Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

zurivymlok

Když je nálada, tak se na to podívat dá. Navíc jsem původně žil na vesnici a musím říci, že některé ty postavy jako bych poznával. Vesnická atmosféra je vystavěna velmi dobře. Asi jediné dílo (možná ještě spolu s dvojkou), kde se tá u Trošky hovořit o nějaké atmosféře. ()

R-2

Trošku tady nesouhlasím s většinou. Nejde tady jen o pana Trošku, ale o to, že (jen a pouze tento první díl Sluncí), vnesl v osumdesátých letech spoustu smíchu a dobré nálady do většiny rodin. Dobré narážky, které dnes už nevyzní, ale i hlášky, které i dnes většina zná (táto, ty jsi se zul) :o). ()

montel

Šimon Plánička (Pavel Kikinčuk) přijíždí do jihočeských Hoštic jako brigádník do družstva, aby tam uplatnil svou novou metodu dojivosti krav. Předseda družstva jej ubytuje v domě Škopkových. Jakmile se ale rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře, vesnice se najednou může zbláznit...Veselá letní komedie Zdeňka Trošky se spoustou legendárních osob i hlášek. S trilogií Slunce, seno se Troška předvedl,ale pro mě je to absolutní vrchol jeho režisérské kariéry,která je stará již přes dvě desítky let. 75% ()

jakes

Kokso ved toto je absolutna komunisticka klasika !!! Ludovejsie hlasky nemaju ani Pelisky :) Ono je to tak megablbe a ludove, ze to mozem kukat nonstop :) Tie postavy musel Troska odkukat v realnom zivote, lebo toto nevymyslis. Jedina osoba komplet pri zmysloch je tu ten chudak student co dosiel robit projekt (a toho radsej v pokracovaniach tiez vymazali :) Kazdy mame svoje guilty pleasure, toto je to moje. Davam 5 za farara Otika, Cecilku, bohynu Kelisovu a prve kozenky co som kedy v TV videl :P ()

rigidite

Nebýt dalšího pokračování, asi by u mě tento díl neměl moc velký úspěch a ztratil by se někde v zapomnění, ale takhle je to prostě vtipná klasika, ať si kdo chce jak chce na Trošku nadává. ()

pájap

já jsem na vesnici vyrostl a myslím si že třeba taková galadriel tady mele samý ...h...na.nechci být nezdvořilý ale to její psychologický hodnocení českého národa je fakt hnus.a přitom na základě komedie...jak pravil švejk-kdyby každej na světě byl chytrej ,bylo by na světě tolik chytrejch lidí,že by z toho každej druhej člověk byl úplně blbej...já osobně přímo nesnáším takovýhle intelektuály,co si myslí ,že jsou něco víc než obyčejný lidi,pro který je tahle komedie určená.... ()

Motherlovebone

Homolkovi v barvě. Miloval jsem Blaženu, chctěl jsem dělat traktoristu a na pole jezdit na číze. Tak silně mě dlouho žádný film neovlivnil. Troškovi a tomuto filmu se dá vytknout mnoho věcí, ale ne fakt, že geniálně zachytil českou ves. ()

DCR

Poměrně zdařilá vesnická fraška Zdeňka Trošky servíruje notnou dávku roztomile sedláckého humoru a vidláckých vtípků. Příběh se točí okolo studenta Šimona, který v rámci studijního experimentu nabízí možnosti alternativního dojení krav za pomocí hudby. Troška představuje bohaté leporelo rázovitých postav od komických soudruhů z JZD, družstevnic z kravína, až po zpívající učitelku, či svérázného farníka. Hlavní pozornosti se ale těší humpolácká rodinka Škopkových a jejich každodení tanec ve slepičincích vesnického života. Nezbytnou persónou celé Troškovi budoucí série je postava robustní a temperamentní maminky ve svérázném podání Heleny Růžičkové. ()

Pauleto

Výborná česká komedie Zdeňka Trošky o české rodince z Hoštic. Film se spoustou zlidovělých hlášek, který můžu vidět 12x do roka a stejně mě neomrzí. Přesně takovouhle vesničku totiž znám - babky drbalky, co vědí o všem ještě dřív, než se to stane, světaznalí pantátové s pivem v ruce a z trenclí kynoucím břichem, srdcervoucí lovestory z kravína... A hlavně vynikající Helena Růžičková, do které by to nikdo neřekl, že se narodila a vyrůstala v Praze. Tady z ní je "jézedačka" jedna báseň! Myslím, že něco podobného už nikdo nikdy nenatočí... ()

rs134

do podobné vesnice, ne zas tak daleko od hoštic, jsem jezdil na léto k babičce. musím bohužel konstatovat, že tenhle film přesně zachycuje atmosféru a dění na vesnici v jižních čechách, starosti i radosti tamních obyvatel. čtyři hvězdy za dokumentární schopnosti pana režiséra. řemeslnou stránku filmu a kvalitu "děje" nechávám bez komentáře. ()

Filatov

Typicky česká komedie odrážející českou povahu s klasickým originálním českým humorem, který by asi v zahraničí zůstal nepochopen. Scénky jako by vypadly z českého vesnického života a že o tom něco vím po tolika letech života na vesnici. :-) Některé scény už se zvyšujícím se počtem vidění nejsou tak vtipné, některé už místy hraničí s trapností, ale přesto se pořád jedná o nadrůměrnou českou komedii. Oblíbená postava: Venca Konopník. ()

Bodega_Bay

Myslím, že z těch tří je tohle asi nejkoukatelnější....Doporučuju sledovat buď v létě po horkém dni, když si uženete úpal anebo na podzim k asi 1,5 litru burčáku......pak vás to nemůže zklamat :-) ()

wewrka

Tři hvězdičky, za to, že mě to ve 12 letech tak pobavilo - což odpovídá úrovni filmu. Jinak bych dal o tři hvězdy méně. ()

Mr.Hackels

To je přesně česká klasika. Proč se budu dohadovat s někym o hereckých výkonech nebo scénáři (tím nechci říct nic negativního) a podobných detailech. Je to komedie a já se opakovaně řežu smíchy od začátku do konce. Tak co chcete víc? ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů