Byl to tehdy jeden z největších šoků naší populární hudby, po čtrnácti nepřetržitých vítězstvích Karla Gotta v anketě Zlatý slavík mu tuhle nejprestižnější hudební cenu Československa vyfouknul plachý brýlatý outsider, zpěvák Miro Žbirka z Bratislavy. Psal se rok 1982, Meky zažíval svou vlastní beatlemánii, psal hity, které žijí doteď. Mimo reflektory měl za sebou už řadu bolesti, před sebou měl dlouhou cestu plnou zvratů až k natáčení ve vyhlášených studiích Abbey Road. Co všechno potkalo Mekyho Žbirku od chvíle, kdy poprvé vzal do ruky kytaru, až do momentu, kdy svůj život odhalil filmařům? Býval dlouhovlasým rockerem i britským elegánem, ještě před plnoletostí hrával jako námezdní muzikant v cizině, zažil ztrátu bratra, vyhazov z kapely stejně jako davy fanynek, slávu a hudební triumfy, má za sebou odchod do ústraní i velký návrat. Jak se vyrovnal s havárií blízké osoby a se svody všemocné komunistické strany v době socialismu? Film Meky vypráví o naprosté oddanosti hudbě, o víře ve vlastní cestu, přestože často vedla jinudy, než mu všichni doporučili. O tom, jak s elegancí překonat velké společenské revoluce i životní zvraty. Režisér Šimon Šafránek, držitel Českého lva za dokument King Skate, vytvořil dynamický portrét hudební legendy s využitím Žbirkovy otevřené zpovědi, současných záběrů a rozsáhlého archivního materiálu. (Bontonfilm)

Pignon

Dobře vystavěný dokument, který by i mladšímu publiku mohl přiblížit dobovou atmošku v socialistickém Československu, ale toto publikum na film zřejmě nikdy nedorazí. Film je určený nám nostalgikům ze 70. a 80. let ztraceného století. Meky je super. ()

Capri2016

Dokumentárny film Meky bol napísaný a natočený Šimonom Šafránkom štýlom typického životopisného dokumentu. Dozvedeli sme sa veľa o živote, kariére a kolegoch Mira Žbirku - "Mekyho", ale hudobný film to rozhodne nie je, lebo hudba v tomto filme je len ako podmaz, čo je veľmi málo u takého umelca, ktorý sa zásadne zapísal do hudobnej scény Československa. Proste jeho hity sú jedinečné a každý ich pozná a ten wow efekt mi z tohto filmu vôbec nezaznel. Škoda! ()

Sfaxia

Ve svém okolí neznám nikoho, kdo by neměl Mekyho rád. Mají ho rádi mladí i staří....lidi mají rádi slušné lidi. Slušný člověk, který umí a je vtipný. Ukažte mi podobného mezi těmi dnešními zoufalci. ()

FuLister

Nemám nic proti Mekymu, i když ho ani nijak nemusím, ale tenhle dokument mi prostě nepřijde moc jako dokument. Spousta zvláštních záběrů, které se mnohdy opakují, jako stále se vracející obraz zamyšleného Mekyho, cesta autem a často také zvláštně utnuté písně v prostředku. No nevím. Asi jsem už viděl i lepší, tohle je moc takové rozplizlé mezi dokumentem a artem. ()

Davidamper

Naprosto promarněný potenciál o Mekym. Začátky, rodina, máma, táta, smrt bratra, seznámení se s ženou, rozvod, děti, vnímání rozdílů Anglie, Slovensko, Česko, ovlivnění interpretů, Marika, spolupráce s ostatními.. ect.. toto vše má strašný potenciál, ale nic do hloubky. Bez naplnění. Připadalo mi to že jsem tak klouzal pouze po povrchu pana Žbirky. Škoda. ()

Feacher

Tak i já jsem se dnes na ČT1 podíval. Známý a skvělý zpěvák, docela pěkný dokument o jeho životě a kariéře, čest jeho památce! <3 ()

Dupac

Možná jsem byl ještě naměkko z Mekyho odchodu, takže jsem některé nedostatky taktně přehlédnul, nebo jsem pro vystižení Žbirkovy osobnosti víc slov ani faktů prostě nepotřeboval. ()

motyka52

Hezký dokument o jednom velkém sympaťákovi. Ničím moc nepřekvapí, mnoho zůstává nevyřčeno, ale pokud jste byli Mekyho fanoušky, bude se vám na to pěkně koukat. ()

awerto

Uprimne, nie je to ani moc o tvorbe Mekyho, ako o sonde do zivota jedneho nemoderneho chlapca so suchym anglickym humorom a dane do kontextu casu od soc popu, cez fanusikovstvo Kinks, Beatles az po naplnanie Zbirkovych priani. Dokument je skor atmosferickym nez informacnym. Divakom na premiere chybala v dokumente Marika Gombitova, ale reziser, trochu s rozpakmi, priznal, ze sa o to niekolkokrat pokusal. Bezuspesne. Ani po 2 roky prace sa nepodarilo presvedcit Mekyho staru kamaratku Gombitovu, aby prispela k dielu. Ale je vseobecne zname, ze je nedostupna a je jedno, co je za tym. Velmi silny vo filme je az bolavy rozchod Mekyho s Lucenicom. Kde ten druhy menovany posobil skoro az ublizene. V kontexte soc popu nieco ako producent neexistoval. A ano, Nemoderny chalan Mekyho je progresivny album, rovnako ako No. 5 Gombitovej v tomtiez roku. Na oboch albumoch produkcne a aranzersky pracoval prave Lucenic. Takze cesta od Modusu cez Limit bola spravnou cestou az do Abbey Road studii. Meky je skvela sonda pre mladsich, aby poznali kus historie, a pre soc deti spomienkov na mladost. Film az na zaverecnych povedzme 10 minut svizne odsypal, potom tempo padlo a zaver ho nijak nezachranil. Ako vieme, Meky este nekonci... a to poznamenavam, je dobra sprava. ()

stow

Dokument o Mekym funguje ako pripomenutie/ukážka jeho kariéry s pár záchytnými bodmi, pri ktorých sa na chvíľu zdrží, ale nie natoľko, aby to divák mohol hlbšie precítiť. Napriek tomu film má svoj prínos - dokument sa venuje aj menej známym piesňam, komentáre od Mekyho, či správne zostrihy dokážu pobaviť a celkovo má film pozitívne ladenie, ktoré sa mu darí odovzdať aj divákom. Záver: Mohlo by toho byť viac, viac do hĺbky, viac faktov, dlhšia minutáž, no napriek tomu dokument funguje, je svižný, hudba robí maximum a aj pre človeka, ktorý doposiaľ až tak nepoznal Mekyho tvorbu, môže byť prínosný - minimálne už spomínaným, prirodzeným pozitívnym ladením. ()

GrooteLulu

O Mekym ještě za jeho života. Kdo ho neznal, ten ho pozná. Co ví o Mekym? Že ho nikdo dneska z mladých nemá rád pro jeho lásku k Beatles, pro jeho image "nemoderného chalana". I já to tak viděl a to ho znal ještě trošku víc, než jsou teď v jeho věku ti mladší než já. Co zjistí? Všechno. I to, že dokázal porazit Karla Gotta ve Slavíku. No a je na něm jestli se mu to bude líbit, nebo ne. Mě se to líbilo. Asi si poslechnu některý z těch starších songů se synťáky. Takovej zvuk je neslýchaný dodnes. Co se týče dokumentu. Tak jsem viděl dost z posledních autobiografických děl a Meky ani Maradonovy ve střihu a tahu na branku nezakopává sám sebe na trávník. Furt jede. ()

SRK

2/5 stačí. Natočiť film, kde "dajú dole" Lehotského a Lučeniča (on sa síce sám), a nechať to bez obhajoby a nejakého diplomatickejšieho vyjadrenia? Príde mi to ako úbohosť. Film som najskôr sledoval s nadhladom, aby som nekukal stále na hodinky, ale po 45 min sa to už nedalo. Typický slovenský dokument, na štýl všetkých, ktoré sa točia o politikoch. Na rovnakú nôtu... Takže nuda. Sorry no. ()

bobo7171

mekyho moc nemusim a vlastne som ho odjakziva nemal rad, no treba mu uznat ze nieco v tej hudbe dokazal a dokazal poblaznit bezpocet mladych ludi mojej doby... ()

Hanka_M

Sympatický dokument, dobře odvyprávěný, natočený i střižený. Takové svěží dílko letošních unavených portrétů. ()

pupidup

V podstate chronologie... bez vetsi introspekce .. Miro jako hadrovy panak bez emoci..s ambici. Vse ostatni uz je nize v hodnicenich. Snazim se hodnotit dokument objektivne, protoze jsem vyrostla vedle jeho pisni bez povsimnuti.. spis mi Meky..mecel..vubec pocatkem 80.let jsme hltali jinou ligu.. Deep Purple, AC/DC, Black Sabbath, Pink Floyd... nasi pop music velmi vyjimecne... a Meky to fakt.ale fakt nebyl... 😁..toho bych normalne hodnotila jako "odpad" 😀 ()

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka