Ani tento snímek mi nezodpověděl pradávnou záhadu starých českých filmů: Na jedné straně je hlavní hrdina velice úspěšný byznysmén, vlastní přinejmenším vilu a dva sloužící, na druhé straně se vyznačuje absolutní neschopností ve vztahu k druhému pohlaví. Přitom by člověk řekl, že k získání bohatství je potřeba určité suverénnosti v chování k ostatním lidem, takže lámat ženská srdce by neměl být problém. Ne, beru zpět, je to naopak velmi logické, stačí vzít v úvahu staré cimrmanovské "oč by bylo více síly pro sekery, dláta, pily pro lopaty, pro motyky nebýti té erotiky". Takže muž, dokud si žen nevšímá, má plno energie fyzické i psychické na budování něčeho velkého, nebo alespoň na kariéru. Jakmile se ožení, chátrá a jde do háje. Škoda, že nám pan režisér neukázal Pivce po dvaceti letech manželství, kdy se z něj stoprocentně stala vyschlá duchem nepřítomná troska s prázdným pohledem. No a Fričové se trochu divím, já být na jejím místě, dám před poněkud slizkým Pivcem jednoznačně přednost Futuristovi. Pravda, sice jeho vzhled není moc kůl, ale za to je s ním legrace.(23.8.2015)

Já tentokrát nadšení nesdílím. Slavínského klasika, situační komedie na základě záměny osob. Problém je nikoli ve filmu samém, ale v obsazení. Jan Pivec je sice výborný, ale Marvanovi role vyloženě nesedí a Marta Fričová je dosti nepřesvědčivá. Standartně průměrný scénář tedy nemá kdo vytáhnout nahoru a zůstává jen u průměrné komedie na nedělní odpoledne. 60%(20.6.2012)

Musím říct že ta písnička k filmu je lepší než ten celý film. Ikdyž mě popis tohoto filmu lákal k jeho shlédnutí, tak to bylo bez nápadu a ničím kromě té písničky mě neoslovil. Ale ten název Poznej svého muže je dějově vystihnut přesně. Marta Fričová potřebovala hodně času než přiznala že svého vyvoleného miluje.(5.3.2018)

Hodně sentimentální film, který jak už tu bylo zmíněno opravdu měl a nebo nám má stále co říct a nabídnout i téměř po sedmdesáti letech. Nevím jestli zrovna nadčasový, ale zajímavý příběh z dobrým nápadem v podobě skvělého scénáře ze života obsahoval. Jaroslav Marvan jako skrachovalý velkostatkář (Králíček), který byl na mizině a svou jedinou dceru Helenku (Marta Fričová, nevlastní dcera filmového režiséra a herečky z němé éry Suzzane Marwille), si za jednak hýčkal a chtěl ji proto také dobře provdat, ostatně jako dnes, ale neuvědomil si že ve skutečnosti jen naletěl sňatkovému podvodníkovy Gustavovi (Raoul Schránil), který se vydával za svého pána a pak mazaně utekl. Ze začátku to nebylo vůbec znát, a na něm samotném by to sotva někdo poznal. Inu ostatně jako dnes, tyto lidé mají vesměs drzé čelo a vždy to velice dobře zamaskují. A nakonec v hlavní roli se nám představil Jan Pivec jako ing. Petr Koval kultivovaný elegán, navíc bohatý a velmi solidní muž. V malé roli se mi líbil ostatně jako vždy třeba zahradník Rambousek v podání Ference Futuristy. Ten byl též k nepřehlédnutí a svou řečí na sebe poutal značnou pozornost. Jeho kropení a neustálé křičení a rozčilování se nemělo chybu. Sám to poznal na vlastní kůži i Jaroslav Marvan. Pěkný film s vtipnými a zajímavými momenty (např. ty v lázních v Luhačovicích, nebo odhalení, přiznání a posléze i zatčení sluhy Gustava) od převážně komediálního režiséra Slavínského a skvělá příležitost pro tehdy mladého Jana Pivce, který měl však tou dobou ještě daleko do svých všemožných mrzutých a lakotných dědků s jeho typickým "ježišmarjááá".(27.1.2007)

Necelý rok před konfiskací filmové společnosti Slaviafilm, která úspěšně vzdorovala nacistickým rasovým zákonům (majitelem byl producent židovského původu Josef Auerbach) od března 1939, vznikly v její produkci dvě úspěšné veselohry režiséra Vladimíra Slavínského. Úsměvný letní příběh druhé z nich je situován do luxusního centra luhačovických lázní, v jejichž okolí se pohybuje sňatkový podvodník a zadlužený velkostatkář s pohlednou dceruškou. Pásmo komických nedorozumění na sebe ostatně nenechá dlouho čekat. Slavínského trefa naslepo, kterou byla volba Marty Fričové pro hlavní dívčí roli, se sice minula účinkem, ale zásluhou dalších zúčastněných se žádná zoufalá prohra nekonala. Marvanovo temperamentní herectví, nabývající na intenzitě právě v protektorátním období, zde dosahuje jednoho ze svých vrcholů, stejně jako se Jan Pivec s Raoulem Schránilem bez rozpaků pohybují ve svých milovnických šaržích. Příjemný, na vlnách kultivovaného situačního humoru nesený film nabízí i v současnosti neobvyklou podívanou a v určitém ohledu dává zapomenout veškerým válečným útrapám, umlčených ve jménu smíchu. Pro Slavínského toto odlehčené dílko znamenalo jeden z jeho výraznějších uměleckých úspěchů, na něž později navázal ještě dvěma filmy s Vlastou Burianem a především vkusnou adaptací milostné romance Muži nestárnou.(3.10.2008)

• - Film sa natáčal v Luhačoviciach. (dyfur)