Anna a král

Anna and the King

Anna a kráľ

Romantický / Drama

USA, 1999, 142 min

No, takových slabších 70%. Krásně se na to dívá - příroda, šaty, kulisy - prostě nádherná výprava. Dva sympatičtí a charismatičtí herci. Příjemná hudba. Děj, no, taková klasika. Od začátku do konce je v podstatě jasné, jak to dopadne mezi hlavními hrdiny a poklidně vše plyne k cíli. Dějová bojová linka není o nic moc dynamičtější, ale místy do stojatých vod vnese trošku života. Každopádně i přes to, že se ve filmu v podstatě nic moc neděje, nemohu říct, že bych se nudil a až s podivem konstatuji, že film velice rychle uběhl na to, že má přes dvě hodiny. Nemůže tedy hovořeno o nudě. Prostě takový pěkný film na pokoukání. Howgh!(29.12.2014)

Nádherná výprava, přesvědčivé herecké podání a poutavě odvyprávěný příběh, který je založen na kontrastech (střet evropského a exotického světa, mužská a ženská role, oddanost a zrada). Zaujme Annina neústupnost a nestrannost při řešení šarvátky jejího syna a nástupce siamského trůnu, upoutá příběh konkubíny Tuptim a jejího milého Balata. Když má Anna vysvětlit problematiku otroctví, dává siamskému princi přečíst Chaloupku strýčka Toma.(20.6.2010)

Tak musím říct, že poté, co mi tento film tak dlouho unikal v televizi, konečně jsem se podívala. Čekala jsem, že to bude pěkné, a taky se mi film líbil. Moc mě překvapila Jodie Foster, která svůj part zvládla skvěle. Film byl také nádherná přehlídka kostýmů, scenérií, pěkné hudby. Potěší myslím i příběh, který je ale pravda někdy rozvleklý a některé scény by potřebovaly zkrátit. Jinak je to film příjemný, který alespoň mě nenudil, který se mi líbil. Já ho doporučuju.(18.6.2013)

Píše se rok 1862 a do Siamu přijíždí anglická učitelka Anna Leonowensová, aby zde učila početné děti krále Mongkuta západní kultuře, chování a jazyku. Zpočátku naráží na problémy a nepochopení, aby vlivem různých příhod a též nastálé nepříznivé politické situace pro krále, dosáhla úspěchů nejen v pedagogické činnosti, ale též v osobní oblíbenosti u krále. Ve filmu není mezi Annou a králem vidět tak markantní věkový rozdíl. Jelikož je příběh nafilmován na základě skutečné události víme, že Anna se narodila 1834 - 1914 a král Mongkut 1804 -1868. Byl mezi nimi tedy věkový rozdíl 30 let a tak není divu, že mladá ambiciozní Angličanka urvala kus srdce 58 letého krále. Nejedná se však o romantickou pohádku, nýbrž o platonickou lásku, která vlivem společenských událostí a nepominutelných rozdílů rodového původů neskončila happy endem. Herecké výkony Jodie FOSTEROVÉ byly tak úžasné, že jenom proto stojí zato se na film podívat. Světová hvězda CHOW YUN-FAT v roli krále Mongkuta byla zahrána tak, že máte dojem, že se díváte na skutečného krále ...(zvláště scéna, kdy zemře jeho milované dítě). Nádherný, úžasný film pro "fajnšmekry".(20.9.2007)

Pekný, krehký film, ale príliš dlhý na to, aké drobné záchvevy emócií ponúka. Krásna výprava a fluidum okolo ústrednej dvojice tu víťazia nad slabším príbehovým motorom. Chow Yun-Fat je 'krásny' kráľ a Fosterová je skvelá ako vždycky. I keď za seba musím povedať, že v roli Anny by som radšej videl Cate Blanchett.(18.4.2003)

• - Skutečný Král Mongkut byl ochrnutý na půlku obličeje. Tento fakt byl ve filmu prý úmyslně opomenut. (Cheeker)

• - Kvůli seriálu Čarodějky (od r. 1998) odmítli roli ve filmu Shannen Doherty a Alyssa Milano. (Cheeker)

• - Herečka Jodie Foster za roli dostala zaplaceno 15 milionů dolarů. (blackrain)