Místy sice sentimentální, leč velmi milá a příjemná komedie o skupině studentek a studentů ubytovaných u dobrosrdečné a starostlivé "mamuši" slečny Klatovské (vynikající Antonie Nedošínská, které neméně dobře sukunduje "strýček" Theodor Pištěk). Ve studentských rolích se objevila řada mladých, většinou v dalších letech slavných a oblíbených herců.(19.12.2011)

• Compadre

Mám pocit, že Slavínský u některých svých filmů určitě nemyslel hlavou (ba ani rozkrokem) ale kolenem..U těchhle starých filmů jsem schopnej zkousnout všecko možný, ale takovouhle dávku přehrávání nemůžu vystát. Každou minutou někdo při sebemenší příčině vyjekne a začně nějakou ptákovinu neuvěřielně hrotit...velmi slabá chvilka jinak dobrého režiséra(16.1.2010)

Vadily mi dramatické výstupy herců (objetí, řev kdykoli někdo něco ne/udělá, slzy a emoce na pochodu, kdykoli se stane sebemenší pitomost) . Nicméně scéna Mirka v posteli na záčátku filmu mě nahodila a většinu vtipů jsem kvitoval s radostným přitakáváním. Rád si libuji ve slovních hříčkách a zajímavých (ba někdy až poetických) obratech a tento film mi umožnil spokojeně pomlaskávat.(16.1.2010)

Filmy ze studentského prostředí se těšily ve třicátých a čtyřicátých letech u diváků značné oblibě. Většinou se jednalo o veselé historky nebo o romantické příběhy, jen výjimečně se tvůrci rozhodli zobrazit vážnější problematiku. Režisér Vladimír Slavínský ve stejném roce natočil celkem čtyři filmy a všechny se zařadily mezi komerčně úspěšné. Očima současníka náleží MÁMA k té lepší části jeho standardní tvorby a ve svém žánru představuje výrazný středobod mezi veselým a vážným tónem. Na příběhu osmi studentů jsou demonstrovány strasti studentského života a zároveň představeno osm rozdílných povah – lehkomyslnost, uzavřenost, neposednost, ale i vytrvalost a ušlechtilost. Role studentů byli svěřeny převážně mladým začínajícím hercům, vedle nichž startoval k budoucím hvězdným výšinám teprve sedmnáctiletý Svatopluk Beneš. Do hlavní role srdečné a milující bytné, kterou studenti přijímají jako svou druhou maminku, byla obsazena Antonie Nedošinská. Po jejím boku se opět objevil, výjimečně ne v manželské pozici, Theodor Pištěk. A díky jejich výkonům stojí film za shlédnutí. Neurazí a na mnoha místech srdečně pobaví.(3.10.2008)

Miluju laskovost, dobrosrdečnost a zároveň ráznost herečky Antonie Nedošinské. Je nezapomenutelná a osobitá. Když má kolem sebe dobré herecké partnery, jako je třeba Theodor Pištěk, tak jsem v sedmém nebi a těším se na další starý film, kde budou oba dva hrát. Pro své studenty, kterým byla druhou maminkou, by šla třeba do pekla a postavila se samotnému Luciferovi.(16.1.2010)

• - Svätopluka Beneša (študent) si vybral samotný režisér Slavínský, ktorý ho telegramom pozval na konkurz. (Raccoon.city)

• - Po příjezdu Jožkovy maminky vstupuje z chodby do pokoje nejdříve Jožkova maminka, která bere i za kliku a až za ní studentská máma (Antonie Nedošínská). V následujícím záběru však dveřmi vstoupí nejdříve studentská máma, poté až Jožkova maminka. Přibližně v 58. minutě a 40. vteřině filmu. (velkyvezir)

• - Svatopluk Beneš svůj patetický výkon později sváděl na režiséra, který po něm chtěl, aby takto hrál. Když se na film šel po dvaceti letech podívat, nenápadně z kina raději vycouval ... (Kulmon)