Generál

The General

Krimi / Thriller / Drama / Životopisný

Velká Británie / Irsko, 1998, 129 min

Generál - příběh Martina Cahilla, jednoho z největších gangsterů všech dob, novodobého Robina Hooda či jen, dle vlastních slov, "obyčejného slušného zločince" v plné rozporuplnosti smyslu slova, kdy ho někteří lidé měli "jen" za dalšího špinavého kriminálníka a zvrácenou duši. Boorman to vše servíruje v krásném duchu skvělé kamery a vypravěčského postupu - a podkresluje decentními linkami klidného jazzu, který tomuto filmu dává jedinečný glanc, eleganci a hlavně hutnou atmosféru, jenž ho vystřeluje rovnou do mého pomyslného pětihvězdičkového nebe. Zajímavosti: 1) Ve filmu proběhne dramatizace vykradení Boormanova domu Martinem Cahillem, ke kterému opravdu došlo. Tato scéna je ke shlédnutí zde http://www.youtube.com/watch?v=wq6TrW1fo-g&feature=channel_page 2) pokud pochybujete o Boormanově řemeslných schopnostech, shlédněte též film "Ordinary Decent Criminal", kde Cahilla hraje Kevin Spacey.. a bude jasno.(21.12.2008)

Kterak člověk už jako malej šmejd dospěje a velkým šmejdem se stane, aneb hnízdo bílých cikánů, kteří nikdy dělat nebudou, ale na lumpárny jim ruce a mozek šrotují. Někdy skutečně úsměvně využívají hlouposti a nedbalosti jiných, viz krádež drahých, nechráněných obrazů, kdy po letmém okouknutí policie opět v klidu odjede, to mi opravdu dostalo. Dost dobrý je milostný trojúhelník, ať to zůstane v rodině.Policie je zde vykreslena jako sbor blbců v uniformách, viz dojde benzín, jedeme pětset kilometrů a policejní posádka nikomu podezřelé nepředá a netuší, že bude nádrž na suchu, ale třeba to tak bylo. No, zkrátka, dobře zahrané, dobře zrežírované a pro ten humorný nadhled dávám čtvrtou hvězdu, ale jinak, děkuji ti Nejvyšší tam nahoře, že přesto, že jsi naše geny vrazil do Čech a ne někam na jih kam bych chtěla, jsem schopná ti to odpustit, protože vrazit nás na tenhle divný ostrov, tak fakt nevím...(8.10.2020)

Reziser John Boorman /Deliverance, Excalibur/ natocil len priemerny film o irskom zlodejovi menom Martin Cahyll. Tempo je len priemerne, kulisy tiez nic moc - za Kultovou Kleopatrou zaostavaju poriadne a dialogy su na moje pomery len priemerne. Okrem Brendana Gleesona /Braveheart/ sa tu objavil aj Jon Voight /Anakonda, Nepritel Statu/, zvysok som jaxi nepoznal. Rezia je ale na urovni : 56 %(15.3.2016)

Hodně netradiční film. Škoda, že už od začátku člověk ví, jak tenhle podivnej životní příběh skončí... No, jak jinak :o). Herecký obsazení hodně na úrovni. Ale celkově sem to spíš jako vážnej film bral jako komedii, i když se to natočilo podle pravdy. Všechny ty nápady hlavního hrdiny jak vyjebat s policajtama sou fakt na úrovni. Asi nejvíc jak ho sledovali, tak poručil svejm kumpánům, aby od něj z baráku odešli s kuklama a benga pak nevěděli koho sledovat :o). Nebo jeli tak daleko autem, dokud jim nedošel benoš, ten si pak dolili z kanistru a benga kanistr neměli :o). Ale jako docela slušná podívaná...(25.2.2020)

• radektejkal

Natáčet filmy o chuligánovi, zloději a násilníkovi (mučiteli) je nyní na programu dne. Nejlépe je přitom, když má nějaké jméno, ganster bez jména, to by bylo příliš obecné, to by mohl být každý. Osvědčené gangsterské metody (přechytračení policie, krádež zlatých cihel, mučení podezřelých ze zproněvěry), to samozřejmě nesmí také chybět. Nakonec dávám jednu hvězdu za zobrazení Martina Cahilla jako skutečného bídáka, i když bych nebyl proti, kdyby úvodní scéna byla i závěrečnou. I když jsem film měl puštěný, přestal jsem jej vnímat po scéně "marné ničení kulečníku".(2.7.2019)

• - V kinech byl film uveden černobíle, na americké kabelové televizi už byl vysílán barevně. (rafix)

• - Skutečným Martinem Cahillem byl vykraden i dům režiséra Johna Boormana. Cahill si z domu odnesl mimo jiné zarámovanou zlatou desku. Režisér celou událost zařadil do filmu. (skudiblik)

• - Film se natáčel v irském Dublinu. (rafix)