Jsou pohádky, které se na televizních obrazovkách objevují každé vánoce a jsou pohádky, které poněkud upadly do zapomnění a málokdo si je už dnes pamatuje. Tohle je právě jedna z těch méně známých, která se sice ve vysílání Novy před lety objevila, stále však patří k těm méně známým. Její děj jistě není třeba blíže představit. Vždyť pohádkový příběh Plaváčka, uhlířova syna, jemuž sudičky přisoudí ruku královské princezny narozené ve stejný okamžik, patří mezi ty, na něž se nezapomíná. A Plaváčkova obtížná cesta za téměř nesplnitelným úkolem, za třemi zlatými vlasy děda Vševěda, který je Sluncem a nemá rád člověčinu, je stejně pohádková jako rady, které přiveze třem městům sužovaným podivnými strastmi. Existuje již několik filmových verzí pohádky Karla Jaromíra Erbena o zlatých vlasech děda Vševěda. (oficiální text distributora)

arcticsky

Poprvé viděno v útlém dětství v 60 letech. Stejně jako někteří ostatní komentující jsem z toho tenkrát neměl dobrý pocit. Dnes po letech musím uznat, jak nádherně působivá je výtvarná stránka tohoto zpracování klasické pohádky... ()

kkarx

Jen málo filmů se může pyšnit tím, že fungují stejně dobře jako v době vzniku, zvláště pokud se podíváme o více než 50 let nazpět jako u této pohádky. Ta je natočena celá ve studiu, a tak režisér ke skvělým kulisám a kostýmům přidal malebné kresby, práci se světlem a stínem a mnoho krásných barev. Je to audio-vizuálně neuvěřitelně podmanivé a z každé scenérie tryská inspirace. Je vidět, že si autoři dali skutečně záležet, aby malby splývaly co nejlépe s kulisami. Tato pohádka patří dějem a zpracováním k těm nejtemnějším (Erben) a není v ní ani špetka humoru. Nechápu to nízké hodnocení... ()

Don Carlos

Adept na post nejnudnějšího a nejrozvleklejšího československého filmu. Překvapila mě uvedená stopáž "pouhých" 85 minut, protože při sledování jsem měl pocit, že ten film má snad 3 hodiny. ()

GIK

Krásné kulisy, krásně barevně nasvícené. Král volá na slunce: „Stůj! Posvítíš mi na cestu!“ mají tam chybu – slunce se přece nehýbe. Měl zadupat a zakřičet k zemi: „Stůj! Přestaň se točit!“ Nadpřirozené sudičky jsou těžkými soupeři i pro krále.  Vesmírná propaganda na Vševěda: „Hvězdo denní.“ Jenže slunce není žádná hvězda. A hvězdy nejsou slunce. ()

Bobšule

Umění pro umění, obávám se. Je mi jasné, že pojetí odpovídá době, v níž to bylo natočené, a stylu, který zrovna byl zajímavý, ale proboha, proč to musely zrovna odskákat děti?! Vždyť je to pro ně naprosto nekoukatelné! Jestliže pohádky Zdeňka Trošky představují pro někoho vrchol kýče a polopatyčnosti, pak přímým protiúderem je právě tahle verze Tří vlasů děda vševěda. ()

rivah

Velké překvapení. Z dřevních časů televize takový skvost! Výtvarný experiment s rysy surrealistickými i expresionistickými, hra barvami, tvary, zvukem, skvělé obsazení, výsledkem je vysoká poezie srovnatelná s Erbenovou předlohou. ()

PaRi

Velmi nedoceněná pohádka ve vybroušeném výtvarném stylu, s výbornými hereckými výkony tehdejších hvězd a s vynikající hudbou. Pravda, spíše jí ocení dospělí, než děti. Jako dítěti se mi moc nelíbila. U takovýchto filmů mi zejména chibí v této jinak skvělé databázi údaje o architektovi, kameramanovi a autoru hudby. A tak apeluji na tvůrce této databáze ( i když s plným vědomím, co takové údaje datově znamenají, a jaký nárůst odkazů by to byl) doplňte u filmů alespoň základní umělecké profese. Film je uměním syntetickým (pravda, je hodně snímků, kde mluvit o umění naprosto nelze) a netvoří jej jenom režisér a herci!!! ()

Pitryx odpad!

Jednoznačně nejhnusnější zpracování známé pohádky, kterou stejně nějak nemusím. Už v dětství se mi to hnusilo a nepamatuji se, že by se to líbilo vůbec někomu z rodiny. On se někdo pokusil o umění a totálně to pos...---se mu to nepodařilo. Snad vynikající herci by si zasloužili ocenit, ale za to, že šli do takové kraviny nedostanou ani oni vůbec nic, stejně jako tato slátanina. ()

ilclassico

Skvěle natočená antipohádka pro dospělé a vnímavé fajnšmekry. Experimentální psychohoror se skvostným výtvarným pojetím. Nevhodné pro děti. V rámci žánru za 4. ()

ostravak30

Tři zlaté vlasy děda Vševěda je pohádka, která se v různých variacích objevuje často a má už řadu věcí. Je to jedna z typických klasických pohádek. Tato verze z první půlky 60. let ale nebude patřit k mým oblíbeným. Za zmínku stojí, že jde nejen o poeticky natočený děj, ale též vizuál. Například lesy či zámek v pozadí po vstupu za bránu působí prazvláštně. Zřejmě museli mít filmaři a animátoři dlouhou pařbu a z ní vzešlo tohle. Třeba když vstupuje Plaváček do hradu, ten působí jako velký vánoční stromeček - nahoře zelený po stranách různobarevné baňky. Naopak k dědovi stačí vystoupit po schodech do něčeho, co připomíná naplno jedoucí program planetária. A změn je v této verzi víc. Například Vševěd hrdinovi neporadí, ba právě naopak, poradit a přijít si na vše musí sám. Právě jeho matka od něj nic nezjistí, krom vytržených vlasů, které jejího synáčka probudí a on se tak s Plaváčkem setkává tváří v tvář. Jde o hodně stylizovanou, umělecky ztvárněnou pohádku, která pro děti není. Buď je unudí nebo vyděsí. ()

Danulinda

V originální psané podobě je to jedna z mých oblíbených pohádek, ovšem v tomto zfilmování snad ani nejde o pohádku, ale o pořádnou porci hororu. Velká část zápletky se odehrává ve tmě za doprovodu přespříliš brutální a nepříjemné hudby, která by v pohádce pro děti neměla mít co dělat. Pro mě, navzdory kvalitnímu obsazení, naprosté zklamání ze scénáře a celkového ponurého provedení. Místo nepovedených kulis bych uvítal exteriérové záběry, takto není opravdu co pochválit. ()

sharka.68

Když s eRadovan Lukavský,opěět potká s Janou Kasanovou,jako ve Smrti v sedle...tahle pohádk amne vždy děsila...prost ějsem se u ní bála..ale mám ji přestu syrovost moc ráda....je v ní něco, co má málokterá z pohádek... ()