Zámek v oblacích

Howl no ugoku shiro

Hauru no ugoku shiro

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2004, 118 min

Neskutečně podmanivé. Mistři z Pixaru a pánové z Dreamworks prominou, ale na tohohle japonského šedivého "dědečka" prostě nemají... Nádherný, originalitou a fantazií přímo překypující příběh, který je plný zvratů, milých i nepříjemných postav, magie v tom nejlepším slova smyslu... tohle všechno a mnohem víc najdete v tomto pravděpodobně (a pokud je to pravda tak bohužel) posledním drahokamu pana Hayao Miyazakiho. Mohl bych se zde donekonečna rozplývat nad jeho nápady, dech beroucími scénami a animacemi, velebit nápad postavit do kontrastu svět kouzel, ďábelských válečných strojů a romantické kulisy středoevropské monarchie konce devatenáctého století. Ale dokud sami neuvidíte... Jediné s čím bych si dovolil nebýt plně spokojen je závěr, kde japonský pohádkář už tradičně nezapřel měkké srdce. To je však jen drobná skvrnka na jinak zářivém štítu Howlova kráčejícího zámku. 90%(26.8.2006)

• Idaho

Tak krásně animovanou nudu jsem již dlouho neviděl a doufám že ani neuvidím. Od mistra Miyazakiho velké zklamaní. V zásadě se ani nic nedozvíte o co tam celou dobu pořádně jde. Jakoby příběh vytržený z kontextu něčeho mnohem většího, leč jméno Miyazaki a Ghibli funkuje jako spolehlivý „zvyšovač“ hodnocení, a proto dávám alespoň za to zpracovaní 40 % a abych jako jeden z mála mohl napsat, že tento film má k dokonalosti daleko.(25.12.2005)

Konečně jsem se dostala ke zhlédnutí asi nejznámějších filmů japonského anime. V krátkém čase jsem viděla Zámek, Cestu do fantazie a Princeznu Mononoke. Dlouho jsem je odkládala, protože jsem se strašně bála, že s nimi budu mít podobný problém jako u mnoha skvěle hodnocených slavných filmů - že budu zklamaná. A já tak strašně chtěla aby mě nadchly! Bohužel jsem měla asi přehnaná očekávání a zčásti se to vyplnilo. Příběh je krásný a originální, animace taktéž (jen se mi moc nelíbí animace lidí, ale to je spíš můj problém), hudební doprovod úžasný. Ale mě to přesto za srdce nechytlo. Na anime ale ani tak nezanevřu.(20.7.2011)

• Dudek

V mnoha filmech lze najít nějakou větu, která se perfektně hodí pro ohodnocení daného díla a ani Hauru no ugoku shiro není výjimkou. V tomto animovaném snímku známého Hayaa Miyazakiho se do podobného hodnocení pouští rovnou hlavní postava, a musím přiznat že neskutečně trefným způsobem. Říkají tomu zámek, ale uvnitř je to jen hromada šrotu. Nemám co dodat.(7.12.2008)

První minuty Zámku v oblacích by se daly popsat jako nádhera. Procházka nad střechami města, zloduchové vylézající ze stínů, tlustá škaredá čarodějnice a zámek v dálce procházející se po mlhou... Co by dál? Magie a kouzla pohádky se změnila v trochu zvláštní snahou o drama/romanci kouzelníka a jeho problémů s duší. Trochu nečitelné a zbytečné, což kazí dojem na fascinující pohádkovosti většiny příběhu a postav. Dům s dveřmi do 4 rozdílných míst, strašák poskakující okolo své zachránkyně, všude samá barvička a kouzelná hudba. Je velká škoda, že Miyazaki neudržel druhou půlku filmu v podobně krásném a jednoduchém duchu jakou měla půlka první.(31.12.2008)

• - Původně měl režírovat Mamoru Hosoda, ale neočekávaně odstoupil. Práci po něm tak převzal Hayao Miyazaki. (HellFire)

• - Postava Paza z režisérova předchozího snímku Castle in the Sky (1986) přeběhne v jednom záběru přede dveřmi kouzelníka Jenkinse. (HellFire)

• - Christian Bale okamžitě souhlasil s jakoukoliv účastí na filmu poté, co viděl Cestu do fantazie (2001). (HellFire)