Americká vražda: Rodina od vedle

• USA American Murder: The Family Next Door

Autentické a bezprostřední záběry dokumentují zmizení Shanann Wattsové a jejích dětí, a taky hrozivé události, které následovaly. (Netflix)

rikitiki

Nechci hodnotit počtem hvězd dokument o příšerném zločinu spáchaném jedním na pohled normálním, ve skutečnosti však sebestředným maniakálním srabem bez empatie. Co mě na dokumentu zarazilo bylo, jak zřetelné otisky po sobě na sítích zanecháváme, a co vše z nich jde vyčíst. Jak bohatý obrazový materiál dokáže odhalit náš život, včetně jeho zakrývaných částí. A že je nejspíš marné před tím varovat i mít se na pozoru. Ukazovat děti by však mělo být zakázáno zákonem a samy sítě by  proti tomu měly přijmout vlastní ochranné mechanismy. ____ Překvapivé pro mě také bylo, že policie i soudy poskytly autorům dost důležité a mnohdy i intimní záběry z výslechu a soudu. Hodně překvapivý byl velice empatický přístup vyšetřovatelů (ok, vědí, že je natáčí kamera, ale to nejde držet v hlavě celou dobu), jak jemně, přesto pevně směřují vyšetřovaného k přiznání. A jak dokáží udržet emoce na uzdě i před takovým hnusným monstrem a naopak se k němu chovat velmi slušně. Sousedskou sounáležitost, v našich poměrech by to bylo nevídané, ukázala zase hojně navštívená tryzna. ____ PRO VŠECHNY kretény, kteří tu píší, že si oběť svou smrt zasloužila: jste buď děti nebo nedospělí, včetně honiče teenagerovské náklonnosti, páprdy Vedrala. Není absolutně nic, co by mohlo vysvětlit, pochopit nebo snad dokonce omluvit tenhle zločin. Pokud si myslíte, že chování, které je vám osobně nepříjemné, je důvodem k vraždě, tak si dejte pozor. Pokud by se tahle zásada přijala, vztahovala by se i na vás. ()

hansel97

Zcela unikátní true crime dokument, kde je díky všudy přítomným kamerám přímo za zády vyšetřovatelů, což hrozivému obsahu jen přidává na hutnosti. 75% ()

HellFire

Pokud jste tento případ sledovali na Youtube, všechny nejdůležitější záběry jste viděli. Dokument je doplněn především o rodinná videa, policejní záběry a SMS zprávy, které dotváří celkový příběh. Chris byl své manželce nevěrný a přestal ji milovat (popravdě oba byli tak rozdílní, že to stejně nevypadalo na dlouhodobý fungující vztah; on byl tichý a rozvážný, zatímco ona byla až moc panovačná a očividně ho nutila do něčeho, co se mu protivilo). To však neomlouvá Chrisovy hrůzné činy. Nejhorší je sledovat jeho lži a chování, z něhož je obzvláště jeho nejbližším jasné, že neříká úplnou pravdu. Kolik peněž, času a snahy muselo být vynaloženo na pátrání, když bylo jasné, že nikoho neobjeví na živu... ()

ARI50

Bože neskutečně bych mu ublížil, pořád a pořád dokola. Že existuje takové monstrum, hrozná situace, bolest v očích vidět takovou smutnou událost. ()

JASON_X

Ačkoliv se jedná o realitu a ne o filmovou fikci, příliš mě tenhle dokument citově nezasáhl. Možná za to může jeho nezáživná forma, možná moje otrlost. Žena nevzbudila žádný můj soucit, muž žádné moje porozumění, jen dětí mi bylo líto. Psychologicky jde film málo do hloubky a ukazuje "jen" záběry ze sociálních sítí a policejních kamer, přepisuje textovky apod. Na vytvoření si nějakého fundovaného názoru je v něm hodnotných informací zoufale málo, lze vynášet leda povrchní zjednodušené soudy typu "žena je labilní koza", "muž je zrůda a blbec", ale k prapůvodním příčinám zločinu, k jeho souvislostem, k pravému jádru pachatelovy motivace a do nitra jeho mozku, tam laický divák jen těžko pronikne. ()

Morholt

Bude to znít necitlivě, ale když se člověk podívá na podstatu dokumentu, tak se nejedná o nic zvláštního. Podobných či stejných zločinů, bylo, je a bude habaděj. Bohužel. A stejně tak se na podobné téma najde řada filmových projektů. Nicméně dnešní doba je o exhibování na sociálních sítí, což dává dokumentaristům netušené možnosti a Popplewell se je podařilo takřka bezezbytku využít. Shanann Watts zveřejňovala prakticky každý aspekt svého života a situaci svého manželství probírala dopodrobna se svou kamarádkou, díky čemuž se podařilo takřka do detailu zmapovat osud její i jejích dětí. Zároveň se ale jedná o dvousečnou zbraň, protože jak hlavní hrdinka tak její manžel nejsou zrovna sympaťáci a díky tomu výsledný efekt nevyvolá tolik emocí. V tomto ohledu to "zachraňují" děti a já pevně doufám, že dotyčný dostane sodu nejen v pekelných plamenech, ale že mu ještě větší inferno připraví souputníci v kriminále. 70% ()

PauloZ

Tak tohle se tĕžko hodnotí, protože jsou to vlastnĕ skoro všechno skutečné záběry, takže tvůrčí hodnota jako taková je skoro žádná. Ale samotný čin je nĕco co nedokážu pochopit. Zavraždit vlastní dĕti? Mučil bych ho pomalu a dlouho. ()

Krt.Ek

Asi bych měl méně sledovat filmy, zkresluje to smysl pro vnímání reality. ;-) Je prostě něco špatně, když celou dobu čekáte, kdy se z viděného (a prožívaného; tenhle případ nepohne jen cynikem) vyklube druhá Zmizelá. Těší mě však, že zde nejsem jediný, kdo by si měl dát pauzu. Stopnout to (a nafackovat si) by měli všichni, kdo tu píšou (či naznačují), že si to to děvče svým chováním zasloužilo. Hanba vám! ___ Je fascinující, avšak zároveň děsivé, kolik virtuálních stop za sebou můžeme zanechat a jak se s tím dá zpětně pracovat. Kdyby si člověk nafilmoval každý okamžik svého, tak se de facto stane věčným. ()

NinonL

Dokument, podle statistiky, o jedné z celkem obvyklých vražd v USA, kdy otec rodiny vyvraždí všechny své blízké. Každý den jsou v USA zavražděny tři ženy svým současným nebo předchozím partnerem. Nedívalo se na to vůbec dobře a i jako ženě se mi celou dobu sledování nechtělo věřit, že film dopadne tak, jak nakonec dopadl. ()

Remedy

Největší předností tohohle dokumentu je skutečnost, že je výhradně (vyjma leteckých záběrů pro efekt) sestaven z autentických materiálů, což ještě prohlubuje už tak silný pocit hnusu z hlavního protagonisty. Netflix již mnohokrát ukázal, že je v žánru dokumentárního dramatu jako doma, tentokrát přišel navíc se vcelku neokoukaným přístupem k true crime dokumentu, což je třeba jednoznačně ocenit. Takhle zhnusený (když pominu současnou co-vidovou krizi) jsem už nebyl hodně dlouho. [80%] ()

Hamaradža

Ťažko hodnotiť. Tragédia ma samozrejme nenechala chladným, znepokojila, či možno až šokovala (podobným spôsobom ako napr. Dreiserova Americká tragédia, čo bolo samozrejme neporovnateľne komplexnejšie dielo) - zároveň som však väčšinu času rozmýšľal, prečo sa voyeursky musím pozerať na tragédiu týchto rozmerov, čo mi tento krutý dokument má dať (neobsahuje takmer žiadnu analytickú rovinu, pýtajúcu sa, čo je zlé s touto spoločnosťou, prípadne väčšiu psychologizáciu páchateľa ako obsahovali napríklad spomínaný Dreiserov román alebo Zvjagincevov film Bez Lásky). Nakoniec som dospel k tomu, že najskôr ide o pomerne nevkusnú celovečernú zábavu pre masy, s "príjemnou" 80minútovou stopážou a precíznou rozprávačskou štruktúrou, parazitujúcu na boľavej tragédii (a zároveň ju samozrejme speňažujúcou), z ktorej nikto nevyšiel ako víťaz, iba mnohí ako porazení, s doživotnou traumou a puknutým srdcom. Prečo na to dala ubolená rodina súhlas (kvôli peniazom?) a prečo sme my ako diváci ochotní sa na to pozerať ako na akúsi morbídnu formu "zábavy"? Kvôli záverečným trom vetám - "Každý deň sú v Amerike zavraždené tri ženy partnerom"? Čo je to za analýzu? Čo je to za prínos dokumentaristu k téme? 2,5* ()

IceQueen

S ohľadom na brutalitu predmetného zločinu a z úcty voči obetiam, by si dokument zaslúžil kvalitnejšie a poctivejšie spracovanie. Výsledný produkt je kolážou rodinných videí, záberov z policajných kamier a sady správ, ktoré si aktéri vymieňali medzi sebou. Čo ma desí najviac je, že niekto taký pokojne môže spať vedľa vás v posteli a vy nemáte ani tušenie. ()

easaque

4* na tento dokument jsem byl od začátku zvědavý a musím říct, že mě nezklamal. Někteří diváci se hodně zmiňují a pomlouvají jednotlivé protagonisty, ale jsou to běžní lidé jaké známe a vídáme všude kolem nás s jejich pozitivy a negativy. A právě tahle realita se mi na dokumentu líbila, protože nejlíp dokáže prezentovat psychologii lidí. Určitě smysluplnost snímku je vysoká a já budu po jeho shlédnutí ještě míň důvěřovat vlastním instinktům a budu opatrnější ještě víc. Pravdu totiž drží každý v sobě a navenek se prezentuje jen to "hezké", ale když to ty lidi tak chtějí, tak ať raději žijí ve svých představách ... a předstíraně exhibují na sociálních sítích. Co mě však dorazilo asi nejvíc, tak to jak jsou podobné delikty časté. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

celkem dobře a ne zrovna typicky zvolená forma,kdy je celý dokument poskládán z příspěvků a videí na FB,videí z bezpečnostních kamer a policejních záběrů.Samotný "příběh" se pak opravdu hodnotí velmi těžko,protože jakkoliv to za začátku vypadá na standardní rodinné vražděníčko,postupně se utáhnou šrouby natolik,že mi z toho nebylo vůbec dobře...80% ()

Caminzind

Málo podrobný, málo investigativní dokument, kterému chybí jakýkoliv psychologický vhled nebo alespoň ambice být něčím víc, než jen roztahanou reportáží o jednom americkém psychopatovi, který chtěl začít odznovu. ()

Lischai

Působí hrozně nemístně tohle hodnotit. Uvědomuju si, že tu zbytečně umřeli tři lidé a nenarozené dítě. Když se od toho ale se vším cynismem oprostím, tak mi připadne škoda, že dokument je jen taková studená zpráva o zločinu, a úplně rezignuje na snahu pochopit ten bizarní veletoč, co se musí stát v hlavě spořádaného člověka, aby začal vraždit. ()

Nach

Děsivý dokument o děsivé, vícenásobné vraždě, maximálně autentický. Čtyři slunce jsou minimum, co si tento výsledek zaslouží a silnou psychiku přeji. 80% ()

shyster

Nebudu řešit tu zrůdu, co mohla tohle udělat. Ani nebudu rozvíjet myšlenku, že v tom může jet i ta jeho mladá kočka. Ani se nebudu pozastavovat nad tím, jak dokážou dnes lidi veřejně publikovat svůj soukromý život. Jedná se jen o takovou jednohubku, která jen tak sklouzává po povrchu. Spíše by se to hodilo do 20 minutového dílu kriminálního seriálu. ()