Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V malém městě, v době totality, jsme v úvodu svědky dramatického okamžiku, opíjení okresního tajemníka, aby díky jeho přízni Městečko získalo novou buňku na občerstvení. Tajemník v hluboké opilosti oznámí, že dostal chuť na ženu. V rámci obecních zájmů vznikne dramatický okamžik, jak mu vyhovět? Podaří se. Se začátkem demokracie začíná v Městečku nový život. Už proto, že vítězem voleb se stane Nezávislá erotická iniciativa. Hospodský si pronajímá hospodu do privátu, vznikají první soukromé obchody, první velké plány na to jak zbohatnout. Městečko postihnou i restituce majetku, přinášející štěstí a bohatství na jedné straně a závist s nenávistí na straně druhé. Podnikání přináší některým začínajícím živnostníkům nepříjemná překvapení z nemilosrdného kapitalismu. Někteří se rychle orientují rovnou na zlodějinu. Iluze o velkém světě bohatých se u některých postupně ztrácí v beznadějných pokusech vydělat aspoň na živobytí. Ani majetek získaný restitucí nepřináší vždy štěstí. Přicházejí první krachy. Podnikatelské i osobní. A také se zase na radnici souloží. Ale na rozdíl od totality, je to opravdu milování

Film Městečko je mozaikou příběhů a epizod z malého města z období přelomu totality a nové demokracie. Plejáda drobných hrdinů, kteří úspěšně či méně úspěšně zápasí se změnou společenského systému a i svými osobními poměry - vychází z autobiografických zážitků režiséra, obměněných či doplněných různou mírou umělecké licence. Autor scénáře a režisér filmu Jan Kraus se pokusil o pohled na nedávno převratnou dobu z pohledu komediálně hořké nadsázky. "Absurdita často ukazuje realitu výstižněji. A realita sama je zase často absurdní. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (78)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Kdo nepamatuje, ten asi neuvěří. Takhle nějak se skutečně rozjížděla první verze domácího knedlíkového kapitalismu a já jsem poměrně vděčný za nedorazivší germány, zrestituované traktory či pravěk veřejné erotiky. Dostat od snímku více vtipu na úkor evidentně úmyslných trapných scén, tak bych ještě hvězdu přihodil. ()

Burdock 

všechny recenze uživatele

Kupodivu, přes velmi nízké score filmu, mě toto dílko velmi zaujalo. Není to dokonalý film a herci nehrají nijak skvěle. Mě však na něm zajímaly příběhy a atmosféra ve společnosti brzy po pádu koma-režimu a nástupu kvazi-kapitalismu a pseudo-demokracie. V tomto směru jsem byl velmi spokojen. Kraus odvedl kvalitní práci a tématu se chopil "úderným" syrovým způsobem. Pokud vás však tato linie nezajímá, tak si tohoto filmu ani nevšímejte. ()

Reklama

jupisova 

všechny recenze uživatele

Tak s dosti velkým snažením jsem to dokoukala do konce... občas jsem se zasmála...občas mi to připomnělo humor stylu Česká soda, který mám ráda, ale častěji mi to přišlo trapné . A stopáž bych zkrátila tak o 40 minut , a vybrala bych jiné herce , a vybrala bych jinou hudbu ...a jiné dialogy , a hlavně bych vybrala jiného režiséra ...bohužel.. ()

zdenny 

všechny recenze uživatele

Kamerou se možná chtěl Jan Kraus postavit vedle Larse von Triera. Myslím si také, že zpracování celkově bylo takové netradiční. A to neříkám, že špatné. Co ale Janu Krausovi neodpustím, je ta jeho neustálá kritika naší bezprostřední polistopadové (transformační) historie. On totiž poměrně dost nemá rád Václava Klause a Václav Klaus je symbolem naší ekonomické transformace. Logicky tedy nebude Krausův film o tom, jak jsme všichni šťastní, že už nemáme socialismus. A ani bych to po něm nechtěl. Jenže mi vadí, že svými názory chce být po bitvě generálem (ostatně jako většina kritiků polistopadových změn). A svým filmem nám dává jasně najevo (a nutí! nás), že se vlastně všichni máme velice špatně, že žijeme v opojném klamu a na filmových postavách nám ukazuje, jak se léčí ze svého optimismu. ()

ArdathBay 

všechny recenze uživatele

Asi chápu, co chtěl Jan Kraus říci, ale výsledek moc ke koukání není. Škoda, od člověka , který je náročný na všechny okolo by se dalo čekat lepší dílo. Pozitivní je velké zastoupení neherců ( dalšího Šebánka ale nenajdete). Film v zásadě nic nového, ani zajímavého nesdělí a scéna se striptérkou a banánem je těžce WTF. Stejně jako hulvát šroubující ceduli v obrovském větru a stromy okolo se ani nezachvějí. A výběr videokazet je sci-fi - pár let po revoluci a je tam film (namátkou) z roku 1999. Prostě se to celé nepovedlo. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (2)

  • Film získal cenu amerických kritiků prestižního filmového časopisu Variety Critics Choice na MFF v Karlových Varech. (Redix)
  • Ve filmu se na malou chvíli objeví v roli pohřebáka Ivan Genov, který je ve skutečnosti provozovatelem Pohřební služby v Uhlířských Janovicích. Pro film zapůjčil i rakev. (tm004)

Reklama

Reklama