Barva peněz

The Color of Money

Farba peňazí

Drama / Sportovní

USA, 1986, 119 min

Když spojí své síly Martin Scorsese a Paul Newman, tak nemůže vzniknout špatný film. A už úvodní titulky se zapálenou cigaretou, která promodrává tmu, dávají tušit, že Marty je opět ve formě. Barva peněz je zábavný, povedený kousek a skvělá oddychovka, ovšem mnohem staršího Biliárového krále mám přece jen o něco radši. P.S. Oscar pro Newmana jako nejlepšího herce je určitě zasloužený - jen mě překvapuje, že ho nedostal mnohem dříve, protože ve své svaté trojici (Frajer Luke, Butch Cassidy, Podraz) byl ještě lepší.(14.11.2014)

Mladý nerozvážný talentovaný vs. starý zkušený, žák vs. učitel, výuka zakončená turnajem... Velmi známé schéma vs. ne zcela typické naplnění. Stejně jako Scorseseho "Zuřící Býk" není úplně tak o boxu, tak ani tenhle film nemusí být úplně tak o kulečníku. Jestli se vám bude líbit, záleží hodně na tom, jak moc ho budete vnímat skrze režisérovu tvorbu. Já nepatřím k těm co by ji nějak kanonicky uctívali, takže jsem tenhle veskrze lidský příběh i skrze herecké výkony velmi ocenil.(12.3.2006)

Není to špatný film, ani oba hlavní herci tam nehrají špatně (Newman dokonce výborně), záběry zápasů jsou natočené také výborně. Film má ale slabinu jinde než ve zpracování, a to ve scénáři. Je prostě hrozně schématický a očekávatelný. No nezlobte se na mne, ale kolikrát už člověk ve filmu viděl, jak starý profík zaučuje talentovaného nováčka, který ale musí řešit mravní dilema, zda přijmout cynický pohled na svět svého učitele, nebo jít vlastní cestou? Závěr:Neurazí, ale ani ničím nepřekvapí.(3.12.2007)

První opravdu mainstreamový Scorseseho film vyniká jeho tradiční brilantní vizuální podobou a kulečníkovou explozí připomínajícího Bressonova kapsáře, kde byla peněženková eskapáda, podobně sestříhaná...trochu prudí Cruise, který jak byl v mládí šíleně ambiciozní, tak byl protivný, ale co naplat z filmu už ho odpárat nejde, tak se musí překousnout. Vyvažuje to ale skvělý Newman, který ani v mládí nebyl tak disgusting jako Cruise, natož zde, kde už hraje svým vyžile unaveným, přesto přitažlivým způsobem.(8.8.2010)

Kdepak, ač se tvůrci snaží sebevíce, kvalit Hazardního hráče tento snímek nedosahuje. Může za to především Tom Cruise, dnes se na něj již koukat dá, ale v počátcích kariéry byl jeho herecký projev žalostný. Tento film nevyjímaje. Zato Paul Newman zářil v plné kráse, z plátna prakticky neslezl, radost koukat. Oscar zasloužený.(27.6.2008)

• - Snímek vydělal 50 milionů amerických dolarů a stal se Scorseseho do té doby nejvýdělečnějším filmem a zároveň mediální senzací. (Rocky62)

• - Jeden z protihráčů Vincenta má na sobě tričko s motivem filmu Attack of the 50 Foot Woman (1958). (facojurka)

• - Cruise se naučil kulečník ale velmi dobře při natáčení a většinu svých triků předváděl na plátně sám. Náročný trik, kdy bílá přeskočí dvě koule, aby potopil třetí předvedl za něj však Michael Sigel. (don corleone)