Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Britský film ukazuje poměrně dost věrně málo známé události druhé světové války a je natáčen na místech, kde se vše skutečně odehrálo. Píše se rok 1941 a válka je v plném proudu. Fašistická Itálie zaútočí lidmi naváděnými torpédy na britské lodě v Alexandrii a HMS Queen Elizabeth a HMS Valiant jsou vážně poškozeny. Britové se obávají, že Italové by mohli získat nadvládu ve Středozemním moři a logicky očekávají útok na své lodě v Gibraltaru. Aby čelili této hrozbě, vyšlou tam poručíka Lionela Crabbeho (Laurence Harvey), který s malým týmem žabích mužů chystá v přístavu protiopatření. To vše sleduje z přístavu Algeciras ve Španělsku italský expert na podvodní operace Antonio Tomolino (Arnoldo Foà).
První útok na křižník v Gibraltaru je odražen a Crabbovým mužům se dokonce podaří získat jedno torpédo a pečlivě jej zkoumají. Po další sérii útoků proti lodím a pokusu získat zpět tajné dokumenty z havarovaného letadla Crabbovi dojde, že Italové musí mít informace z první ruky a rozhodne se prozkoumat Algeciras. Všimne si muže s italským tetováním a sleduje ho na loď Olterra, aby zjistil, že je používána jako základna pro operace a že pod hladinou ponoru vypouští torpéda s posádkou. Crabb to nahlásí nadřízeným, bez jejich povolení nemůže na italskou loď ve španělském přístavu zaútočit. Když zjistí, že Italové chystají další velký útok, musí řešit dilema – poslouchat rozkazy nebo s opraveným torpédem a posádkou proniknout do doků v Algecirasu a zničit nepřátelskou loď, dílnu i posádku? (Peabody)

(více)

Recenze (1)

curil 

všechny recenze uživatele

Válečný film natočený podle skutečných událostí z druhé světové války kolem roku 1941 a dále. Napadení britských lodí v přístavu Royal Navy italskými žabími muži a poškození dvou bitevních lodí. Originální zpracování, podvodní scény zpracoval bývalý český kameraman Otto Heller; špionážní téma a několik námětů převzal Terence Young do svého "Thunderballu". Zajímavá je skutečná postava poručíka Lionela Crabba. Oslavovaný válečný hrdina a hlavní postava příběhu, v podání Laurence Harveye, zmizel záhadně ze světa v roce 1956. Dodnes se neví, zda byl odstraněn KGB nebo MI5, jak se tisku svěřil jeho bývalý spolupracovník. Vše by mělo být odhaleno v roce 2056, po uplynut lhůty utajení. Tak to už se asi nedozvím. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama