Přístupy k důležitým životním hodnotám se mohou různit: zatímco vrcholový sportovec, jenž se prosadil v cyklistice, se snaží svůj talent výhodně zpeněžit, jeho bratr se nemůže kvůli postižené ruce věnovat milované sochařině a hledá náhradní sebeuplatnění. Oba navíc spojuje - a současně rozděluje - milostný vztah k téže ženě. I tento snímek patří mezi nepříliš věrohodné pokusy o psychologický portrét současnosti, mondénně předváděný na ne zcela obvyklých profesích. (oficiální text distributora)

zette

Povedena psychologicka sonda do zivota dvou bratru, ktera si zaklada na rozdilnych charakterech. Samorost a sochar, ktery se musi vyrovnat s urazem, ktery mu zabrani pokracovat v jeho profesi vyborne ztvarnil Vladimir Kratina. Pak nevyrazny Pavelka v roli cyklistickeho zavodnika. Mezi tuto dvojici vstupuje nerozhodna nymfa Zora Jandova, ktera se rada svleka:-). Vyborne jsou sceny z rahabilitacniho ustavu a hudba Vitezslava Hadla. ()

Bart

Pokus o psychologickou studii dvou bratrů nedopadl až tak špatně, jak dopadnout v rukou režiséra Skalského mohl. Obzvlášť herecký výkon Vladimíra Kratiny a místy působivá hudba Vítězslava Hádla pozvedla celkovou úroveň filmu a daly tak trochu zapomenout na nepřesvědčivého Ondřeje Pavelku a nemastnou - neslanou Zoru Jandovou. ()

Winster

Asi nejlepší role pana Stolaře. Pavelka je dost opomíjený herec, což je škoda, protože tyhle "kluky" hrál prostě suprově. Prostředí Kladrup je krásně stísněné a připomíná to dramata z protialkoholické léčebny, jako z filmu Zjasněla noc...kde také exceloval Navrátil s jeho rolema, které mu prostě člověk musí věřit. jedina vec co mi vadi je Zorka jandova co nevi co chce jen tam lita a mele s kym chodila a co delala...ta mi to tam jedina kazi a krasne vystihuje zenskou logiku...Moc se mi líbil ten konec na chatě... ()

Elden75

Docela zajímavý film o dvou rozdílných bratrech, navíc prostředí vrcholové cyklistiky, tehdy dost populární, také asi nebylo do té doby ještě zfilmováno. Pavelka si střihnul frajírka, Kratina zase nevzdávajícího se chlapa. Hodně se mi líbili v dalších rolích Karel Heřmánek (ukecaný masér), Jan Teplý (hrabivý hospodský) a Olda Navrátil jako vyčůraný mrzák. Některé jejich hlášky jsou nadčasové. A překvapivě se ukázala v Evině rouše Zora Jandová a je na co koukat. ()

Big Bear

Velmi vyvedené drama o bratrech kolem nichž krouží Zora Jandová. Ta byla v době natáčení kočka a evidentně neměla nejmenší problém se pře kamerou svlékat .-). Pavelka je cyklistickým závodníkem. Jde mu to a vyhrává jednu soutěž za druhou. Potká se s Jandovou, kterou přitahují zajímavé originály mužů. Pavelka ji jednou vezme na venkov za bratrem, který je sochař. Jandovou zamyšlený nemluvný Kratina okamžitě zaujme. Jejímu zájmu navíc dodá fakt, že Pavelka kvůli penězům seknul s ježděním a šel dělat číšníka do hospody, kde si díky tuzerům a různým šmelinám přijde na víc peněz o něž mu jde především. Při jedné cestě s bratrem mají autonehodu a Kratina má rozdrcen ramenní kloub. Následuje operace a ochrnutí pravé ruky. Následuje operace, rehabilitace, zlepšení se nedostavuje. Kratina tuší i přes sliby lékařů, že se ruka možná dá za dlouhý čas dohromady, že jako sochař skončil. Je znechucen bratrem, který ho navštíví v nemocnici a chce aby lhal do výpovědi příslušníkovi VB s tím, že od pojišťovny vytřískají díky vasoké pojistce pořádnou sumičku a že ta ruka je vlastně terno ! Kratina je sám, bojuje v sobě s tím co dál, zda má život smysl obklopen podobně postiženými lidmi... Nakonec jak umělec najde uplatnění v něčem jiném i se svým handycapem.... Tohle bylo velmi dobré psychologické drama a ,,Drtikol'' podal svoji postavu opravdu velice uvěřitelně. Tři prášky na spaní. * * * ()

• Filmovanie prebiehalo v rehabilitačnom ústave v Kladruboch. (dyfur)
  • Zora Jandová přiznala, že se při natáčení odhalené scény s Onřejem Pavelkou strašlivě styděla. Stud překonala až díky tomu, že si vsugerovala, že má větší prsa, a poté, co si musel sundat slipy i Pavelka, protože mu byly vidět v záběru. [Zdroj: Peříčko] (hippyman)
  • Autobusy převážející cyklisty jsou typy Karosa ŠL 11 a ŠD 11. (Olík)