Barva peněz

The Color of Money

Farba peňazí

Drama / Sportovní

USA, 1986, 119 min

Eddie Felson je zpět a hustlerovská atmosféra s ním! Martin Scorsese se toho ujal po svém a sice se mu nepodařilo vyrovnat nádhernému lidskému příběhu ze šedesátých let z prostředí kulečníkových stolů, ale líp to dopadnout asi nemohlo. FIlm si jede tu svou melancholickou a díky skvěle vybrané jazzové a bluesové muzice, která je poctou pro starý The Hustler, se mu to náramně daří. Cruise jako napomádovaný floutek je hodně dobrý, avšak vedle Paula nejvíc záři Mary Elizabeth Mastrantonio, vidět ji jenom v kalhotkách bylo velice inspirující. Osmdesátý léta měla svoje kouzlo stejně jako šedesátky. __ Hustler končí tak, že i když vyhrajete, neznamená to výhru. Color of Money končí přesně opačně, i když prohrajete, možná jste vlastně vyhráli.(15.3.2009)

Asi som mal prilis velke ocakavanie, pretoze az tak nadseny nie som z tohto filmu. Chvilkami zabavne, chvilkami nudne, ale herecke vykony Toma Cruisa a Paula Newmana to z mojho pohladu ako tak zachranili. Martin Scorsese je talentovany reziser, ktory hned na zaciatku filmu ako rozpravac vysvetlil pravidla gulecnika. Jeho prvy film, ktory som od neho videl na zaciatku 90-tych rokov a velmi sa mi pacil bol MYS HRUZY (1991) s Robertom De Nirom. Scorsese ma bohatu filmografiu plnu kvalitnych filmov z ktorych moje najoblubenejsie su ZURICI BYK (1980), MAFIANI (1990), spominany Mys hruzy, CASINO (1995), LETEC (2004), oscarova SKRYTA IDENTITA (2006) alebo aj 17 minutovy videoklip Michaela Jacksona BAD (1987). Paul Newman ako jediny z hercov ziskal Oscara za hlavnu ulohu. Za vedlajsiu ulohu bola nominovana Mary Elizabeth Mastrantonio, ale Oscara jej vtedy vyfukla Dianne Wiest za komediu od Woodyho Allena HANA A JEJI SESTRY (1986)... 22.12.2009 ______ Paul Newman - (Eddie Nelson) +++ Tom Cruise - (Vincent Lauria) +++ Mary Elizabeth Mastrantonio - (Carmen) +++ John Turturro - (Julian) +++ Forest Whitaker - (Amos) +++ Helen Shaver - (Janelle) +++ Bill Cobbs - (Orvis) +++ Martin Scorsese - (Rozprávač na začiatku filmu) +++(22.12.2009)

Uz to nema tu zlatou retro auru sveho excelentniho predchudce "The Hustler" (1961) a uz jsem zazil prijemnejsi veci, nez Toma Cruise za mlada, ale jinak se Scorsese vyrovnal s pokracovanim tehle kulecnikove sagy dustojne. Je zde vice samotneho poolu (skvele nasnimaneho), Paul Newman je zde ve sve duchodove forme dokonce jeste sympatictejsi, nez v puvodnim filmu za mlada a stejne jako "The Hustler" vas to jednoduse bavi. Casovy skok 25ti let je v atmosfere a prostredi kulecnikovych heren sice znat, ale co, proste vam tady misto retro jazzu hraje Phil Collins. 7/10(3.8.2012)

Co si budeme nalhávat, typ scénáře a potenciál filmu svádí hodit Barvu peněz mezi další „béčka“, která jdou rovnou na videa a poté do hlavních vysílacích časů komerčních TV. To by ale za kamerou nesměl stát menší chlapík a na židli mít jméno Scorsese, který z tohoto nenápadného filmečku vykřesal úplné maximum. Rychlé nájezdy a zoomy na obličeje u něj mají obrovský význam, skvěle působí obraz v obraze, kdy je Edieho postava mentora a dohlížeče ještě znásobena a posílena do úlohy „vyšší bytosti“. Výborná je i celková skladba (film chytá prvky westernu) a až akční střih při samotném kulečníku. O ukázkovém nasvícení barů a heren nemluvě! Velmi zvláštní vztah se ovšem vyvíjí mezi Vincentem a Ediem. Oba se zpočátku vzájemně obdivují, ale každý trochu jiným způsobem. Vince za ty dvě hodinky projde skutečně velkou změnou, z rebela se stává chytrý člověk, ale Ediemu (jemuž se trochu mění hodnoty) se ne a ne pořádně zavděčit. Marty nezklamal ani tentokrát, vypráví poutavě, děj odsýpá a výkony Cruise a Newmana se nedají neocenit.(6.7.2006)

Barva peněz rozhodně není velikána Martina Scorsese nedůstojné dílo, ale v kontextu jeho celkové tvorby trochu vybočuje z jeho schémat. Rozhodně ovšem nepostrádá mistrovu typickou psychologickou propracovanost postav a oné doby. Napětí při kulečníkových scénách ukazuje, že by tým pod vedením Scorseseho, s vynikající kamerou a střihem, dokázal udělat drama i z šachové partie! Paul Newman se s Eddiem dokonale sžil, ale to u takového herce asi nikoho nepřekvapí. Ani Tom Cruise nepodal nijak šedý výkon a zdatně mu sekunduje, ale pohled na jeho vyfoukanou čupřinu, která mu dělá hlavu zvící expremiéra Miloše Zemana, se neblaze dotýká mého estetického cítění…(5.10.2008)

• - Cruise se naučil kulečník ale velmi dobře při natáčení a většinu svých triků předváděl na plátně sám. Náročný trik, kdy bílá přeskočí dvě koule, aby potopil třetí předvedl za něj však Michael Sigel. (don corleone)

• - Pro humorné scény dával Scorsese rady Newmanovi, aby zkusil nebýt humorný. Pak prý bude jeho humor stravitelný. (don corleone)

• - Ve filmu se objevil i režisér Martin Scorsese. Ztvárnil postavu muže, který vede psa v kasínu v Atlantic City. Zvířečí roli čtyřnohého přítele si zahrál Scorseseho vlastní pes, který se ve skutečnosti jmenuje Zoe a je uveden i v závěrečných titulcích. (don corleone)