Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

S tajným posláním do Jižní Ameriky ve filmové verzi televizních příběhů MAJORA ZEMANA. Film tematicky navazuje na příběhy tv. seriálu "30 případů majora Zemana". Můžeme se tedy opět setkat s majorem Zemanem s podplukovníkem Žitným, majorem Hradcem i poručíkem Gajdošem. Děj filmu se odehrává v roce 1972 v kterési jihoamerické zemi a ukazuje činnost mezinárodní kontrarevoluční centrály, kterou však ústřední postava filmu - major Hradec - odhalí i za cenu nasazení vlastního života. Film byl z velké části natáčen na Kubě. Film je sestřihem seriálových dílů 27 a 28 "Poselství z neznámé země" a "Rukojmí v Bella Vista". (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (66)

Lima odpad!

všechny recenze uživatele

Jako malej jsem Rudolfu Jelínkovi fandil a považoval Rukojmího za zdařilý dobrodružný film. Naštěstí to už dneska vidím jinak. Estébácký svině, na jejichž objednávku Major Zeman vznikl a pod jejichž přísnou kontrolou probíhalo celé natáčení, si nezaslouží, aby jejich pomník někdo kladně hodnotil. Morálka je víc, než profesní um. ()

Historik 

všechny recenze uživatele

Tento film se velmi těžko hodnotí. Pokud si odmyslíme kontext, že je to díl ze seriálu o majoru Zemanovi, který přece jen není úplně košer, lze to vnímat jako na svou dobu povedený dobrodružný film. Ubližuje mu hlavně ta pitomost se sabotáží na lodi, která má poškodit dobré jméno výrobků ze "socialistického Československa". Jinak nacisté v Jižní Americe, to je téma frekventované i v "západní" kinematografii, to bych viděl jako v pořádku. Takže zaujatý divák to odsoudí už při úvodních titulcích, divák bez ideologických předsudků se může docela dobře pobavit. ()

Reklama

Nerajohn 

všechny recenze uživatele

Známé spojení dvou případů majora Zemana, které mají být jakousi obdobou Jamese Bonda. Toho zde představuje elitní agent čs. rozvděky mjr. Hradec, který bojuje proti nacistům hodlajícím poškodit čs. vývoz a znárodněné chilské doly. Teda bojuje, většinu filmu je jako rukojmí jednoho nacisty v blíže neidentifikovatelné jihoamerické zemi a jeho kamarádi v pražské policii se ho snaží zachránit. Zase taková blbost to není, na tehdejší dobu je to i celkem akční a když se posoudí doba vzniku a ne zrovna špatné herecké výkony ( třeba Václav Postránecký a jeho slizký " kamarád " v Chile ), tak se to zkouknout dá. ()

carl.oesch odpad!

všechny recenze uživatele

Když už odhlídnu od ideologie a pokusím se tenhle jeden dvojdíl Zemana vzít jako čistě filmové dílo, nezbyde mi, než dát skutečně ten odpad. Východoevropští filmaři se snažili taky natočit bondovky. Někteří to udělali v rámci možností docela inteligentně (Poláci kapitánem klossem), jiní nudně (Rusové Stierlitzem v Sedmnácti zastaveních jara) a Češi? Směšně. Ty parodie na filmové žánry šly našim filmařům prostě líp. Viděl jsme v dětství dřív toto veledílo a teprve později bondovky (jednu zcela jistě dokonce ještě za bolševika v klubovém kině...) a musím konstatovat, že tohle je ušité přesně podle těch bondovek, včetně onoho exotického prostředí a celé řady motivů, včetně onoho hlavního - zajetí Hradce nepřáteli kdesi - v neznámé zemi. Bohužel, o charizmatu herců se nebudu vyjadřovat, pochválím snad jenom Hanu Maciuchovou, Jiřího Adamíru a onoho holohlavého (asi kubánského) herce. Tradičně děsivý je Milan Klásek, která měl latinské typy díky svému zjevu zabezpečené, ačkoliv jako herec nestál za nic a "neklame" ani Emil Horváth mladší svým tradičně hysterickým projevem.. Prostředí sice jakž tak, nicméně akční scény vesměs trapné a ideologie (spojení nacizmu s imperialismem a jejich bojem proti lidovládě S. Allendeho je tak trapně vykonstruované, že to opět bolí). Prostě tvůrci seriálu vykrádali, kde se dalo, přidali ideologickou omáčku a herci hráli, jak se od nich čekalo. Mimochodem, někteří zmiňují charisma Jiřího Jelínka. Kde a v čem? Skutečně někoho vzal tento pseudobond ve službách STB za srdce? Skutečně nekdo potlačoval slzy, když ho onen nechutný Američan Jan pohan dostal ve zdlouhavé přestřelcce, která nemá obdoby v socialistické kinematografii? No, na druhou stranu, proti podobně koncipovaným součástem Zemana (Modrá světla) to už není tak prvoplánově amateérské, na druhou stranu ta hloupá a nesmyslná zápletka....skutečně odpad. Nebo studijní materiál pro ty, kdo by se chtěli poučit, jak by se to za normálních okolností ani dělat nemělo. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Pokud se v hodnoceni odprostim od jakehokoliv politickeho vnimani, tak predevsim ocenim to, ze v te dobe natocil nekdo film z tak exotickeho prostredi. Myslim, ze v osmdesatych letech to muselo zaujmout spousty lidi... Pak me jeste potesila Hana Maciuchova, kterou povazuji za jednu z nejkrasnejsich ceskych herecek a v tomto filmu ji to fakt sekne! Jinak si ale myslim, ze film byl dejove slaby, pro me az nudny a zaver filmu, kdy mjr. Hradec utika se mi zda, skoro jako z nejake italske komedie. Divat se na to da, ja uz to ale necham jinym:-)! ()

Galerie (14)

Zajímavosti (6)

  • V čase cca 15:22 Zeman (Vladimír Brabec) říká Jirkovi Hradcovi (Rudolf Jelínek): „A co jsi vlastně dělal? Naposledy jsme se viděli ve čtyřiašedesátým, to už je osm let.“ Avšak tento díl se odehrává v roce 1970, tedy je to 6 let. (budivoj)
  • V dodatečně dotočené scéně, která se má odehrávat někde v policejních garážích, je jasně vidět žlutobílé vozidlo Veřejné Bezpečnosti. Takto označená vozidla se však začala používat až o pět let později. Koneckonců na začátku filmu vidíme správné dobové vozidlo, modré s bílým pruhem. Taktéž na hercích v této scéně je zřetelně poznat, že jsou o nějaký ten pátek starší. (Scott67)
  • Most, ze kterého chtěla skočit Sachlová (Helga Čočková), se nachází v Praze na Císařském ostrově. Bar v hotelu Bella Vista je hotel Los Jazmines v údolí Viňales na Kubě. Natáčelo se také ve městě Rostock v severním Německu. (Cucina_Rc)

Reklama

Reklama