Večírek

• Slovensko Večierok
Trailer

Na večírku se postupně scházejí bývalí spolužáci. Toto setkání by se pravděpodobně neslo v duchu lehkého škorpení a nostalgických vzpomínek, jenže místo dalšího spolužáka zazvoní u dveří podomní prodavač a přinese nečekanou zprávu o kamarádovi, který už nikdy nedorazí. Účastníci večírku se za ním společně vydávají autobusem. Během cesty se ukáže, že mluvit o skutečných pocitech je mnohem složitější, než se zdá. (Falcon)

Trailer

Enšpígl

Vtipné dialogy z úst smutných lidí. Nejednou jsem se jim zasmál, casting povedený. Jen jsem přemýšlel o Suchošově větě  cca : " mě už je to teď jedno, já si splnil sen, natočil jsem si film, který běží v kinech" , zajímavý přístup, ale moc si cením, že Suchoš to řekl na plno, protože takový pocit mám z mnoha českých režisérů a herců "my si točíme filmy a diváci vy nám můžete políbit prdel, stejně filmům nerozumíte". ()

kingik

Suchoš si potřeboval dokázat, že umí napsat a zrežírovat film. Umí, ale ne optimálně. Z jeho režie kritika nebude padat v úžas. Pojetí nemá daleko do velmi úsporného televizního filmu, který zapadne. Před kameru vyslal solidní herecké obsazení, nezřídka jsou mezi nimi jeho blízcí kamarádi, třeba Langoš Langmajer. Bývalí spolužáci v počtu šesti jedinců se jednoho dne sejdou v domě manželů, které tvoří Jiří Langmajer a Tatiana Dyková, při příležitosti školního srazu, na který dorazí křesťansky smýšlející Karel Roden, frivolní Nela Boudová, vytrvale hláškující Marek Taclík a zpěvem se živící Marián Čekovský. Jejich veselé hlášky, škorpení, nostalgické vzpomínání i odvážné narážky na totalitní nacistický režim přeruší smutná zpráva - nečekaně doručené parte s úmrtím spolužáka Bohdana, přezdívaného Prasopes, v jejich vzpomínkách posazeného do mimořádně živelné bytosti. Všichni svorně souhlasí, že mu za týden pojedou na pohřeb. Vypraví se autobus se šoférem Miroslavem Vladykou za volantem, Dyková se opije, Roden se urazí a z autobusu vystoupí, hlášky postupně ustanou a podivná směsice komediální konverzačky a road-funus-movie, trvající jen cca 80 minut, se dočká svého konce. Michal Suchánek to vůbec nemyslel zle. Zpočátku se totiž lehká absurdita dle zvoleného a nastaveného konceptu divadelního minimalismu (film svůj divadelní původ rozhodně nezapře) vyvíjí slibně, ovšem následná část s autobusem je z kreativního hlediska zabrzděná až uhozená. Nezřídka jsem měl pocit, že to všechny najednou přestalo bavit, a kamarádi pokračují v hraní jen proto, že to slíbili svému kamarádovi. A scénář zapomněli vzít s sebou. A příliš se režijně nečinil ani Suchánek. Úplně instruované bez nápadu, vtipnosti stále méně a až moc urputně tlačená k divácké bránici. Kladné známky jsou tedy hlavně za povedený komediální rozjezd, originální hlášky, co pobaví, hlavně Taclík se činí, herecké obsazení má také svoji kvalitu a hudební doprovod Jiřího Buriana má hravé tóny  Matěj Dadák coby podomní prodavač vysavačů je postava nadbytečná, klidně by se film bez ní obešel a zpráva o úmrtí spolužáka se mohla doručit třeba klasickou poštou, nikoliv jeho přičiněním. A to jeho hraní je utrpení, nevtipný, nijaký. Nejlepší z filmu jsou Taclík, Dyková i Langmajer, tihle dva drželi statečně prapor vtipnosti a mentální způsobilosti a i jejich přičiněním tenhle Večírek neskomíral na nedostatek tvůrčích schopností a režijní nezkušenosti. 6/10 ()

Anderton

Film dvoch odlišných polovíc, ktorý ale mal byť filmom troch rozdielnych tretín. I keď ono to tretie dejstvo, čo sa zdalo, že bude výbušné finále, aspoň prebehlo počas záverečných titulkov. Občas je nejaký vtip vtipný, občas je priemerný, sem tam aj trápny. Najlepší sú Langmajer a Dyková, zvyšok hrá skôr na pol plynu, vrátane Rodena. Nedotiahnuté viaceré dejové línie sú ale najväčším kameňom úrazu inak sprvu sympatického počinu. Napr. coming out išiel úplne mimo, v tomto smere určite viac uspeli tvorcovia Známych neznámych, i keď iba opisovali. ()

Marze

Tato nezavazna legracka bavi hlavne komunalnim humorem. Cim je divadelni stylizace vyraznejsi, tim vice se miji s filmovou reci. Jde o komedii konverzacni, be situacni i kdyz se dej presune ven na zahradu. Osvezi humor nekorektni jako treba "Kdybych si chtel poridit pomocnika v domacnosti, tak si poridim 18 letou mulatku. ()

Big Bear

Suchánka nemám a nikdy jsem ho neměl rád. Vždycky mi přišel jako protekční fracek. V jeho dětských rolích jsem jej ještě zkousával, přeci jen tehdy těch filmů moc nebylo. Ale po revoluci jsem ho úplně odstřihl ze svého zájmu. Pak pšišlo debilní Tele-Tele částečně vykrádající Tlučhořovic rodinku, MistrGS vykrádají pro změnu Krause a Patrička. Nezměnilo se nic. Suchánkův humor je fekální, bez noblesy, provoplánový. Části národa se to líbí (část národa také zbožňuje a volí prezydenta Myloše), mně ale ne. Přesto nejsem zcela zaujatý a dal jsem jeho prvopočinu z hlediska scénáristického i režijního šanci. Přeci jen tam hraje Roden, Taclík Langoš a doufal jsem, že ti by do sračky nešli. Tak šli. Roden dokonce doslova, kdy na Wc během vykonávání velké potřeby se všemi zvuky co tato činnost provází vede nenucený hovor Čekovským. Vidím to tak, že 56 letý Suchánek měl potřebu natočit cosi na téma stárnutí. Možná už se kácí i v jeho lese jak se říká, možná mu odešel nějaký kámoš ze školy..kdo ví. A tak napsal humornou komedii o tom se jak slejzá část třídy aby zavzpomínali na staré dobré časy. Aby to byla komedie je tam hromada humoru, většinou konverzačního u kterého se ale nebudete smát. Ba co víc za chvilku si budete říkat, herdek jak je to ještě dlouhé? Neměl bych jít raději s odpadkovým košem? Místy ani nebudete chápat co Suchánek myslel. Tohle se prostě naprosto nepovedlo a já enchápu Rodena, proč do toho lezl. Fakt ne. Asi dvakrát jsem se usmál duu Langoš versus Dyková, tak tomu odpad nedám. Jestli ale něco na toto téma, tak to už raději Sněženky a machři po 25 letech...  Tohle je ale jen za jednu nasávací hlavici z Bishopa! * ()

• Pri rozhovore v autobuse medzi predajcom a Langmajerom si môžete všimnúť, že Dyková mení polohu hlavy skoro pri každom strihu. (Johnny.ARN)
  • „Když jsme se rozhodovali, co dál, obavy z dalšího podzimu podobného tomu loňskému a ze ‚zestárnutí‘ filmu vedly k tomu, uvést ho raději v létě. Jsem rád, že se nám Večírek podařilo tak výjimečně obsadit a že tihle herci excelují v rolích, v jakých je neznáme,“ prohlásil režisér Michal Suchánek. (Duoscop)