Thelma a Louise

• Česko Thelma a Luisa (více)

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si jednou vyjedou spolu na víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a neurvalý surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem... Snímek vynikajícího režiséra Ridleyho Scotta na počátku devadesátých let s novou razancí otevřel otázku postavení ženy v moderní společnosti a v rodině. Je však především strhujícím příběhem dvou osobností, které se sice doslova řítí do propasti, ale zároveň v sobě objevují překvapivé vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním sešněrovaném životě neměly ani tušení. (Česká televize)

petikacka

Sqělá road movie o dvou ženách, které si chtějí užít výjimečný víkend akorát se jim do toho během cesty zamotá příliš negativních zážitků a konec se neúprosně blíží...Mladinký Brad Pitt tady odvedl dobrou práci i přes malou roličku a celkově je film takovou kultovní ženskou bezstarostnou jízdou...Za mě 90% ()

kaze

Dobrý film, ale podľa mňa nanajvýš pre americké ženy. Zdalo sa mi to až príliš prehnané, hoci niekedy človek má chuť urobiť niečo šialené. Ale Sarandon bola skvelá, sa musí uznať. ()

Katie88

K některým filmům je potřeba dozrát. Jsem ráda, že jsem si právě na Thelmu a Louise počkala a mohla jsem se tak víc ztotožnit s hlavními představitelkami. První polovinu filmu jsem chtěla být až vyrostu Louise a druhou polovinu Thelma. Uznávám, že se zde hodně hraje na feministickou notu a film je cílen vyloženě na ženské publikum a proto chápu ne úplně nadšené hodnocení z mužského pohledu. I tak si ale myslím, že si téměř plný počet právem zaslouží - skvělé herecké obsazení, režie, hudba a ty jižanský akcenty, no jenom slintám... ()

crha

Dost protivná (a hlavně zezačátku) mi byla Thelma (možná taková být měla, ale mně fakt vadila). Tu mi ale vynahradily výborné vedlejší postavy. Klaďáci Michael Madsen a Harvey Keitel neměli chybu. To by se i dalo čekat, ale manžel Thelmy co vypadal jak pasák nebo pornoherec z 80.let, řidič cisterny se svýma perverzníma gestama a kecama, a taky zhulenej negr na kole u mě vedou. Chlapi jsou zde vesměs vykreslený jako pěkný hajzlové, ale o nějákym feminismu tady nemůže být řeč. ()

Elin

Silný příběh dvou kamarádek, které si vyrazí na svou bezstarostnou jízdu. Na jízdu, která né úplně dopadne podle jejich představ. Dal bych čtyři hvězdičky, ale pro tu závěrečnou scénu nemůžu nedát pět. ()

koniklecka

Tak trochu Butch a Sundance v dámském podání a v trochu jiné době. Jeden z filmů, který by si neměl nechat žádný filmový fanda ujít. Odkazy na něj najdete v mnoha dalších filmech a seriálech. Já jako žena musím říct, že dobře jim tak chlapům! A to si nemyslím, že bych byla feministka. Jen to s tím kamionem bych si odpustila. Stačily vypuštěné gumy. Ale na druhou stranu chápu, že je třeba nakonci děj vystupňovat. Jinak celkem parádní. ()

Evander

Za působivý závěr dávám 4*, jinak je to spíše kolem 70%. Faktem je, že na rozdíl od mnoha jiných filmů se tento s přibývajícím časem zlepšuje a na závěr vysloveně graduje. I přes počáteční odstup si obě hlavní hrdinky získaly mé sympatie, a to nejen za své nelehké životní úděly. ()

DannyBoon

Zaplaťpánbůh, že už se nenosí tyhle džíny. Pořád se nemůžu zbavit dojmu, že jsou postavy buď trochu blbý nebo dokonce blbější..manželem, detektivem, truckerem počínaje a Thelmou konče. ()

helloween93

Asi jedno z nejlepších road movie všech dob, které zaujme obsazením, feministickým podtónem a velmi propracovaným vývojem postav. Navíc ty překrásné záběry kamery na řítící se auto pouštní krajinou..fantazie. Samotný závěr mi posadil ze židle, takže dávám 4*. ()

BOURQUE

Tento film je nepatrí do kategórie „Road movie“, pretože tento film je sám „Road movie“. S. Sarandon a G. Davis sú neskutočne dobrou dvojicou a obaja podali jeden zo svojich najlepších výkonov (zaslúžené nominácie na zlaté figúrky) na plátne. Kultová záležitosť. Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

oli009

Film o svobodě ve všech jejích představitelných podobách. Takhle si ho budu pamatovat, stejně jako hlavní hrdinky Thelmu a Loiusu - dvě ženské, které si pro sebe chtěly urvat trochu svobody a možnosti vlastního samostatného rozhodování v rámci svých prachbídných životů. ()

Hapretor

dobré ... místy vtipné ... ovšem debilní konec ... přál bych si tady happy end ... aby na poslední chvíli se z toho všeho dostaly ... nakonec sem z toho měl debilní náladu ... ach jo ... ()

pravo

Otázka ženskej emancipácie alebo sa ženy majú správať podľa zažitých konvencií kde muž je stredobodom diania. S. Sarandon a G. Davis v tomto road movie pod réžiou Ridleya Scotta dokazujú ako možno dopadnúť z dôvodu nepochopenia a prisudzovania si istých pozícii v hierarchii spoločnosti. Dej filmu má strhujúci spád čo podčiarkujú skvelé dialógy a i mužský predstavitelia vo vedľajších postavách Harvey Keitel a Michael Madsen. Na záver- chce to viac filmov s ženami v hlavných úlohách so silným príbehom! ()

Nekalé praktiky v pakárně

Nekalé praktiky v pakárně

21.08.2006

Herečky Susan Sarandon a Helena Bonham Carter utvoří silnou ženskou dvojici ve stylu Thelmy a Louise v dramatu ELEANOR AND COLETTE. Příběh snímku se odehraje v psychiatrické léčebně, kde pacientka… (více)