Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

Kurovec

Pokaždé když vidím Slunce seno, tak minutu před hláškou ji řeknu sám, sám sobě se zasměju, pak ji slyším zopakovanou od herců a jdu do kolen.....škoda že následné podobně laděné Troškovo filmy už Slunci seno nesahají ani po kotníky. ()

Jessicahamby

První díl se mi líbí asi ze všech nejvíc, přesto, to ale žádná velká sláva. Musím uznat, že Troška v té době prostě měl svůj styl a dokázal se něčím odlišit. V určitých částech mi tento film opravdu připomíná vesnici, kde žijí někteří moji příbuzní, a to i nyní (kdy se stačí jen projít po vesnici v šortkách a druhý den se o sobě dozvídám věcí...) ()

Jamalkaa

Všechny 3 díly u mě mají 5 hvězd. Jasně, že to není žádné umělecké dílo, ale je to něco tak neuvěřitelného, že si to prostě zaslouží! Tento humor mě prostě baví, na rozdíl od ostatních Troškových děl, které jsou vyloženě trapné! Slunce, seno se jednoznačně povedlo. A hlavně: " to, co se děje v Hošticích, to ani v televizi nevymyslej!" ()

Brodequin

Nezapomenutelný film, na který se dá koukat pořád. A smát se u toho budu taky pořád. Troškofobové, přestaňte už jen z principu dehonestovat jeho filmy. Každý, kdo tenhle film tenkrát viděl, tomu se líbil a stal se z toho pojem. Vy, usmrkanci, co si tu vybíjíte zlost kvůli babovřeskům, smažte si raději účty. Kvůli vám je hodnocení na ČSFD značně neobjektivní. ()

Jimmoris

TRILOGIE SLUNCE SENO: ukazuje mi mé dětství, strávené na Šumavě u strýce a tety. Vzpomínka na krásnou přírodu. Klid, pohoda, čistý vzduch, lidská solidarita, která v současnosti je vzácná, jako drahokamy, nebo zlato a i pár facek od strýce. ()

easer07

Ani Švejk, ani Jáchyme, ani nic. Nejlepší česká komedie (tedy až na Pelíšky) je jednoznačně toto. Ikdyž to dávají pětkrát do roka, nikdy u televizní obrazovky nesmím chybět. U všech třech dílů se smíchy válím na zemi od začátku do konce. ()

Desmi

V první řadě jde o komedii, což je potřeba si před vypuštěním těch žvástů o duševním zdraví národa uvědomit. A jako taková funguje velmi dobře. První díl je pro mě nejlepší ze všech tří, ale to už tak bývá. Nejvtipnější duo je jednoznačně Farář - Kelišová, ti fungují naprosto skvěle, ale ani další nezaostávají, viz. úderná Růžičková. ()

Fez

Troška udělal film,na který se jde docela dívat a občas se i zasmát?! Tak to se teda hódně překonal! ()

Emperor1

Celkem milá troškařina, takový ne úplně povedený pokus o Homolky v modernější formě. Na rozdíl od pozdějších dílů je to občas i vtipné, jednou za rok to v televizi snesu - ty vesnický babky jsou prostě roztomilý. Bohužel křečovitost a hloupost humoru ve 2. a především 3. pokračování je jen předzvěstí trendu předznamenávajícího budoucí úroveň českého lidového humoru největší z troškovin - Babovřesků. ()

dzejnyka

Celú trilógiu dokážem pozerať dookola už dlhé desaťročia. Pohľad na rezignovaného, životom a manželkou bitého Škopka s fľašou piva v ruke sa mi asi nikdy nezunuje. Rovnako ako láskyplné tituly ("dobytku jeden"), ktorými ho non-stop častuje jeho nežná polovička. Moral of the story: pred cestou do mesta vždy očistíme auto od exkrementov, nech nie sme za sedláka :-) ()

blekekeke

Z dnešního pohledu na Troškovu tvorbu, jsou tyto jeho prvotiny skvělá díla ... i přes vadu pokleslejšího humoru to má aspoň nějaký děj, lajnu, šajnu, slepice, králíka, a i když je to vlastně celé fraška, je to starý dobrý Troška ... ()

Kub21

Další česká klasika,která je už v televizi po stopadesáté. Film jsem viděl dvakrát,nejvíce mně zaujala herečka Růžičková,která je ve filmu úžasná.Film bych popsal dvěma slovy Troškova slátanina,aneb pokus o vtipný film. ()

BosMutus

To, co zde napíši, lze vztáhnout na celou trilogii. Zvláště první dva díly zrají s odstupem let doslova jako víno. Žádná další repríza neubírá na obsahu a celému poselství. Zdeněk Troška dokonale zachytil českou národní povahu a lze jej tedy považovat za přímého pokračovatele obrozenecké tradice. Panoptikum malých českých venkovanů na malém prostoru se všemi jejich tužbami, slabostmi i nectnostmi rozehrává pod jeho taktovkou dokonalou podívanou prostoupenou vybroušenými dialogy a průpovídkami, které mnohdy zlidověly a staly se v jistém smyslu novým národním bohatstvím. Hudební odkazy na Smetanu, Dvořáka a Blodka jsou už jen takovou třešničkou na dortu. A kdo nemá rád klasiku tak tam má Kotvalda a Hložka... ()

pold odpad!

Hloupý film pro hloupé lidi. Vtipné to není, ale buran se pobaví prvoplánovými "vtípky", naschvály a sprostotami. Pan Troška zde navázal na odkaz tupých uřvaných homolkovských "komedií", přičemž 15 let úpadku pod vládou SSSR se projevit muselo - takže je to ještě o několik tříd horší než homolkové. Tenhle film je totiž nejen hloupý, uřvaný a trapný, ale již se zde začíná projevovat autorský rukopis pana Trošky, který vynikne později a více - totiž že jeho filmy jsou zlé a libují si ve škodolibosti a v ubližování. ()

Salvator

Začátek prakticky nekonečného příběhu o zápasu Zdeňka Trošky s lidovým humorem. Bohužel většina munice mu zvlhla hned v prvním díle. ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů