Bílí muži neumějí skákat

Bieli muži nevedia skákať

Komedie / Drama / Sportovní

USA, 1992, 112 min

• Drom

To bylo tak: Prej že umíš basket; Prej seš největší borec v ulici; Hop hop; Dáme to do kupy a budou love; Ňáký votravové votravujou; Hop hop; Hurá, jsme ve vatě; Sakra, prachy v čudu;Ňáký vztahečky; Hop hop; Hurá, jsme ve vatě;Sakra, prachy v čudu; Rozuzlení a hepijend. Eh? Mě to moc dobrý ani vtipný nepřišlo a nejlepší byli stejně ti tři černí strejdové na začátku, pak už jen mdlé záběry na to, jak bílej hraje s černým basketoidní hru a z toho žijou svý životy a pořád něco žvaní.(17.9.2013)

Tohle je a zároveň není film o basketu, respektive streetu. Sport je tady použit jen jako záminka pro vznik partnerské krize. Touto záminkou bývá častěji něco jiného, ale tady je to basket ve spojení s hazardem. Díky tomu je film sice trochu originální, ale na druhou stranu, kromě efektních basketbalových akcí toho samotný příběh zase až tak moc nenabízí.(3.5.2003)

Billy (Woody Harrelson) se svou přítelkyní Glorií (Rosie Perez) utíkají před gangstery kterým dluží peníze a zatímco se Glorie šprtá po hotelech vědomosti, aby uspěla ve vědomostní soutěži, Billy se snaží vydělávat peníze na ulici. Vyhlídne si skupinku pouličních hráčů basketballu a mezi nimi nejlepšího hráče Sidnyho (Wesley Snipes). Předstírá neschopného hráče a netrvá dlouho a Sidnyho obere. Ten poté dostane skvělý nápad. Společně s Billym se přihlásí do pouličního basketballového turnaje o velký balík peněz....Sportovní komedie plná skvělých hlášek a uvolněného tempa. Nechybí špetka erotiky ani nebezpeční gangsteři. Typický film 90. let, který patří mezi mé oblíbené. 70%(2.8.2012)

• Lewisssek

Woody a jeho dvacátéosmé ztělesnění retardovaného rednecka. Samozřejmě počátkem devadesátých let tuto roli teprve piloval, ovšem bílý basketbalista kamarádící s černochama v jeho podání vskutku moc uvěřitelný není. Jinak pointa filmu unikla, asi něco na téma, že gamble je zlý, ženský se mají poslouchat a i mexická striptérka může být v USA vzdělanější než bílý raketový inženýr.(1.3.2016)

Pohodová, úsměvná záležitost, jak je na 80.-90. tvorbu obvyklé. I přes neskutečné slovní i fyzické výpady stejně pestré jako černošská a basketová móda, je zde "cítit" nezkaženost doby pojmy jako správní rada, nadhodnocené zisky, miliónové odstupné a jiné trapnofinační výrazy, co dalece přesahují sportovní i finanční svět a zamořily prakticky celý současný svět.(14.7.2014)

• - Kôš, na ktorý Woody Harrelson (Billy Hoyle) zasmečoval bol len vo výške 2,89 m, pričom oficiálna výška basketbalového koša je 3,04 m. Dôvodom bolo to, že nedokázal smečovať na kôš v správnej výške.
    (Soky)

• - Do úlohy Billyho Hoyla bol zvažovaný aj David Duchovny. (misterz)

• - Wesley Snipes (Sidney Deane) a Woody Harrelson (Billy Hoyle) si spolu zahrali hlavné postavy aj vo filme Money Train (1995).
    (Soky)