poster

Poslední metro

 • Francie

  Le Dernier métro

 • slovenský

  Posledné metro

 • anglický

  Last Metro, The

Drama / Romantický / Válečný

Francie, 1980, 128 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • marvan
  *****

  V Posledním metru se Truffaut paradoxně přiblížil Hitchckokově pojetí filmu víc, než ve své záměrné poctě obdivovanému tvůrci, filmu Konečně neděle. Zatímco ten zůstává pietně stát ve stínu svého vzoru, Poslední metro se může směle zařadit po jeho boku. Především proto, že zde Truffaut pracuje se sobě vlastními tématy. Stejně jako Hitchcock dokázal propojit atraktivní žánrovou zábavu s hlubokými úvahami a vytvořil tak multidimenzionální dílo, které komunikuje s vícero typy diváka, aniž by se kterýkoli z nich mohl cítit ošizený. Pro někoho melodrama, pro jiného výsostně intelektuální úvaha o vztahu reality a fikce.(8.11.2010)

 • Master19
  ****

  Jakkoliv je romanická linie banální a ta dramatická neoriginální, dá se vhodným zasazením (zde do divadelního prostředí) a výběrem správných herců docílit velmi zajímavé atmosféry. Ta ke konci graduje, což zanechává v divákovi dojem nejen při závěrečných "vajíčkových" titulcích. Nicméně Francoise Truffauta budu mít rád spíše za hravé komedie, které natáčel v 60. letech.(6.12.2006)

 • Anderton
  ****

  Nie som príliš priaznivec filmov z druhej svetovej vojny. Neustále používajú rovnaké motívy, dokola skôr zneužívajú tragédie holokaustu a ich pointy a posolstvá vyznievajú rovnako. Preto je príjemné naraziť na film, ktorý pôsobí inovatívne, aj keď som ho videl 30 rokov po jeho vzniku a odvtedy sa toho o danej problematike natočilo neúrekom. Romantická dráma na pozadí vojnových udalostí a vojnové udalosti na pozadí romantickej drámy.(20.5.2012)

 • Boss321
  *****

  Tak tomuhle říkám prvotřídní podívaná. Dokonalá atmosféra, hudba, herci, scénář a samozřejmě režie mistra. François Truffaut byl opravdu génius a mistr svého řemesla. Ze snímku vysloveně čiší, i když se odehrává v divadelním prostředí, jeho neuvěřitelné zapálení pro film. Obrovské škoda, že se dožil pouhých 52 let. Herecké výkony všech jsou skvělé, ale to co tu předvádí Catherine Deneuve a Gérard Depardieu se slovy popsat nedá, to se musí vidět.........(20.3.2008)

 • novoten
  ***

  Přestože Truffaut překvapuje jemnými zvraty i perfektním závěrem a dělá z Catherine Deneuve hereckou bohyni, je to právě oceňovaná divadelní vyprávěnka, která mě z režisérovy biografie příliš neoslovila. Možná za to může překvapení z nejednoznačné nálady a pocit, že si François s divákem občas hraje až moc a nebere se v klíčových okamžicích dostatečně vážně. Nenásilná satira tak podráží nohy příběhu a perfektní celkové uchopení pak vyzní trochu naprázdno.(27.4.2012)

 • - Když Lucas mluví s Marion o hře, kterou viděl v Londýně, míní Plynové lampy Patricka Hamiltona, který byly také dvakrát zfilmovány. (Matty)

 • - Valentin by rád natočil příběh o jeptiškách nazvaný Andělé milosrdenství, což je zjevná narážka na drama Roberta Bressona Andělé hříchu (1943). (Matty)

 • - Film sklidil řadu ocenění. Krom nominace na Oscara a Zlatý globus vyhrál rovných deset Césarů. (Matty)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace