Deník Anny Frankové

USA, 1959, 180 min

George Stevens

Předloha:

Anne Frank (kniha)

Frances Goodrich, Albert Hackett (scénář, divadelní hra)

Alfred Newman

Tak jak nejlépe začít. Film je z období druhé světové války, z nacisty okupovaného Holandska. Židovská rodina Frankových, spolu se svými známými, se ukryje před gestapem v přístavku za budovou, produkující jakési koření. Němečtí řemeslníci po čase zjistí, že se v přístavku ukrývají židé a zavolají gestapo. Ti odvedou celou skupinu do Osvětimi, odkud jsou postupně převáženy do různých "pracovních" táborů. Znám dost filmů nacistického zaměření, ale Deník Anny Frankové mě opět obohatil o nová zjištění. Můžete zde vidět pobývání tyfově nakažených židů, kteří si navzájem kradou zbytky jídla, nebo třeba ponožky svým mrtvým spolubydlícím. Film je rozdělen na dvě části a především ta druhá, u mě vyvolala silný zážitek. :) Málo Vás možná ví, že Deník Anny Frankové je druhou nejčtenější ne-beletristickou knihou, hned po Bibli. Bylo prodáno 30 miliónů výtisků a kniha byla přeložena do 60-ti jazyků. V rámci genocidy bylo zavražděno 1,5 milionu židovských dětí a toto je příběh pouze jednoho z nich !(1.12.2010)

Snímek těží především ze světoznámého příběhu židovské rodiny schovávající se za války v Amsterdamu, s ohledem na toto silné téma jen těžko mohl skončit propadákem. Tím spíše, když Annu hrála sympatická a pohledná Millie Perkins. Kromě těchto polehčujících okolností však je třeba uznat, že George Stevens si s látkou, s dramatickými momenty ticha i s nepříjemně narůstající ponorkou poradil dobře. Jedinou výtku spatřuji ve zbytečně dlouhé stopáži.(24.8.2014)

To téma a celá historie kolem deníku Anne Frank je tak silné, že by museli být tvůrci skutečně hňupové, aby to zkazili. To se nepovedlo a snímek je ukázkou toho, že deník Anne Frank může fungovat nejen jako kniha samotná, ale i v tom hraném provedení, kde se krásně ukazuje snaha žít dál normálně v prostředí klaustrofobie a strachu,(30.5.2017)

• Morholt

Tohle mi bohužel příliš nesedlo. Čekal jsem víc vypjatějších situací, tísnivější atmosféru a věrohodně vykreslenou ponorkovou nemoc, která se mezi všemi zúčastněnými musela zákonitě projevit. Jenže tady mi to připadalo jako až příliš velká selanka a to minimum hádek a nervózních scén s německými vojáky bylo na tříhodinovou stopáž až příliš málo. Jenže ono je to asi dáno dobou, ve které se film točil. Co se herců týče, tak ti nebyli špatní, ale ani oni nepřispěli k tomu, aby se mi příběh zaryl pod kůži a to jsem od tohoto zpracování právě očekával. 30%(22.7.2014)

Je těžké hodnotit Deník Anny Frankové jako film, protože se nejedná o nějaký vymyšlený příběh, ale o životní zkušenosti. Myslím, že tento film by měli viidět všichni (a hlavně také Ti, kteří nečtou moc rádi). Příběh několika málo lidí, kteří nechtěli zemřít v koncentračním táboře, a proto se skrývali přes neuvěřitelné dva roky v malém prostoru. Tady se odvíjí život dospívající dívky, která si v tomto období píše deník, a my můžeme díky němu do tohoto období nahlédnout. Popisuje krutost války a Hitlera, ale také všechny své pocity - jaké je to skrývat se a nemoct se nadechnout čerstvého vzduchu. Po celou dobu příběhu je tady stále naděje, že jednou bude dospělá a bude moci dělat vše, co chce. Je tu naděje, že válka skončí, a že všichni budou osovobozeni. Dokonce, i když jsem podle knížky a začátku věděla, jak vše dopadne, pořád jsem naivně doufala, že tento příběh bude mít svůj happyend. Je to jeden z mála silných filmů, ze kterého jsem měla husí kůži - je neuvěřitelné, že mohly koncentrační tábory vůbec existovat...(13.6.2008)

• - Při zkouškách anamorfotických objektivů pro tento film lépe vyšel Panavision, ale FOX se nakonec rozhodl pro CinemaScope (CinemaScope patřil FOXu) objektivy, které ale měly horší vlastnosti. (Trainspotter)

• - Herečka Shelley Winters slíbila Ottu Frankovi, že pokud za film získá Oscara, věnuje jej jako exponát Muzeu Anny Frankové. Svůj slib splnila a zlatá soška se opravdu nachází ve muzeu v Amsterdamu. (Yardak)

• - Role Anny Frankové byla původně nabídnuta Audrey Hepburn. Ta ale roli odmítla, jelikož ji v dětství potkal velmi podobný osud jako hlavní hrdinku. Z důvodu prožitého neštěstí a nepříjemných vzpomínek ji tak nahradila Millie Perkins. (ellegrey)