MUDr. Přeloučovi předpoví kartářka, že se ožení s třetím chudým děvčetem, které potká. Míle, dceři továrníka Janoty, se doktor líbí a s pomocí jeho hospodyně Amálky se v přestrojení za chudou prodavačku tkaniček vloudí do jeho domácnosti. Na svou roli se nejdříve připraví obhlídkou periferie, kde se seznámí s Vendelínem Pletichou, jenž se stane jejím průvodcem po tamních hospodách a učitelem lidové řeči. Dr. Přelouč je chudou, nevzdělanou dívkou nadšen a snaží se ji učit základům společenského chování i spisovné mluvě. To vše až do okamžiku, kdy zjistí, že ho Míla podvedla a že ani Pleticha není jejím otcem, za něhož ho vydávala... (ČSFD)

togaf

Věru Ferbasovou lze užívat jen v malých dávkách. Její hlas by mohl strašit děti ve snech. Ale jinak takový milý český Pygmalion s ženským primitivečkem. ()

OG_Swifty

"Pojďte slečinko, koupat... jee copak už je sobota??" Nepatří to asi k tomu nejlepšímu, co se u nás natočilo, ale taky bych to neviděl tak zle... 65% ()

Linda.csfd

To je prostě dezert k nedělní kávičce. Sladký bonbonek. Věra je naprosto rozkošná a ty její neodolatelný kukadla, těmi si podmaňuje veškeré mužské filmové osazenstvo až z toho samotný Oldřich Nový začne mluvit periferně. "A jak se řekne správně - já mu uteču?" ()

Aelita

"Falešná kočičko, na mne už nemňoukej. Falešná holčičko, po mně už nekoukej." Falešný Pygmalion efekt, kdy jedna falešná žákyně naplnila předpověď opravdové kartářky. ___ Jsou dva české jazyky - jeden je ten, který se učí ve škole, druhý je ten, kterým mluví ulice. Dva lidé můžou mluvit česky, ale jeden druhému neporozumí. Pro zájemce o libozvučnou hantýrku prvorepublikové pražské periferie je tento film hotovým pokladem. Je ale zároveň i studnou životních mužských a ženských moudrostí, které nepodléhají žádné emancipaci, feminizaci, genderizaci a jinému pokroku. Třeba tahle zlatá pravda, na kterou by si vždy měl pamatovat každý muž: "On je vinen. On spáchal největší zločin na ženě, protože ji nenechal domluvit. A musí za to pykat!" ()

rakovnik

Hrozně naivní předválečný film. Odtržený od reality, rádoby bavící,. Zajímalo by mě, zda tento film diváci brali v době premiéry. Jára Kohout nesmírně přehrává, Věra Ferbasová a Oldřich Nový se k sobě moc nehodí a navíc se pan doktor chová jako skutečný pitomec. Třeba si doba takovéto "odlehčené" komedie žádala, nicméně dnes působí snímek trochu hloupě. ()

cariada

Úžasná komedie s O.Novým a V.Ferbasovou. Tím zdatně sekunduje F.K.Veselý,A.Nedošínská a nepřekonatelný Jára Kohout jako Vendelín Pleticha učitel periferní mluvy. Ferbaska ,která předvádí nevzdělanou dívku co neumí psát ani číst či se denně koupat. To vše jí učí O.Nový a je to k popukání. Hlavně ,když ona vše překládá do prosté řeči. ()

zette

Konec uz je sice natahovany a filmu skodi. Ja jsem se ale u Falesne kocicky skvele bavil. Vylet Mily na periferii, kde potka " lidoveho ucitele " v roli Jary Kohouta me malem zabila, neskutecne vtipne. Scena z hospody nema chybu. Pak jeste tradicne vynikajici Nedosinska a Novy. Vyborna predvalecna komedie. ()

dr.fish

Falešná kočička je zřejmě nejlepší věc Věry Ferbasové. I když poslední dobou zjišťuji, že zdaleka ne jediná dobrá. Tady je ale dokonalý Jára Kohout a to je parťák do tandemu jak víno. 85% ()

pytlik...

Ano, Ferbasová, Kohout, Nedošinská, Krištof Veselý velmi přehrávají, ovšem není to přehrávání nedomrlé, profesionální, bez energie, naopak, je z něj cítit, jak moc to všechny zúčastněné baví, připomíná mi to výkony herců v pohádkách. A tím pádem se maximálně bavím i já. Ferbasové a Veselého osobnost vyzařuje z každé molekuly, a dost možná i z každého kvarku, neuvěřitelnou energii, kterou jsme my, mrtvolní týpci, co kolikrát sami nevíme, jestli už jsme po smrti nebo ne, natož aby to na nás poznalo okolí, neodolatelně přitahováni. No a tím jsem právě krásně vysvětlil, proč i Nový nalezl ve Ferbasové takové zalíbení. ()

jatamansi

Ztřeštěná Věra Ferbasová ve ztřeštěné předválečné komedii. Podobenství o tom, že když si žena něco usmyslí, tak není překážek, které by ji od toho odradily. A muž nemá sebemenší ponětí, jak je manipulován. Tedy, až do určité chvíle, že. Teatrální kartářka s rukama na čele mně směšná, ale kdo kartám věří - platí to i dnes, není liž pravda. A má oblíbená babičkovsko-tetičkovská Antonie Nedošínská, zde tedy tetičkou milující, chápající a spikleneckou. Kaňkou je pro mne Jára Kohout, ne jen v tomto filmu. Vždy mi připadal takový laciný, lascivní. Film je ukázkou toho, jak čistou a libozvučnou češtinou mluvila tehdejší řekněme inteligence. Kam se na ni hrabou i současní rádobyumělci s mizernou dikcí a širokou pražskou češtinou a e-, e-, e- před každou větou. Parodie lidové mluvy je snad až přílišná, ale budiž. „Tak co mám vlastně dělat dřív, učit se nebo odnaučovat?“ Láska ovšem hory přenáší a ti, co se milují, se opět potkají. I když se Nový dopustil největšího hříchu na ženě, dle Antonie Nedošínské: „Nenechal ji totiž domluvit. ()

Rousse

Herecký výkon Věry Ferbasové v tomhle filmu mě obracel vložky v bodách - její studium periferní mluvy a její následná aplikace byly vážně úděsné. Tomu by nemohla věřit ani ona sama:-) A lidský primitiveček v ženské podobě - to už bylo i na mě moc... a že mám černobílé filmy fakt ráda:-) ()

vitekpe

Temer dokonala komedie se skvelou Ferbasovou. Cely vtip je zalozeny na komicke variaci na My Fair Lady (nebo Pygmalionu, chcete-li), aneb Oldrich Novy se rozhodne najit prostou divku a vychovat si ji k obrazu svemu. Toho se chopi Ferbasova a uz to jede... :) A nelze nevzpomenout tez "ucitele" Jaru Kohouta. 4+ ()

velkyvezir

Klasika pamětnických filmů, v nichž ožily postavy románů, které analyzoval Saturnin a dědeček. Přítel Petr, noblesní Nový, zdánlivě primitivní Miluška a nezapomenutelný Jára Kohout v roli učitele Pletichy. Scéna v periferní hospůdce je nezapomenutelná. Ferbasovou si budu pamatovat v této roli a v roli tetičky v Jáchyme, hoď ho do stroje. Vesměs nízké hodnocení je zde podle mne nepochopením záměru filmařů natočit parodii na kýčovitou červenou knihovnu. ()

Kuny27

no... ženská uhání chlapa s velikou změnou. Obrovské přehrávání od všech kromě Nového - klasika. Film nic moc, ale pobavil. Karty jsou blbost! ()

wosho

Silně naivní veselohra z dávných dob naší kinematografie. Film sice moc nevičnívá z tehdejší dobové tvorby, ale díky obsazením Nového a Járy Kohouta (ten se do své roli dokonale hodil a perfektně ji odehrál) se stal nezapomenutelným. ()

Časové pásmo bylo změněno