Konečně neděle!

Finally, Sunday

Confidentially Yours

Komedie / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Francie, 1983, 110 min

Čiernobiely obraz, zločin, záhadne konajúci obvinený jedinec, pohrávanie sa s divákom a spôsob jednania hlavného okruhu postáv naznačuje poctu Alfrédovi Hitchckokovi. Truffaut ale prehliadku citácií filmov a hereckých ikon rozšíril na vzdanie holdu rôznym dielam a hercom (najmä viacnásobné premeny vzhľadu Fanny Ardantovej pripomínajúcej slávne herečky) a doplnil výdatnou porciou humoru s vedomým požmurkávaním na diváka. To, čo pred desiatimi rokmi vyvolávalo dojem prestrelenej zábavy, si s odstupom času, (v ktorom pribudlo napozerané a načítané) plnohodnotne vychutnávam.(16.10.2005)

François Truffaut, velký obdivovatel Alfreda Hitchcocka, natočil krimi, která nepřekvapuje nějakými velkými zvraty, ale je téměř dokonalým filmem po formální stránce. Coby režisér byl Truffaut prakticky bezchybný a tento film (bohužel poslední) je toho důkazem. Herecké výkony jsou na vysoké úrovni, zejména Fanny Ardant odvedla skvělou práci a především její zásluhou má film ten správný drive.(26.2.2012)

Nie príliš originálna a zaujímavá detektívka. Vraha som odhalil hneď ako sa objavil na scéne, aj keď nám potom ešte servírovali ďalších kandidátov. Aspoň som myslel, že jeho motivácia vraždiť bude trošku zaujímavejšia než napokon bola. Ale nič, ani jeden zvrat či prekvapenie sa nekonalo. Aspoň že sa na Fanny Ardant tak príjemne pozeralo.(14.11.2018)

Na rozdíl od všech zdejších bystrých cinefilů, a znalců Truffautova díla, jsem nepochopil žádný náznak, citaci ani odkaz. Přesto bych taky chtěl k této celkem průměrné detektivce napsat něco chytrého, takže tady to je - černá nebyla dostatečně černá, bílá byla potlačena nejedním našedlým tónem a nejméně dva odstíny šedé mi tam úplně chyběly. Přesto se mi na Fanny Ardant dost příjemně dívalo.(12.2.2015)

Jako prací unavený divák tento film miluji, neboť jde o inteligentní zábavu pro večerní tulení v křesle s drahou polovičkou a se sklenkou francouzského vína. Jako nesmiřitelný kritik však musím tvrdit, že tahle pocta filmu noir ani tak nepřipomíná Hitchcocka, ale spíš bláznivé francouzské komedie.(1) Film by se měl spíše jmenovat Barbara vyšetřuje, protože kráse Fanny Ardant je podřízený každý záběr a každá věta scénáře (Fanny jako prostitutka, jako milující žena, jako okouzlující herečka...) (2) Už předloha byla notně vykonstruovaná, ale filmový scénař (pokud byl nějaký) rezignoval na jakoukoliv logiku (proč byla v posteli uvaděčky nalezena brokovnice? a co s ní kněz domlouval chvíli předtím u vchodu do bytu?). (3) mnoho nápadů zůstává trestuhodně nevyužitých (Barbara běhá po Nice v divadelním kostýmu, ale žádná situace se z toho nevyklube...). Vůbec to všechno evokuje mnohem více Belmonda v Nenapravitelném či Kašpárkovi.(17.9.2008)

• - V 35. minutě, kdy zdravotníci vynášejí mrtvou ženu, lze ve chvíli, kdy kamera najíždí ženě na obličej, vidět, že herečka "pokukuje" po kameře, než nasadí strnulý výraz mrtvé. (Amper01)