Anna a král

Anna and the King

Anna a kráľ

Romantický / Drama

USA, 1999, 142 min

Velkolepě pojatá a přemrštěně dlouhá nuda, kterou ani dobří herci nedokážou oživit na delší dobu než pár minut.(16.8.2007)

viz Vavča(8.9.2007)

Přiznávám, že jsem si tento film půjčil především kvůli Chow Yun-Fatovi - a získal jsem novou oblíbenou herečku jménem Jodie Foster, kterou jsem až do tohoto filmu neprávem přehlížel. Její výkon byl naprosto fantastický a Chow (byť nejvhodnější herec, který mohl hrát siamského krále, jehož děti měla Jodie učit) neměl žádnou šanci ji v tom pomyslném hereckém souboji porazit. Opět nerozumím těm nevysokým hodnocením, já byl z tohoto nádherného, působivého a silného filmu opravdu nadšený. Navíc mám rád i filmy z asijské minulosti. Ale nemůžeme mít všichni stejný názor, to by tu potom byla nuda...:-) Ovšem zbytečně dlouhý a barevný tento film fakt nebyl!(27.2.2008)

Díky bohaté výpravě a velmi vydařené hudbě George Fentona se na to hezky dívá, ale i přesto hodnotím výš onu letitou a poněkud divadelní filmovou verzi s Yulem Brynnerem. Chow Yun-Fat se s ním prostě nemůže rovnat, a pravděpodobně to ani neměl v úmyslu. Narozdíl od letitého muzikálu, jehož významnou porci zabírala humorná nevzdělanost Brynnerova Mongkuta - v dnešních časech pravděpodobně etnicky/rasově nekorektní (WTF?), a tedy nepoužitá - se posouváme k poněkud prostšímu epickému příběhu o muži a ženě z různých světů, Terry Pratchett by se zajisté pousmál - na pozadí válkou šíleného světa. Toto zpracování snad kromě té hudby nepřináší nic výjimečného. Aniž bych to myslel jakkoliv špatně, řekl bych, že všichni zúčastnění (opět - až na skladatele) odvedli svůj standard - a nebudeme se doufám přít, že kvalit standardního výkonu Jodie Foster se spousta hereček bude pokoušet dosáhnout naprosto marně - a ty dvě a půl hodiny tak nelze označit za ztracený čas. Zvlášť když Bai Ling konečně dostala výraznější roli než obvyklou asijskou kočku, co umí kung-fu a je na plátně maximálně pět minut. 70%(22.4.2008)

Rozhodně srovnatelné s knížkou. Nevím, proč to má tak "málo", já jsem to hltala plnějšími než plnými doušky.(8.6.2008)