Jsou pohádky, které se na televizních obrazovkách objevují každé vánoce a jsou pohádky, které poněkud upadly do zapomnění a málokdo si je už dnes pamatuje. Tohle je právě jedna z těch méně známých, která se sice ve vysílání Novy před lety objevila, stále však patří k těm méně známým. Její děj jistě není třeba blíže představit. Vždyť pohádkový příběh Plaváčka, uhlířova syna, jemuž sudičky přisoudí ruku královské princezny narozené ve stejný okamžik, patří mezi ty, na něž se nezapomíná. A Plaváčkova obtížná cesta za téměř nesplnitelným úkolem, za třemi zlatými vlasy děda Vševěda, který je Sluncem a nemá rád člověčinu, je stejně pohádková jako rady, které přiveze třem městům sužovaným podivnými strastmi. Existuje již několik filmových verzí pohádky Karla Jaromíra Erbena o zlatých vlasech děda Vševěda. (oficiální text distributora)

Jupie

Krásně expresivně hororový film, který tak úplně není pohádkou pro děti (vidět ho v dětství, rozhodně by nepatřil k mým oblíbeným). Vizuálně připomíná "Kabinet doktora Caligariho" a "Shining". ()

Desmi

Blahopřeji všem, kterým se na tu vizuální nádheru podařilo dívat až do konce. Já to nedokázal. Sympatických postav, co by se za nehet vešlo. ()

kpt.Marťas

Dost krutá. zlá a chladná pohádka. Co mě k ní ale vždyckypřitáhne je úžasná minimalistická, expresionistická, barevná a "zlá" výprava. V tomhle ohledu se jedná o mistrovské dílo. ()

J.J.1972

Tazko je hodnotit tuto rozpravku. Na jednej strane sa mi velmi pacili herci a vykony (az na masky Z.Stepanka ako Deda Vseveda a R.Lukavskeho ktory pripominal nie krala ale Lucifera), aj hudba, sceny a hra s vtedy dostupnymi film.efektami ála Zeman - kvalitny experiment, na druhej strane ale povodne to mala byt rozpravka, ze? Detom by som ju ale vobec nepustal. Mohla by u nich sposobit psychicku traumu, u slabsich povah aj s dozivotnymi nasledkami. Sceny s prevazujucou ciernou farbou, sci-fi kulisy z filmu Vortelec, hudba s tazko dramatickymi vysokymi tonmi husli a flauty uplne od zaciatku az do konca. Este aj z toho slnka na brane do hradu by som ako dieta mal pocit ze ma chce zozrat... :O ... Zatial co sa prva cast vliekla, to podstatne sa zomlelo za poslednych 20 minut. Tam to mohli trochu viac rozpitvat - Vseveda, prevoznika, jablon, studnu... No a kedze uvazujem medzi jednou a styroma hviezdickami, chapte ze radsej nebudem hodnotit. ()

evangelik

Vzpomínám si, že když jsem tuhle pohádku viděl jako malý kluk, vůbec se mi nelíbila. Když jsem si ji připomněl nyní, byl jsem uchvácen tak originálním zpracováním a extravagantním ateliérem. Kardinální otázkou asi zůstává, zda ji filmový tým nenatočil spíš pro dospělé, než pro děti.... ()

Cesty timem

Netradiční zpracování a jedna hvězda za Liškovu hudbu. Ta tedy a vlastně i to zpracování je, jak tady jiní píší, trochu horor a pro děti asi moc není. Hudbu nedocení a celkové se toho asi budou bát. Ale já děti nemám a když si vzpomenu na dětství, tak jsem hororové pohádky měl rád (tedy spíše čtené) a denně jsem po dědovi chtěl číst Spravedlivého Bohumila :-) A také většinu těch dnešních nových pohádek bych dětem jako táta nepustil. Většina je plna trapností, blbostí, přehršel efektů nad ostatním a vládne v nich násilí také dost a pochybuji, že jsou vhodnější pro děti víc než tato, kterou možná oceníme spíše my - velké a věčné děti :-) ()

johael

Sovětské filmy se dělily na k smrti nudné dumky (drtivá většina) a nesmrtelné famózní fláky. Tohle byl pokus o umělecké ztvárnění pohádkového příběhu po vzoru sovětské drtivé většiny a taky to tak dopadlo. ()

Atilla odpad!

Příšerné zpracování, otřesná hudba, kulisy - kdyby to bylo vydáváno za horor, tak dobrý. Dětem bych na tohle koukat nedovolila, mohly by z toho mít noční můry. ()

Petbrab

Jako dítě bych se této pohádky asi bál. Ale pro dospělého neuvěřitelné výtvarné zpracování. Zcela neobvyklé na dobu vzniku. Lukavský tam zahrál čiré zlo. ()