Okamžik vyzrazení

The Black Windmill

The Black Windmill

Thriller

Velká Británie, 1974, 106 min

Siegelovi tenhle přesun od sluncem projasněných, bezpohlavních amerických kriminálek (Cooganův trik, Madigan) směrem k syrové britské škole náramně prospěl. Michael Caine je charismatický, i když hraje suchého špiona bez špetky emocí a cynický humor všemu dodává tu pravou atmosféru bezvýchodného thrilleru. Navíc krví a násilím se zde nešetří.(29.7.2013)

Tři mí oblíbenci (Don Siegel, Michael Caine, Roy Budd) se podíleli na vzniku tohoto napínavého snímku. Nutno říci, že všichni odvedli dobrou práci. Siegelův rukopis je i zde lehce rozpoznatelný (jeden osamělý hrdina, který se nebojí udělat špinavou práci) a přesun z Kalifornie do pochmurného anglického počasí není vůbec na škodu. Caine svým herectvím drží film nad vodou. Buddův soundtrack sice není tak výrazný a snadno zapamatovatelný jako u Get Carter, ale i přesto dokáže dobře podkreslit důležité scény.(18.8.2009)

Potkali se u Londýna dva tvrďáci. Jedním z nich byl Don Siegel, tvůrce nejdrsnější verze Clinta Eastwooda a druhým chlápek s největšími koulemi počítáme-li obyvatelstvo tehdejšího Londýna. A jejich spolupráce vyústila ve znamenitý thriller hned s několika Hitchcockovskými proprietami (před všemi utíkající hrdina, finále na neobvyklém místě a vlastně i celá zápletka). 70 %(7.3.2011)

Okamžik vyzrazení není nějak zvlášť napínavý ani úchvatný únosový snímek, ale má pár scén které stojí za vidění. Dělala mi problémy hlavně docela dlouhá stopáž, která u některých Siegelových filmů může krapánek nudit. I zde jsem si párkrát uzívl. Taky je tu pár scénářových vad a nelogičností, ale dá se to překousnout. Ve finále je to slušný, nijak zvlášť okouzlující thriller s Michaelem Cainem v hlavní roli.(4.12.2011)

Špion, kterému unesou syna. Jeho nadřízenému to je jedno, přece nezaplatí za dítě v diamantech, nejde o státní zájmy. Michael Caine tedy bere osud do svých rukou a musí svého syna zachránit sám. Caine ztvárnil citově chladného špiona skvěle, ale film není dosti akční. Je to spíše drama. Ale na rok 1974 slušné.(22.8.2010)