Bílí muži neumějí skákat

White Men Can't Jump

Bieli muži nevedia skákať

Komedie / Drama / Sportovní

USA, 1992, 112 min

Ako štrnásťročnému puberťákovi sa mi tento film celkom páčil. Dnes je už doba iná, pretože čierni muži už vedia hrať dokonca aj ľadový hokej v NHL a Španieli už podruhý krát potrápili (čisto čiernych) amíkov vo finále olympijského basketbalového turnaja. Znova to vidieť už asi nemá zmysel. Ja mám iba 174 cm, takže moje schopnosti názov filmu vystihuje. Triafať kôš mi ale na gympli celko išlo.(16.9.2012)

Som neskutočne rád, že som túto klasiku začiatku 90tych rokov objavil aj na dvd a mohol si ju znovu užiť. Konštatujem, že na svojom čare tento film nestratil nič a znovu som sa po rokoch dobre zabavil na streetbalových výkonoch Sidnyho a Billa. Bieli muži vedia skákať, ale tým čiernym to fakt ide lepšie.(14.10.2009)

Aj napriek pomerne viditeľnej tuctovosti scenára a miernej predvídavosti si tento film stále u mňa drží silné postavenie. Asi najmä kvôli tomu, že ústredná, vtedy ešte neokukaná dvojica dodáva filmu neskutočnú šťavu a energiu, hlášky majú svoj spád a grády. Navyše je film vsadený do coolového športového prostredia. 75%.(27.6.2007)

Pohodová, úsměvná záležitost, jak je na 80.-90. tvorbu obvyklé. I přes neskutečné slovní i fyzické výpady stejně pestré jako černošská a basketová móda, je zde "cítit" nezkaženost doby pojmy jako správní rada, nadhodnocené zisky, miliónové odstupné a jiné trapnofinační výrazy, co dalece přesahují sportovní i finanční svět a zamořily prakticky celý současný svět.(14.7.2014)

• Listyx

Tragikomedie o partnerské krizi s aktéry blbého, blbějšího a úplně vymatlaného, kteří jsou na mentální úrovni toluenem vyjeté skvadry v prvním ročníku vylitých středoškoláků. Film má docela smysl, jeho problém je, že je prezentovaný především jako komedie. Já se teda nezasmál snad ani jednou. Což mi přijde na komedii krapátek smutná bilance. Rádoby vtipné hecování o matce toho či onoho není humorné ani poprvé a jeho opakováním index zábavy určitě neroste. Jako drama je to průměrné, a oba hlavní aktéři svoje role docela dávají, to však zase shazuje snaha o humor. Prostě mi pro přijde, jako když chtěl někdo natočit drama a aby to šel někdo do kina, musel z toho udělat komedii. Výsledkem není ani kočka ani pes. Jo, a abych nezapomněl, basket je tam jako kulisa bez valného významu. Stejně tak mohli kluci chodit na ryby nebo jezdit na kole. A jestli chcete drama s basketem, pusťte si radši kouče Cartera.(14.7.2014)

• - O rolu Sidneyho sa uchádzal aj Phil Morris. (misterz)

• - Zmiňovaným basketbalistou s nejvíce doskoky v profi basketbalu je Wilt Chamberlain, který je považován za jednoho z nejlepších basketbalistů všech dob, dokázal nastřílet 100 bodů za jediný zápas. (ELBobes)

• - Při vědomostní soutěži si na otázku: "Kdo má nejvíce doskuků v dějinách profi basketbalu?" Billy (Woody Harrelson) tipne Billa Russella a Sidney (Wesley Snipes) Wilta Chamberlaina. Oba dva hráči vedou historickou tabulku doskoků, přičemž Russell je druhý s 21 620 doskoky a Chamberlain první s 23 924 doskoky. (ELBobes)