Armáda pěti mužů

The Five Man Army

The 5-Man Army

Western

Itálie, 1969, 105 min

Když se zrovna nebere moc vážně, je to hodně sympatický a zábavný western o tom, jak připravit armádní vlak o jeden z jeho vagónů. V těch nejlepších momentech září Bud Spencer (úvod mezi slepicemi, hod puškou s bajonetem mezi střeva mexického vojáka, rozpočítávání pytlů se zlatem a hlavně napínavá scéna s přestavováním železniční trati). Z jiného soudku je scéna, kde samuraj hezky po svých dohání vlak, ta je asi nejbizardnější, jakou jsem zatím ve westernu viděl. A hudba? Je to trapné, ale už zase mě Morricone dostal. K nejlepším špageťákům to sice nepatří, ale za podívání rozhodně stojí. Co v mých očích tuhle armádu sráží o hodně dolů, je naprosto příšerná a vlezlá levicová agitka, která působí jako Spencerova pěst na oko.(1.6.2010)

Tak tento neowestrn zasadený do mexického prostredia ma dostal nielen námetom, ale aj celkom dobre vypointovaným scenárom a na western aj netradične napätím. Zápletka s krádežou na idúcom vlaku je samozrejme na tom najlepšia a chválim pri nej použité už spomínané napätie. Na taliansky film prekvapenie. Pätica rôznorodých nátur je vhodne vybratá, nielen jednoduchý Spencer a bystrý béčkový Američan Graves, ale aj japonská samurajská hviezda Tanba - skvelý nápad urobiť - zjavne kvôli jazykovému handikepu - z neho mlčiaceho. Morriconeho je v hudbe jasne poznať, použité grify sú podobné ako pri Pre hrsť dolárov, a výborne dotvárajú atmosféru.(20.3.2017)

Western, ktory sa u nas nevysielal a nase telky ho dlhodobo ignoruju, co je obrovska skoda. Spencer po roku 1967 sice prerazil, ale stale len westernami a bol za drsnaka /mal dobre srdce, ale to tu nepatri/. Takze film nestoji na Spencerovi, ide o klasicky spaghetti western, kde hlavnou postavou bol Peter Graves a hlavnou scenou prepad vlaku. Chvilu trva, kym sa film rozbehne, hlavne ta zoznamovacka vpredu. Vlakovu cast filmu som si ale genialne uzival, prosim viac takychto filmov : 100 %(28.3.2017)

Cítím mírné zklamání, které nedokážu přesně definovat. Možná to bylo hereckým obsazením, kde nad všechny ční pouze Bud Spencer a nemluvný Tetsuro Tamba ( díky špačku:) a zbytek ansámblu jako by patřil do jiného žánru. Zejména "Holanďan" Peter Graves mi typově nesedl vůbec, prostě uhlazený a za všech okolností kladný seladon ( tahle jeho poloha vygraduje zejména v závěru) a to prostě nemusím. Možná to bylo několika logickými kiksy, které obvykle odpouštím, ale tady mi to nějak nešlo, zejména plán přepadení vlaku spočívající ve schovce pod vagóny , ee, že by součástí bezpečnosti převozu zlata nebyla prohlídka celé soupravy před jejím odjezdem z nádraží ? A tak bylo to Mexiko asi. Chození po střeše bez povšimnutí osádky vagónů taky nebylo moc košer atd. Vypichuju blbosti, já vím, celé to přepadení bylo ale hlavním tahákem filmu, tak mě tyhle detaily trochu zklamaly. Bavila mě však překvapivě ta trochu agitka pro mexickou věc a ideály revoluce, zejména scéna popravy a chorál utlačovaných vesničanů a samozřejmě celá hudební složka, Ennio je prostě Ennio. Takže nakonec trochu se smutkem za tři.(26.11.2013)

• Tom_Lachtan

Taková malá, westernová nuda, kde nikdo moc neumí hrát, což mnohdy nevadí, ale pokud tu máte Buda Spencera v nejlepších filmových letech a jediné, do čeho ho necháte mlátit, je kolejnice a nikoliv armáda poskoků, tak to je nejen promarněný potenciál, ale především dost špatnej casting. A tady nehrál nikdo moc dobře. Příběh je ne zrovna originální, byť vlaková loupež docela slušně natočená, ale jinak fakt nic moc... Dokonce i božský Ennio Morricone tu vykrádal sám sebe...(11.2.2018)