V roce 1962 přijíždí do Bangkoku, hlavního města království Siam, mladá Angličanka Anna Leonowensová se synem Louisem, aby se tu stala učitelkou dětí krále Mongkuta. Anna je vdova a už léta si musí vyučováním vydělávat na živobytí. První kontakty mladé, hrdé a vzdělané Britky s králem, jeho četnými manželkami, konkubínami a dětmi nejsou právě bez problémů. Střetávají se tu dva odlišné světy, a přestože je Anna velmi tolerantní a spravedlivá, s některými věcmi se nehodlá smířit. Jako například když vidí ženu, kterou její majitelka přikovala řetězem, protože si vykoupila svobodu z otroctví. Anna neváhá a vždy svůj názor řekne králi i jeho úředníkům do očí, čímž si pomalu začíná získávat monarchovu úctu a později i něco mnohem víc… Do králova harému přichází nové konkubína Tuptim, která musela opustit milovaného muže Balata. Dívka po nějaké době prosí Annu, aby jí umožnila korespondenci s milým, a Anna se tak stává prostředníkem mezi oběma násilím rozdělenými mladými lidmi. Královy děti – má jich dohromady 58 – si brzy na učitelku zvyknou a oblíbí si ji. Přes první hádku se dobrými přáteli stanou i Louis a králův nejstarší syn, následník trůnu Čulalalonga. Král se obává útoku Barmy, která se nachází pod ochranou Velké Británie. Chce si Brity naklonit, a proto uspořádá výroční večeři, kam pozve britského velvyslance lorda Bradleyho a další významné osobnosti. Přípravami večeře je pověřena Anna, která se úkolu zhostí na výbornou, za což ji chce král obdarovat nádherným prstenem, jak je v zemi zvykem. To ale hrdá Anna odmítá, což krále rozzlobí. Přesto si spolu na večeři zatančí a Anna cítí, že i v jejím srdci se rodí něžný cit… Mezitím králův generál Alak s vojáky odjíždí do barmského tábora. Generál má ale v úmyslu krále zradit: zabije králova bratra, prince Chowfu, a mnoho vojáků, a vinu svalí na Barmu, tudíž i na Angličany, kteří tuto zemi podporují. Generál je zuřivým nepřítelem všech cizinců, zejména Evropanů, a přeje si, aby na trůn dosedla jiná dynastie. Nedlouho nato umírá králova oblíbená dcerka na mor, což Mongkuta těžce zasáhne. Na krátký čas se uzavírá do sebe, po rozhovoru s Annou si ale uvědomí, že člověk – tím spíš pak král – musí umět přemoci i ten sebevětší smutek. Milý jeho konkubíny Tuptim mezitím odchází do kláštera, protože pochopil, že by na milovanou ženu čekal nadarmo. Král, který si myslí, že jeho vojáky a generála – který je ovšem stále naživu – napadlo barmské vojsko, se chystá Barmu napadnout. Anglická kolonie odjíždí ze země, Anna je ale odhodlaná zůstat po boku krále... (TV Prima)

Trailer

Dever

Soundtrack George Fenton: 1. How Can I Not Love You ,2. Arrival at the Palace (Main Theme Title) ,3. Meeting the Children ,4. Tuptim ,5. Letter of the Week ,6. The House ,7. The Rice Festival ,8. Rajah Attack ,9. Anniversary Polka ,10. "I Am King, I Shall Lead" ,11. Flowers on the Water ,12. Moonlit Beach ,13. Betrayed ,14. Chowfa's Death ,15. The Execution ,16. Anna Returns ,17. The bridge ,18. I Have Dance With a King , ()

Radyo

Výpravný příběh, který má trochu smůlu v tom, že je "jen" remakem dvou starších verzí (vlastně jen jedné, druhá byla muzikálová), takže divák má s čím srovnávat. Ono srovnání vyznívá přece jen lépe pro klasiku, to ale vůbec neznamená, že by se snad tento remake nepovedl. Upřímně řečeno, po nepříliš pochvalných kritikách jsem čekal něco daleko horšího, tudíž na konci filmu jsem byl spíše mile překvapen. Kameraman odvedl svou práci velmi dobře, herci jsou také kvalitní a podávají odpovídající výkony, výprava filmu je bohatá, no a děj je sice známý, ale přesto nenudící. ()

POMO

Pekný, krehký film, ale príliš dlhý na to, aké drobné záchvevy emócií ponúka. Krásna výprava a fluidum okolo ústrednej dvojice tu víťazia nad slabším príbehovým motorom. Chow Yun-Fat je 'krásny' kráľ a Fosterová je skvelá ako vždycky. I keď za seba musím povedať, že v roli Anny by som radšej videl Cate Blanchett. ()

Gemini

Díky bohaté výpravě a velmi vydařené hudbě George Fentona se na to hezky dívá, ale i přesto hodnotím výš onu letitou a poněkud divadelní filmovou verzi s Yulem Brynnerem. Chow Yun-Fat se s ním prostě nemůže rovnat, a pravděpodobně to ani neměl v úmyslu. Narozdíl od letitého muzikálu, jehož významnou porci zabírala humorná nevzdělanost Brynnerova Mongkuta - v dnešních časech pravděpodobně etnicky/rasově nekorektní (WTF?), a tedy nepoužitá - se posouváme k poněkud prostšímu epickému příběhu o muži a ženě z různých světů, Terry Pratchett by se zajisté pousmál - na pozadí válkou šíleného světa. Toto zpracování snad kromě té hudby nepřináší nic výjimečného. Aniž bych to myslel jakkoliv špatně, řekl bych, že všichni zúčastnění (opět - až na skladatele) odvedli svůj standard - a nebudeme se doufám přít, že kvalit standardního výkonu Jodie Foster se spousta hereček bude pokoušet dosáhnout naprosto marně - a ty dvě a půl hodiny tak nelze označit za ztracený čas. Zvlášť když Bai Ling konečně dostala výraznější roli než obvyklou asijskou kočku, co umí kung-fu a je na plátně maximálně pět minut. 70% ()

T2

Rozpočet $92miliónovTržby USA $39,263,420Tržby Celosvetovo $113,996,937║ V prvom rade nebol moc správny výber režiséra a ani Jodie Foster mi tam moc nesedí, aspoň že Chow Yun-Fat a jeho charizma drží nad vodou strašne rozťahaní príbeh, na ktorom ten veľký rozpočet až tak vidieť nie je. /55%/ ()

• Rozhodnutí o filmu v Thajsku vycházelo ze zákona z roku 1930, který zakazuje filmovým tvůrcům zobrazovat královskou rodinu bez patřičného respektu. (zzzw)
  • Ve francouzské verzi na DVD se Jodie Foster dabovala sama. (Cheeker)