Otrantský zámek

• Velká Británie The Castle of Otranto
Animovaný / Krátkometrážní
Československo, 1977, 15 min

Bádateľ MUDr. Jaroslav Vozáb si zaumienil, že nájde skutočné miesto hrôzostrašného a krvavého príbehu klasického gotického románu Horacea Walpola - Otrantský zámok. Konkrétne dôkazy pre pravdivosť svojich tvrdení našiel vedec na Otrantskom zámku neďaleko Náchoda. Animované ilustrácie z knihy sa prelínajú s rozprávaním zanieteného bádateľa. Pochybnosti reportéra Miloša Frýbu zvráti prekvapujúce objavenie obrovského rytiera z príbehu. (oficiální text distributora)

easaque

+3* Když už mám Švankmajera mezi mými oblíbenými režiséry, měl bych zkouknout vše co natočil. Otrantský zámek je zase trochu něco jiného a v tomto polodokumentu si vzal režisér na paškál badatele, kteří dávají velkou váhu mysteriózním stránkám ve výzkumu. I já tu cítím Cimrmanovský vliv a postřehl jsem velkou podobnost stylu i animací, které se objevil později v "Tajemství hradu v Karpatech". Docela jsem se bavil, ale na 4 barokní hvězdy to není. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Martin741

Nikdy som nechapal Svankmajera a jeho rezisersku pracu. Takze len strucne : Svankmajerovu popularitu som nikdy nepochopil. 15 % ()

honajz2

Ale jo, fiktivní dokumenty já můžu a tenhle byl celkem povedený, akorát tam na mě bylo až moc animovaných pasáží, zase na druhou stranu, v kolika filmech přečtete jednu knihu za 15 minut? Na Švankmajera překvapivě celkem klidné. Silné 4* ()

Master19

Diametrálně odlišná animace mi nijak nevadila a "dokument" doplňovaný čtením z ilustrovaného románu mě naopak hodně zaujal. Možná by ještě více sedělo buď celobarevné, nebo celočernobílé zpracování. ()

MaxipesFik

Ačkoliv mám rád Švankmajera, to nejpůsobivější na tomhle filmu udělal Liška. Bez geniální muziky by atmosféra animovaných malovánek nebyla vůbec gotická, ale takhle to dokonale funguje. ()

korndaddy

Nikdy by mě nenapadlo, že když půjdu v Anglii na výstavu první co uvidíme bude Švankmajer. Opravdu milé překvapení. ()

wosho

Mistifikace alá Švakmajer-velmi roztomilá a hravá Švankmajerova záležitost. Film mě vždy pobaví, asi jako jeden z mála autorových snímků na mě působí takovým tím klidným dojmem. ()

reditelka

Úplně jiný Švankmajer, než bych čekala. Oceňuji povedenou animaci a velmi hezkou hudbu. Ale propojení s "dokumentem" mi příliš nesedělo. ()

ArthasKarfa

Dílo, které má asi větší hloubku než se mi podařilo nalézt na zaprášených stránkách gotického románu v podobě tohoto minifilmu. ()

bratr.Milan

Vážně existuje organické spojení Jana Švankmajera, Járy Cimrmana, Karla Zemana a geniální hudby Zdeňka Lišky?! Vůbec jsem o existenci tohoto filmu nevěděl. Okamžitě ho zařazuji mezi nejlepší Švankmajerovi filmy a dávám mu šest hvězd. ()

Drink4Fun

Tohle mi přišlo slabší. Ale obdivuju nápad s tou trumpetou, která jakoby odříkávala text, který se vždy objeví dole, když mluví jednotlivé postavy vyprávění. ()

Romanka89

V tomto dílku jsem nějak nenašla Švankmajera, jak ho znám a docela mě to nudilo, jediným plusem pro mě byl závěr, ten neměl chybu. ()