Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

ESNYR

Nikdy jsem tyhle komedie nemněl rád. Už mně dokonale otráví i to, když někdo z těchto filmů začne vyslovovat "oblíbené" hlášky. Začínám být na podobné hlášky alergický. Možná takhle opravdu vesnice fungují, ale humorné mi to moc nepřišlo. ()

harycek

Proč tak málo se dává , vždyť za komančů nebylo nic jiného k zasmání a na tohle byly narvaný bijáky , nejsem takový estét a kritik abych se v kině mlátil smíchy a pak napsal , že to bylo slabé , bohužel každý má právo na svůj názor , ať je třeba jen poplatný ostatním a falešný!?! ()

jkpj22

Trošku upřímně nesnáším, jeho filmy jsou odporný shit, ale se Slunce Seno se mu podařilo bravurně vykreslit českou náturu a za to si tři hvězdy výjimečně zaslouží. ()

tsatsiki

,, Králíka, každej den máme králíka." ,,Aby ses neposral." ,,,Ani Pinďa už to nežere, viď Pinďo, že už nechceš králíka." ,,To se divím, že si ještě nerozbila hubu." ,,Kraviny do kravína ." ,,Nezastavujeme máme zpoždění." ,,Má něco pod peřinou." ,,Beztak tam má hovno." ,,Má ho tam." Legendární film, který rozjel legendární trilogii, která se s úspěchem vysílá několikrát ročně dodnes.Zcela lidová komedie, bez hloubky, která má jednoduše pobavit a to se jí daří na jedničku.Hlavně hlášky z ní zlodivěli a zná je každý. ()

Cibulka_C

Tahle trilogie je kapitola sama o sobě. Slunce, seno, jahody jakožto první díl beru jako ten mírně slabší, protože mu dost konkurují ještě jeho dvě pokračování. Ovšem nepřestává mě bavit. Jako velká většina diváků umím film téměř nazpaměť, což už teď svědčí tomu, že je to naprosto skvělá komedie, ve které herecky válí jak herci, tak i neherci, což je co říct... Zdeňku Troškovi se povedlo nemožné, protože tam všichni vypadají tak přirozeně, že je to moc příjemná podívaná na typický československý venkov, kde se každý zná s každým, všechno se všude roznese a panuje taková příjemná venkovská atmosféra, pokud se zrovna nechytne Škopková s Konopnicí. Tenhle díl mi přijde jako úplně ten nejmírumilovnější, nejklidnější a jako začátek, úplně geniální. Jakožto milovnice Slunce, sena musím tenhle díl rozhodně doporučit, myslím si, že diváka se smyslem pro humor dokáže mile navnadit na další díly, protože Československo bylo opět schopno natočit něco, co se vrylo do paměti nás všech a jako národ můžeme být rádi za to, jaký skvělý smysl pro humor máme! ()

sharka.68

to už je tak dávno,co jsem na premiéře byla s našima v letňáku v Chrudimi....narváno bylo..a ten řev a smích.. to bude už skoro 40 let... Panenko Marijá podsrpenská! ()

Dukekuky

Zdeňka Trošku moc rád nemám, ale tahle komedie se fakt povedla.  Skvělého humoru tu bylo hodně a spolu s druhým dílem se jedná o nejlepší komedie Zdeňka Trošky. Film můžu doporučit 10/10 ()

Gig

První Slunce, seno se ještě neslo v duchu rodinných komediálních sérií typu Homolků. Mělo to jistou poetiku, vykreslovalo to s nadhledem lidskou hloupost, chytrost, jednoduchost, vztahy v rodině. Že tyto filmy s Homolkovými mělo své pojítko v Heleně Růžičkové, to je věc náhodná. Ale samozřejmě svým herectvím tam i tuto podobnost cítíte. Navíc vtipy, které zde protagonisté říkají, nebo komické situace, které ve filmu vznikají jsou ještě přirozené a nejsou kameňáky a vyplynou ze situace. ()

beowulf

Bezpochyby jedna z nejlepších českých komedií vůbec. Buranským taškařicím nemusí každý přijít na chuť a nejeden jejich fanoušek k nim musel urazit dlouhou a spletitou cestu. Jakmile ale dojde k cíli, nelituje, i když je mezi přáteli intelektuály za podivína. ()

freeeeedom

prvy diel trilogie o svojraznych rodinkach zo svojraznej dedinky. Umelecky na bode mrazu avsak neskutocne zabavne a clovek sa na tom smeje opat a opat a da sa to pozerat stale :o) ()

LarryW

Popravdě, je to nadsazené a přehnané, ale v některých chvílích dosti trefené, nemám rád drbny na venkově, které se starají především o ty druhé, ty jsem tam viděl naprosto věrně zobrazené. Vím, že právě tyto dámy se na tuhle komedii nemůžou ani podívat, ověřeno v rodině(-: A ten bordel na tom dvoře, klasika v drtivé většině podobných stavení. Slety čarodejnic se skutečně dějí, smradlavé kravíny opravdu existují, není to čistá fikce...no a ty mezilidské vztahy... ()

*Fish*

Asi si budu připadat jako černá ovce v bílém stádu, ale pro mě je trilogie z Hoštic tím nejlepším a nejkultovnějším. Viděl jsem každý díl minimálně desetkrát (bez nadsázky) a vždy se výborně bavím. Kultovní hlášky a nástin toho, jak se žije (žilo) na venkově. Minimálně mi to připomíná ten venkov, který jsem znával. A v závěru posledního dílu, kdy Škopková prohlásí:"A celá Evropa se ještě bude divit, co jsme my Češi zač", můžeme vidět, jak úžasně nadčasové téma Troškova komedie nadnesla. O tom ostatně zpívá i Karel Černoch v přítomné písničce "Evropo, Evropo". Celá trilogie paroduje chování Čechů, ač si to mnoho lidí nechcce přiznat, až moc pravdivě. Dále můžeme vidět, jak se u nás za komančů pracovalo, a možná že se nesmějí právě ti, kterým to připadá normální (aneb Evík a tancující květinka). Já vím, jsem jinej, dávám 5 hvězd, ale nestydím se za to a za Slunce senoé fanatika se rozhodně považuji. "Zlatý komunisti! Kdyby to tady člověku na hlavu padalo, vůbec si ho nevšimnou!" ()

pierre9

Komédia ako sa patrí. Síce žiaden umelecký zážitok na celý život, ale toľko nezabudnuteľných hlášok sa v jednom filme len tak nevidí... ()

gu-staff odpad!

Když tak čtu komentáře na tenhle Troškův "skvost", úplně mne mrazí v zádech. Hodnotit filmy ze sentimentu, nebo protože jsem na nich "vyrůstal" (btw upřímnou soustrast), to mi přijde na hlavu postavený. 80% filmů od Trošky (kromě pohádek) si zaslouží odpad, a tak tady je. ()

cici24

první díl odstartoval fenomenální sérii komedií, které ukazují takovou normální českou venkovskou vesnici:-)))...Vynikající herci a nezapomenutelná scéna jak "naše ženy" tančí v krojích na zábavě:-))))))) 100% ()

MaxQ69

Aneb jak to vypadá na vesnici v socialistickém Československu. Troška se do té doby neblýsknul s lepším filmem. Je to možná pouhé zdokumentování české jednoduchosti a někdy i blbosti. Tím spíše si této komedie cením. Nejvíce si však cením dvou věcí. První je to, že de facto žádný herec není profesionál, a přesto se tak dokonale a přesvědčivě všichni ztotožnili se svými rolemi. Druhá je fakt, že Troška s takřka nulovým rozpočtem dokázal natočit něco, na co se lidi budou dívat ještě létat každý rok, i přesto, že už to viděli alespoň dvacetkrát. Jistě z pohledu striktní kinematografie to je naprostý brak, ale je to brak, který se vesměs líbí, a divák nemusí být nutně nenáročný. ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů