanem alias Eddiem Felsenem. Opět velice strhující příběh podtržený skvělou režií Martina Scorsese a doplněn pěknou hudbou. Po Top Gunu se Tom Cruise ukázal v dalším parádním snímku. Oscara si Newman zasloužil, ale myslím si, že už hrál v lepších rolích a za tuto mu sošku dali spíše z povinnosti......(5.12.2007)

Nedokážu přesně popsat, čím to je, že ať se Scorsese ujme jakéhokoli námětu, vdycky sedím s otevřenou pusou od začátku do konce! Jeho režisérská řeč mi opravdu sedí ze všech nejvíc! Díky tomu dokážu nadšeně sledovat filmy z prostředí, které mě moc neláká (Kundun, Poslední pokušení Krista,Věk nevinnosti)! Nějakej kulečníkovej film, který jsem předpokládal zabředně do klasické sportovně-filmové formy taky nebylo nic, co bych toužil vidět, kdyby to nebylo od Scorseseho! Ale opět je to perfektní film se vším všudy, postavy jsou zajímavé a nepředvídatelné a především to není jen o kulečníku! Je to o sebevědomí, hrdosti, touze po penězích a taktice! Cruise je jako namyšlený cvok perfektní, Newman ve roli rozumného mentora, který se ale dokáže zbrknout také! No a Mary Elizabeth Mastrantonio je dokonalá sexy mrška s dobrým srdcem! Prostě Scorsese je machr, nemůžu si pomoct!(19.9.2007)

Mladý nerozvážný talentovaný vs. starý zkušený, žák vs. učitel, výuka zakončená turnajem... Velmi známé schéma vs. ne zcela typické naplnění. Stejně jako Scorseseho "Zuřící Býk" není úplně tak o boxu, tak ani tenhle film nemusí být úplně tak o kulečníku. Jestli se vám bude líbit, záleží hodně na tom, jak moc ho budete vnímat skrze režisérovu tvorbu. Já nepatřím k těm co by ji nějak kanonicky uctívali, takže jsem tenhle veskrze lidský příběh i skrze herecké výkony velmi ocenil.(12.3.2006)

Podstatne zábavnejšia verzia Eddie Felsona. Scenár síce nemá také perly ako jeho predchodca, ani takú katarziu, ale réžia a kamera vládnu. Už naozaj chýbalo len, aby sa objektív gúľal po hracích stoloch a diváci spolu s ním. Hudba tiež super. Paul Newman dostal síce oscara za poker face, ale to skôr za dlhodobú záruku kvality a preto z časti súhlasím. Tom Cruise plný hormónov a entuziazmu nerušil, ani ešte neuchvátil. Scorsese rulez!(29.7.2013)

Asi som mal prilis velke ocakavanie, pretoze az tak nadseny nie som z tohto filmu. Chvilkami zabavne, chvilkami nudne, ale herecke vykony Toma Cruisa a Paula Newmana to z mojho pohladu ako tak zachranili. Martin Scorsese je talentovany reziser, ktory hned na zaciatku filmu ako rozpravac vysvetlil pravidla gulecnika. Jeho prvy film, ktory som od neho videl na zaciatku 90-tych rokov a velmi sa mi pacil bol MYS HRUZY (1991) s Robertom De Nirom. Scorsese ma bohatu filmografiu plnu kvalitnych filmov z ktorych moje najoblubenejsie su ZURICI BYK (1980), MAFIANI (1990), spominany Mys hruzy, CASINO (1995), LETEC (2004), oscarova SKRYTA IDENTITA (2006) alebo aj 17 minutovy videoklip Michaela Jacksona BAD (1987). Paul Newman ako jediny z hercov ziskal Oscara za hlavnu ulohu. Za vedlajsiu ulohu bola nominovana Mary Elizabeth Mastrantonio, ale Oscara jej vtedy vyfukla Dianne Wiest za komediu od Woodyho Allena HANA A JEJI SESTRY (1986)... 22.12.2009 ______ Paul Newman - (Eddie Nelson) +++ Tom Cruise - (Vincent Lauria) +++ Mary Elizabeth Mastrantonio - (Carmen) +++ John Turturro - (Julian) +++ Forest Whitaker - (Amos) +++ Helen Shaver - (Janelle) +++ Bill Cobbs - (Orvis) +++ Martin Scorsese - (Rozprávač na začiatku filmu) +++(22.12.2009)

• - Natáčení bylo ve všech ohledech příjemné a zábavné. Cruise s Newmanem se na place neustále hecovali. Cruise říkal Newmanovi ,,staříku" a Newman jemu ,,kluku" a provokoval ho, ať si jde nechat "vyměnit plenky". (Rocky62)

• - Pro humorné scény dával Scorsese rady Newmanovi, aby zkusil nebýt humorný. Pak prý bude jeho humor stravitelný. (don corleone)

• - Hlas, který objasňuje pravidla kulečníku v originále, obstaral sám režisér Scorsese. (don corleone)