Doma (Finsko)

• Finsko Eristyksissä
Finsko, 2020, 1 h 44 min (Minutáž: 12–17 min)

Epizody(7)

Sedm finských režisérů natočilo během pandemie koronaviru antologickou sérii krátkých filmů Doma (Finsko). Snímky pojednávají o nucené izolaci a střetnutí člověka se sebou samým. Pocity osamělosti se derou na povrch zcela nesmyslnými způsoby. Členové rodiny jsou v průběhu krize svědky neočekávaných reakcí. (HBO Europe)

Recenze uživatele Trevor k tomuto seriálu (6)

Doma (Finsko) (2020)

Niektoré z príbehov zaujmu o niečo viac, niektoré menej ale po skúsenostiach z koronov a s tým ako ju v izolácii trávili moji známi sa dá povedať že minimálne 5 príbehov je takých v ktorých by sa našiel každý človek, ktorý v čase pandémie tvrdol doma a nepracoval. šiesta je viac menej artová a tá siedma má s koronakrízov pramálo spoločného, ale ako príbeh celkom zaujme. Úprimne, česká komediálna miniséria Láka v čase korony tento fínsky počin hravo schová do vrecka. ()

Ještě jednou, s citem (2020) (E01)

Musím sa priznať, že netuším ako následky mohla mať spoločenská izolácia na ľudí v karanténe a tých zo strachom počas pandémie opustiť svoje domovy dobrovoľne,nakoľko pracujem na pozícii ktorá je pre fungovanie spoločnosti nevyhnutná tak že počas pandémie aj Veľkej noci som bol v práci. Bez akéhokoľvek skrytého odkazu či irónie musím povedať že mne osobne prázdne mestá, ulica a najmä vlaky a autobusy pri ceste do práce nesmierne vyhovovali. Možno som trochu nespoločenský a tým pádom v danom období som sa cítil ako ryba vo vode. Samotný príbeh je však o ľuďoch (respektíve konkrétnej osobe) ktorej sociálna izolácia nevyhovovala vôbec a značne sa to poznačilo na jej psychike. Autorovi sa podarilo v príbehu poukázať na to čo možno mnohým ľuďom v danom období chýbalo najviac. Obyčajný dotyk iného človeka. Avšak k tomu aby som sa nad týmto príbehom rozplýval to malo veľmi ďaleko. ()

Neudělat chybu! (2020) (E02)

Ochotná staršia pani z domu che pomôcť počas koronakrízy všetkým vo svojom okolí, kým neprídu prvé problémy...vydarený je najmä status na facebook a čakanie na prvý lajk, cez čiaru mi pripadá že deti ostanú v opatere susedy, ale na 12 minút stále dobré...pochopiteľne zvyčajný ironický podtext v komentári, pri rovnosti pohlaví z 3 ústredných postáv boli 3 ženy, takže tu máme rodovú rovnosť v pomere 100 percent žien a 0 percent mužov... ()

Láska v dobách korony (2020) (E04)

Manželka po dvoch pohároch vína pred priateľmi pripojenými online na Skype spraví scénu, ktorá sa pochopiteľne týka žiarlivosti a zobudí tak malú dcérku. Jej nechápavý pohľad na rodičov ktorá sa hádajú je jednoznačne najlepším momentom príbehu. ()

Jarní chvíle (2020) (E05)

Zblíženie sa otca s dcérou po nezhodách a to ako sa zachoval syn v závere boli príjemným prekvapením a zatiaľ najlepšou epizódou, ktorá jednak vystihla ďalšiu časť "obetí" koronakrízy - sviatočných turistov. ()

Ťuk-ťuk-tik-tak (2020) (E06)

Po najlepšej epizóde najslabšia, aj keď pred kamerou treba sňať pomyselný klobúk (najmä v závere), tento skôr umelecký či artový príbeh ma príliš neoslovil. ()