Babettina hostina

• Československo

Babetina hostina

Drama / Romantický / Hudební

Dánsko, 1987, 102 min

Pořádně vlastně nevím, co si o tom filmu myslet. Na jednu stranu, hlavně vedením herců, mi přišel takový bergmanovský, ale přitom takový dějově zase tolik není. Možná to má něco z "Hodiny vlků", ale spíše je to její protipól. Opravdu nevím. Tohle je film, který bych si možná měl dát ještě jednou. Ten seznam narůstá.(25.1.2016)

Sic ze staré doby, ale na základech stolování, postupech a kombinaci chodů a pití se zas tak moc nemění. Krásná ukazka jak tyto věci nachystat a jak na lidí působí. Doporučuji po dobrém kině takhle ještě zajít do do dobré francouzské restaurace a vyzkoušet si to naživo. No to ještě nemám české titulky, které příště film obohatí o nejednu moudrost.(2.10.2007)

Film je k své předloze uctivý, aniž by mu to uškodilo. Je akorát tak správně pomalý, jako je pomalá četba předlohy. Povídky K. Blixenové jsou často nejednoznačné, paradoxní a mají v sobě notnou dávku ironie. Ta hostina na pamět pastorovu je jistě slavnost agapé, ale Babettinino angažná v této záležitosti ji posouvá ještě jinam. Ta večeře je jako nezasloužená milost pro ty, kteří jí vlastně neumějí ocenit, ale kteří jsou nakonec zasažení jejím působením, neboť pod vlivem dobrého jídla, společnosti a vína (křesťanské drogy) jsou zapomínány dlouholeté křivdy a je obnovena pospolitost. Jen generál ji dokáže ocenit a usmiřuje se se sebou, jeho osobnost je zase spojena. A paradoxně za to mohou děkovat Babettě, která to hlavně dělala pro sebe, aby se ujistila, že po letech vaření slaných ryb je stále umělkyní svého oboru, a která byla (jak sama v povídce říká) chvála Bohu a Panence Marii komunardkou a bojovala proti těm, kteří byli schopni v ní tu umělkyni ocenit.(20.11.2013)

Začátek ujde, pak je poměrně dlouhá ne moc záživná část a pak přijde na řadu Babettina hostina a to je prostě dokonalost sama. A ti rošťáci jí to ani nepochválili. I když musím podotknout, že to jejich obvyklé jídlo, ryba namočená ve vodě, pak pěkně uvařená, chleba namočený ve vodě a zase dlouho vařený - to musí být vysloveně kulinářský zážitek.(5.3.2010)

• pabulator

Celé je to nebetečná pánbíčkářská sračka u které by trpěl jako kůň snad i Ned Flanders a ze všech těch křupanů mě bylo vyloženě na blití. Po více než hodině utrpení nastupuje kulinářská pasáž s přípravou epické žranice a tehdy konečně přišlo na řadu něco pro potěchu oka a rozdráždění chuťových pohárků oblažovaných téhož času pouze lahváčem a pytlíkem buráků. Za podnícení k nočnímu plenění lednice si film jednu Michelinskou hvězdu zaslouží.(11.12.2013)

• - Natáčení probíhalov dunách u Vigso na severním pobřeží Jutska. (Hans.)

• - Jméno Karen Blixenové je známo i díky filmu Vzpomínky na Afriku (1985), který byl natočen podle jejího autobiografického románu. (Snorlax)

• - Představitelka hlavní role Stéphane Audran musela kvůli snímku absolvovat dvoutýdenní intenzivní kurz vaření. (Snorlax)