Deník Anny Frankové

USA, 1959, 180 min

George Stevens

Předloha:

Anne Frank (kniha)

Frances Goodrich, Albert Hackett (scénář, divadelní hra)

Alfred Newman
  • Morholt

Tohle mi bohužel příliš nesedlo. Čekal jsem víc vypjatějších situací, tísnivější atmosféru a věrohodně vykreslenou ponorkovou nemoc, která se mezi všemi zúčastněnými musela zákonitě projevit. Jenže tady mi to připadalo jako až příliš velká selanka a to minimum hádek a nervózních scén s německými vojáky bylo na tříhodinovou stopáž až příliš málo. Jenže ono je to asi dáno dobou, ve které se film točil. Co se herců týče, tak ti nebyli špatní, ale ani oni nepřispěli k tomu, aby se mi příběh zaryl pod kůži a to jsem od tohoto zpracování právě očekával. 30%(22.7.2014)

Snímek těží především ze světoznámého příběhu židovské rodiny schovávající se za války v Amsterdamu, s ohledem na toto silné téma jen těžko mohl skončit propadákem. Tím spíše, když Annu hrála sympatická a pohledná Millie Perkins. Kromě těchto polehčujících okolností však je třeba uznat, že George Stevens si s látkou, s dramatickými momenty ticha i s nepříjemně narůstající ponorkou poradil dobře. Jedinou výtku spatřuji ve zbytečně dlouhé stopáži.(24.8.2014)

Kdo by neznal Annu Frankovou. Krásný a krutý příběh, který napsal sám život. Víte, jak to dopadne, ale stejně si říkáte, co kdyby to bylo jinak... Nebude. Během filmu člověk nemá daleko k slzám a je to jeden z těch snímků, u kterých vás mrazí, který umí navodit patřičné emoce, přitom je ale lacině neždíme. Skvělí herci. To, že se příběh odehrává skoro v jedné místnosti a v malém počtu postav mu vůbec neškodí. Kvalitní film někdy nepotřebuje velkolepé scény a přemíru herců. Představitelka Anny Frankové mi silně připomínala mladičkou Audrey Hepburn v Prázdninách v Římě. Ta neuvěřitelná fyzická podoba, podobné chování... A přese všechny krutosti, které film ukazuje, mnohdy se neubráníte smíchu, neboť některé hlášky opravdu stojí za to.(4.6.2012)

To téma a celá historie kolem deníku Anne Frank je tak silné, že by museli být tvůrci skutečně hňupové, aby to zkazili. To se nepovedlo a snímek je ukázkou toho, že deník Anne Frank může fungovat nejen jako kniha samotná, ale i v tom hraném provedení, kde se krásně ukazuje snaha žít dál normálně v prostředí klaustrofobie a strachu,(30.5.2017)

Je těžké hodnotit Deník Anny Frankové jako film, protože se nejedná o nějaký vymyšlený příběh, ale o životní zkušenosti. Myslím, že tento film by měli viidět všichni (a hlavně také Ti, kteří nečtou moc rádi). Příběh několika málo lidí, kteří nechtěli zemřít v koncentračním táboře, a proto se skrývali přes neuvěřitelné dva roky v malém prostoru. Tady se odvíjí život dospívající dívky, která si v tomto období píše deník, a my můžeme díky němu do tohoto období nahlédnout. Popisuje krutost války a Hitlera, ale také všechny své pocity - jaké je to skrývat se a nemoct se nadechnout čerstvého vzduchu. Po celou dobu příběhu je tady stále naděje, že jednou bude dospělá a bude moci dělat vše, co chce. Je tu naděje, že válka skončí, a že všichni budou osovobozeni. Dokonce, i když jsem podle knížky a začátku věděla, jak vše dopadne, pořád jsem naivně doufala, že tento příběh bude mít svůj happyend. Je to jeden z mála silných filmů, ze kterého jsem měla husí kůži - je neuvěřitelné, že mohly koncentrační tábory vůbec existovat...(13.6.2008)

• - Role Anny Frankové byla původně nabídnuta Audrey Hepburn. Ta ale roli odmítla, jelikož ji v dětství potkal velmi podobný osud jako hlavní hrdinku. Z důvodu prožitého neštěstí a nepříjemných vzpomínek ji tak nahradila Millie Perkins. (ellegrey)

• - Herečka Shelley Winters slíbila Ottu Frankovi, že pokud za film získá Oscara, věnuje jej jako exponát Muzeu Anny Frankové. Svůj slib splnila a zlatá soška se opravdu nachází ve muzeu v Amsterdamu. (Yardak)

• - Diane Baker v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)