Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

ilias

V současným vydání českýho slovníku cool a moderních slov je nejspíš Kolja uvedenej jako příklad u midcultu. A vyčítá se mu toho mnoho - že je moc smířlivej, že je moc laskavej, že je to vypočítavej kýč. Asi trochu jo, ale zároveň je i vtipnej. Vyčetla bych mu spíš tu samozřejmost, s jakou prezentuje pětapadesátiletýho losera jako strašnej magnet na pěkný ženský. Ale jinak - některý ty výtky nejsou úplně fér. Louka nebyl hrdina, takže vyčítat mu, že se ilegálního sňatku dopustil jen proto, aby měl peníze na trabanta, je nefér - muselo to být na něco podobně blbýho, aby vynikla absurdita jeho situace. Docela se mi líbí, že se Kolja věnuje nehrdinskýmu hrdinovi a snaží se ho ukázat v dobrým (nakonec je z něj hodnej pečující "tatík") i v trapných situacích (lepení vlaječek), které vystihují tisíce lidí, kteří si socialismus nepřáli, ale nebyli angažovaní a chtěli si prostě jen co nejmíň nesvobodně žít - není to vůbec hezký, ale je to většinový a vlastně dost pochopitelný (!) chování, a v něčem ho snad Kolja vyhmátnul. ()

Hojiko

Moc příjemný film. České filmy moc nemusím, takže velké překvapení. Děj mě bavil od začátku do konce, což se mi většinou nestává. Kolja byl velmi roztomilý, hlavně když mluvil rusky tak mi vždy vykouzlil úsměv na tváři. Svěrák byl úžasný, ale podle mého názoru bych trošku změnil konec filmu. ()

jayman

Hej Andrej Chalimon to potiahol úplne sám a hej, pri kľúčových '89 scenách mi aj slzička vyšla. Veľmi pekné, s občasnou rozkošnou kamerou a slabším scenárom, celkovo ťahá starší Svěřák oproti bratovi za výrazne kratší koniec. ()

cinema_cz

Chytře vymyšlená podívaná z dílny obou Svěráků se opírá o silný příběh, vtipné dialogy, velmi uvěřitelné charaktery, přiměřenou porci sexu, morálky, politiky, a úspěšně brnká na zasuté strunky národní hrdosti. 100 % (Magdaléna Bičíková, Ci 05/1996, str. 36) ()

JosefTomas

Svěráci v nejlepší formě. Krásný film, který potěší každého obyčejného diváka i kritika. Pobaví i dojme. Tenhle film je české filmové zlato a Svěráci si nasadili laťku tak vysoko, že už se asi nikdy její mezi nepřiblíží. ()

PlysovyMacko

Oceňujem, že film moc netlačí na pílu, nehrá na city. Pôsobí civilne a emócie prirodzene. Nesúhlasím, že ide o kalkul, lebo taky genialny film zas není. Ma par pekných scen, chlapec je roztomilý. Mne sa páčilo keď ho dusila polícia. ()

Pitryx

Já tedy netvrdím, že to byl špatný film. Ale zase nevidím důvod k nějakým ódám. Asi měl za úkol diváky rozplakat, ale u mne tyto rádoby scény nefungují. Líbily se mi spíše ty humorné a nejvíce asi ta s výslechem. Také jsem stiuto radosti užil, takže vím o čem šla řeč. je to nadprůměrný film, ale jen mírně. proto také tak hodnotím. ()

Tominni

Kolja je zkrátka pokladem polistopadové filmové tvorby po zásluze odměněné Oskarem. Příběh, který má v sobě moře laskavosti, spoustu vtipu, ale i emocí. Ruský kluk, který převrátí Františkovi život naruby. Složenky, vy krávy nenažrané! ()

Marg

Komu by se snad Kolja napoprvé nelíbil, doporučuji shlédnout ještě jednou, zalíbí se mu. Kolja je navíc tip filmu, co Vás do sebe vtáhne, prostě jdete kolem TV, zastavíte, že kouknete na zrovna probíhající scénu a odejte až s titulkami. Jeden z nejlepších českých filmů, o Hercích asi netřeba mluvit a navíc spousta dnes už zlidovělých hlášek. ()

Prubner

Svého času jsem se taky nechal zlákat a šel jsem na to do kina. A litoval jsem, že jsem zbytečně utratil prachy. Ten film na mě vůbec nezabral jako komedie, protože jsem se zasmál jen minimálně. A nefungovalo to na mě ani jako doják. Jan Svěrák se totiž asi obával, aby nebyl moc sentimentální, a tak to natočil dost chladně a tím to pohřbil. Já se u filmů dojímám rád, ale tohle ve mně žádné emoce nevyvolalo. Jedině vztek. Od té doby jsem ten film už neviděl a ani se nechystám. A mimochodem, Honza Svěrák by se konečně měl odpoutat od tátových sukní, protože s jeho scénáři to umělecky daleko nedotáhne. Oscara si to nezaslouží ani náhodou. ()

(fjw)

Nejlepší Svěrakův film. Vše je zde nad míru dokonalé. A oscara si jednoznačně zasloužil. ("Zítra půjdeš k hrobníkovi", dělat čmaryky, čmaryky":))))) ()

Lewaso

Na tenhle film jsem dlouho nevěděl, co napsat. Je tam všechno. Úplně všechno, co ve filmu - dobrém filmu - má být. Škoda, že cizojazyčný film nemůže dostat Oscara za scénář. Ale ten film zas tak dokonalý není. Některé scény mě tahaly za oči - Rusáci před domem byli tak suchý, že jsem jim nevěřil ani bukvu, večer vpádu vojsk byl šroubovaný, až kam závit dovolil a závěrečná scéna na letišti mi připadala vyloženě neslaná nemastná... Oproti tomu se Svěrák st. se dokázal přehoupnout přes nostalgické brekoty a vytvořit opravdu neotřelý a lehce ironický názor na všechno kolem, z čeho se skládal obyčejný život. A u scény ve vaně vždycky zamáčknu slzu. A tak to má být. ()

moviepill

Možno sa trošku pomaly rozbieha, ale za to zbytok filmu tento deficit vynahrádza. Kolja je rozkošný, Svěrák výborný. Nemá čo sklamať. A za "ruce, co jsou zevnitř růžový" dávam piatu *. :-) ()

mr.bredok

Asi jsem opravdu sentimentální a naivní, ale tento příběh mě dostal svým humorem a tím jak dokáže vyobrazit proměnu duše osamnělého sukničkáře. Viděl jsem to již mnohokrát a pokaždé se dodívám se zájmem. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu