Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 3/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

Dawe2

Pomalu stárnoucí klasika. Na plný počet to dnes nemá a čtvrtá hvězda je spíš z nostalgie, polovina filmu jsou již znárodnělé hlášky. Ty jsou ale nestárnoucí a dnešní mladá generace je také zná včetně nejlepších úryvků z filmu. Komu se tohle povede ... Na tehdejší dobu naprosto vynikající počin. ()

mouzi

Ti, co tu dávají míň jak 3*: 1. vůbec nevědí 2. se narodili dost pozdě 3. jsou příliš ovlivnění zahraniční produkcí ()

MrKrahujec odpad!

Teď trochu blafuju, protože ve skutečnosti jsem z tohoto "kousku" viděl jen asi první třetinu (dál už to opravdu nešlo), ale aspoň jsem si při ní stačil uvědomit, že pan Troška vlastně vůbec není zatraceníhodný, a že na svou cílovou skupinu diváků je skutečně jako dělaný (ostatně technická stránka jeho děl je perfektní - záběry nejsou ani podexponované, ani přeexponované, postavy se mu celkem vždy podařilo umístit do záběru, ba ani ve skriptu nejsou žádné trhliny, jako že by někdo byl třeba v následujícím záběru jinak oblečený apod.). Takže si docela vážně myslím, že by toho Oscara dostat měl. Musel by to být samozřejmě pornooscar, protože právě pro pornobranži jsou jeho filmy jak ulité (a to bez výjimky všechny). Skutečně jediné, co je jim z tohoto hlediska možné vytknout je to, že se v nich přímo nešoustá, ale v porovnání s ostatními zásluhami v této oblasti je to zcela pomíjitelné. Takže lze směle prohlásit: Pan Troška je zakladatel a světová jednička  ve zcela novém žánru - neerotickém pornu. A to už vlastně je co říci! ()

Dvojirakri

Je dobře známo, že na Jahodách se cenzoři vyřádili a různé scény byly následně použity v ...a pár facek. Máme zde tedy unikátní pohled na to, jak cenzura pracovala a co ji vadilo v prvním případě, a prakticky stejný snímek bez jakéhokoli zásahu cenzorských nůžek. Pokud já vím, tak takový případ je v české kinematografii naprosto unikátní! Díky zásahům je jednička celkem uhlazená, příběh obyčejně nenáročně letní, ale postavy a jejich motivace jsou známé a vesnička je předpřipravena na násilnickou Dvojku, kostky jsou vyvrženy, králík stažen, seno se suší! ()

Buxholka

Cenzura ještě poměrně silná, takže nemáme takové hlášky jako v období přestavby u druhého filmu z roku 1989. Je to ještě takové rozkoukávání. Hodně to těží z Homolkových - hlavní vesnická rodina. ()

PTuranyi

Typická česká komédia karikujúca život na vidieku kde každý každého pozná a klebety sa šíria ako blesk. Pokojné pomery tu naruší pražský študent Šimon prichádzajúci v rámci brigády robiť výskum o vplyve kultúrneho prostredia na dojivosť kráv. Už len tento nápad je úsmevný a v miestnom JZD vyvolá ohňostroj bláznivých scén. Samotná obec Hoštice je zaplnená obskurnými postavami a postavičkami kňazom počínajúc, cez miestne klebetnice až po rodiny Škopkových na čele s Helenou Růžičkovou a ich babičkou a Konopníkových, ktorí nezdieľajú len spoločný plot ale aj vášnivý vzťah ich detí Vencu a Blaženy. Zdeněk Troška v tejto komédii ešte nevyužíva vo veľkej miere sfilmované vtipy ako vo filme Kameňák, ale väčšina gagov prirodzene vyplýva z deja. Už v titulkoch pobaví paródia na logo MGM s kravou namiesto leva. 75% ()

mnaucz

Ze všech tří dílů této filmové trilogie je tento film asi nejlepší. Některé pasáže se povedly, při některých velmi trpím, ale jde rozhodně asi o nejlepší Troškův film. Mému vkusu tento moc nesvědčí tento druh humoru, ale snažím se ke každé recenzi přidávati i trochu objektivity a tento film jsem snesl doposud ze všech snímků Z. Trošky asi nejlépe. Hvězdičku navíc tomu přidává i slušné herecké obsazení. S dalšími filmy je to herecké obsazení asi tak jediné, co tyto filmy jakžtakž drží. ()

PavHer

Trilogii Slunce seno miluji nade vše a vůbec mi nevadí, že ji dávají i třikrát do roka. Na těchto komediích jsem vyrostl a tenhle vztah mi nikdo nevymluví. Tenhle úvodní díl letních komedií ještě není tak "drsný" jak další dva, přesto ho mám rád a patří mezi mé top české komedie. "Drž to pořádně, nebo ti jednu fláknu! .. Se pobleju .. Aby ses neposral" :-) ()

Johnner

Tak šedivé, nezajímavé dílo, se hned tak nevidí. Zdánlivě je vše v pořádku. Příběh je komediálně jednoduchý, ale nahrává vtipným situacím, které Troška dokáže využít. Bohužel tak činí způsobem velmi průměrným. Naprosto tu chybí nápaditost, perlička, hláška, nebo prostě cokoli, co by utkvělo v paměti. ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů