Tetsuo

(festivalový název)
  • Japonsko Tecuo (více)
Japonsko, 1989, 67 min (Special Edition: 69 min, Director's Cut: 77 min)

Čiernobiely príbeh dvoch mladých mužov, ktorých osudy spojila nešťastná náhoda. Japonský kultový režisér Shinya Tsukamoto vytvoril na základe celkom jednoduchej myšlienky pôsobivý, ale predovšetkým kontroverzný film, v ktorom sa muž začne meniť na kovové monštrum. (Furmi)

kagemush

To jako japonci nemůžou chytit ten nelehce nakažlivý surreál? Já onemocněl už dávno a to i přes poměrně dobrou imunitu mého (a nejen mého) okolí k jakýmkoli nestandartním počinům. (...nevím proč zrovna Železňák,-spíš by se hodilo Dráteník,nebo Šroťák) ()

honajz2

Film o muži posedlém touhou mít dokonalé vysportované tělo, kterého tahle posedlost zavede až k transformaci v nějakou hromadu šrotu. Tetsua jsem jednou vidět prostě musel, už jenom kvůli tomu, že z té hromady japonských úchyláren nějak víc vyčnívá a nejedná se tak o úplně neznámý film. Měl jsem však obavy z toho, jaký ten film bude a bohužel, naplnilo se to. Nic proti experimentům, sám je mám hodně rád a cíleně je vyhledávám, ale tohle mě prostě neoslnilo. Jo, ta pomalá proměna člověka v hromadu šrotu je zde provedená bravurně a sem tam to je zajímavé po té experimentální stránce, ale to je tak všechno. Jinak mě to oslovit nedokázalo, kamera mi zde lezla strašně na nervy, stejně jako hudba a taky mi vadí, jak se to naprosto zbytečně strašně vyžívá v prasárnách a nechutnostech. Přitom za tím vším je skryto varování před lidskou posedlostí a přehnanou modernizací, ale k čemu to všechno, když je to tady zabito vším tím ostatním. Jako jo, nemám si co stěžovat, patří to tam, ale čeho je moc, toho je moc. Nehledě na to, jak krátkou stopáž to má. Lepší 2* EDIT: Po čas zvyšuju na slabé tři, pamatuju si z toho po letech pořád dost a to taky o něčem svědčí. Slabé 3* ()

Morloth

Zajímavý film, který si s myslí diváka značně pohrává. Příběh nepředestírá na přichystaném talíři, ale ve zběsilých sekvencích podává po lžičičkách. Navíc k jeho odvyprávění není třeba téměř žádných slov. Filmaři si vystačili s klipovým střihem a psychadelickou hudbou. Herecké výkony se povětšinou omezují jen na výraz děsu. A samotný příběh nemůže být dík stylu vyprávění ani příliš komplikovaný. Přesto má divák potřebu hledat za ním něco víc, což se tam i možná skrývá... Možná. ()

Necron

"Zahraješ si s prorážečem kanálů, děvko!" - objevil se bluray, i po letech to byla znovu epesni, cyberpunkova audiovizualni rozkos .) ()

Martin741

Ako nemam rad cinsku, hong kongsku a korejsku kinematografiu, tak ma fascinuje japonska, tentokrat praca rezisera Sinju Cukamoto. Premena cloveka na kovove monstrum je fascinujuci, film ma slusnu atmosferu, a slusne herecke vykony. Tazka, miestami az existencialna rezia sa vhodne prelina s vybornou hudbou. Dalsi pekny dokaz toho, ze japonska kinematografia mne ma stale co ponuknut. 69 % ()

Nautila

Psychóznější a úchylnější než Mazací hlava, kulervoucí megašílenost se špetkou olejem proslizlých archetypů. ()

Mefistofelle

O Japoncích se říká, že jsou úchyláci a blázni a tohle by nejspíš byl jeden z argumentů, který by se dal pro potvrzení toho výroku použít:). Černobílý, industriálně laděný film dráždí svou brutální a jakoby "železitou" atmosférou. Vypráví o člověku, který se bez jakékoli na první pohled patrné příčiny mění na stroj a zároveň je jeho psychika deformována věcmi, které se v souvislosti s tím dějí. Detailní záběry toho, jak se to v jeho ráně způsobené vrůstajícím kovem hemží červy, nejsou rozhodně pro slabší povahy. Rozklepané záběry, monotónní scény a minimum dialogů jsou další typickí prvky tohoto kontroverzního filmu. Kdyby nebylo bohužel až moc "asijského" konce, neváhala bych dát 5*. ()

MrPierc

Industriální horor bez cenzury a zajímavými nápady. Takový moderní a rychle stříhaný styl alá Švankmajer. Černobílý a strašidelný. Dokonce to má i příběh, ale ten je na vedlejší koleji a doplňuje. Bizarní, nechutné, ale nelze se dívat jinam, protože je to lákavé a scény překvapují. ()

ad

Naprosto nehodnotitelný film,který je na jednu stranu určitě nechutný, zvrácený, mnohdy samoúčelný, nechtěně vtipný a jakkoli rozumově nevysvětlitelný... je až s podivem, že ten samý film disponuje ojedinělou opravdu silnou atmosférou... jedni ho budou nenávidět,jedni milovat... sám ještě nejsem, ani po druhém zhlédnutí rozhodnut ke kterému táboru se přidám... ()

cubajz

pro fanoušky animace neživých předmětů ála Švankmajer dozajista lahůdka, pro mě zatraceně dlouhá psycho nuda. ()

C0r0ner

Což o to, bylo to na parádní technické úrovni, ale jinak to bylo celou dobu jenom jedno wtf! No a when už jsou teď v módě the česko-english texts, tak abych se taky join. I think, že pokud si someone zvolí tenhle movie jako one of the best, který kdy viděl, tak he can´t be kurva normální. Obsahově totální piece of shit, very se closing odpadu. 15% ()

darm

Mno, úchylné jak jsem očekával, prostě Japonci, jen bohužel, což už jsem neočekával, že tak po čtyřiceti minutách mě začaly stále se opakující zmatené záběry na Iron Mana a nějaké další lidi nudit... ()

MarekT

Tam, kde třeba zakopl Pascal Laugier a jeho neosobní chlad se samoúčelnou nechutností, tam, kde různí "no name" tvůrci typu Nacho Cerdy nedokáží rozlišit, kde jsou přesně vymezené hranice, boduje Tsukamoto svojí přesnou úderností na diváka. Není to jen o konkrétním dění na plátně - byť je pravda, že rytmické bubnování prvních sekund a hned poté rozpárané stehno zapůsobí. Já osobně v těchto černobílých neo-surrealistických obrazech vidím geniální popis maniodepresivity a stihomamu - křeče, tiky, všeobecná nejistota, otáčení se za sebou, tím vším si někteří musí projít, asi nejvíce se mě dotkla sekvence schovávání se na nádraží před podobně zmutovanou dívkou. V psychologickém směru jednoznačně srovnatelné s Mazací hlavou, ačkoli zde je kladem naprostá nelogičnost a u Lynche reálnost (jen tak na okraj, hypotetická kombinace by dle mě byla lepší než obě tato díla dohromady). Mimochodem, proč jako notorický prosazovatel diamantově vybroušených scénářů podporuji Tsukamotovo naprosté porušování konvencí? Jelikož se také propojují se skutečným životem - nebo snad u depresí, ale také rakoviny či srdečních problémů víme, kde jsme k nim přišli? Podobné je to i se strukturou příběhu - v intervalech několika sekund se střídá hlasitá hudba s tichem a agrese s klidem naráz, věřím tomu, že někdo i takhle na první pohled nadsazené pocity může zažívat. Překvapující a zároveň přiměřeně potěšující je využití Švankmajerova stylu animace - dobře odkoukané grify se prolínají s pocitem, že se jedná o neobvyklé využití tohoto způsobu. Myslím, že pro někoho může být záměrně působící lacinost odrazující, nicméně když jsem zběžně nahlédl na druhý díl, přišlo mi, že jakési kouzlo vyprchává, ale samozřejmě šanci dám i sequelům. Zdravým rozumem bráno - jedná se o jakýsi nonsens a v podstatě s každým zdejším komentářem sympatizuji, nicméně když se budu na tuto konfrontaci s odvrácenou stranou měsíce dívat čistě subjektivně a zabrousím do vzpomínek, o hodnocení mám jasno. ()

majo25

Bizarre kyberpunk, ktorý môžu natočiť fakt iba Japonci. Miestami to síce malo dobrú, skoro hororovú atmosféru, následne sa to však pokazilo hroznými (zrýchlenými, chaotickými a nesúvislými) zábermi. Pozeral som ako puk, keď sa tomu kyborgovi objavil namiesto penisu rotujúci vrták :D Hodnotenie: 45% ()

AdaMM

Hodnotit podobný film je tak trochu diskutabilní - s čím to srovnat, co k tomu napsat? Režisér asi nebude tak úplně normální a pokud to sledujete s chutí a několikrát, tak se 1) stavte u psychologa 2) zapiště do filmového klubu úchyláků... Je to výborný materiál do animací pro VJe, ale jako film... No nevím. Za originalitu, kameru, střih i herecké výkony si to zaslouží chválu... ale opravdu to není pro každého. ()

SeanLSD

Aj po rokoch je to stále niečo neskutočné... - úhrančivé a geniálne, šialené a odpudzujúce, neznesiteľne nervné... surrealisticky - industriálne veľdielo, skutočné kinematografické zjavenie, psychedelické punkové psycho nesmiernej sily, neohliadajúce sa vo svojej nezávislosti a tempe na nič a na nikoho... ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu