Dveře v podlaze

• USA The Door in the Floor (více)

Režisér Tod Williams se inspiroval románem Johna Irvinga, jednoho z největších žijících světových autorů. Tento best-seller A Widow for One Year vyšel pod názvem Rok vdovou také u nás. John Irving má už na svém kontě Oscara za adaptovaný scénář vlastního románu Pravidla moštárny. Děj filmu Dveře v podlaze se odehrává v privilegované čtvrti Východního Hamptonu v New Yorku. Popisuje jedno klíčové léto v životě Teda Colea (Jeff Bridges), známého autora dětských knížek, a jeho krásné ženy Marion (Kim Basinger). Kdysi velké a šťastné manželství je vinou náhlé tragédie na bodu mrazu. Plody této krize jsou nevěry a deprese. Ted si najímá na léto mladého asistenta, jak už to velicí spisovatelé dělají. Právě mladý Eddie sehraje kuriózně zásadní úlohu při transformaci Tedova a Marionina života... Příběh originálně střídá tragické a komické motivy, zkoumá různé aspekty lásky, její zářící i temná zákoutí. Film vyvolává nepříjemné otázky: Smí člověk zkusit všechno a překročit všechny meze, aniž by za to musel zaplatit? A neplatí-li on sám - čím za to platí druzí? (oficiální text distributora)

uiu

Manželé Coleovi přišli při nehodě o dva dospívající syny. Marion se ze smrti nemůže vzpamatovat a Ted pokračuje dál ve psaní a životě. Najme si na léto mladého asistenta Eddieho, který se zaučuje na spisovatele. Eddie začne mít milostný poměr s jeho ženou. Právě onen milostný poměr mi zkazil celý požitek z filmu, protože ti dva po sobě vyjedou okamžitě, co se uvidí (dobře, tak napodruhé, co se uvidí) a neprocházíme žádným příjemně lechtivým platonickým vztahem, který většinou zakázanou lásku předchází. Žádné výčitky svědomí, že si stará vdaná žena začala s mladým chlapcem, natož že ho zbavila panictví. A přitom ty lehké zakázané doteky a pohledy by mě bavily víc než šukání zezadu. Jakmile ale skončí tato etapa příběhu, najede film do příjemných obrátek. Jeff Bridges rozhodně hraje prim a Kim Basinger mi spíše v roli vadila. Když vám manžel "daruje" chlapce, který vypadá jako váš mrtvý syn, aby vám udělal radost, začnete s ním souložit? Přišlo mi to trochu utažené za vlasy a úchylné. Když už, tak k němu mohla cítit mateřskou lásku, prostě celá tato zápletka s poměrem mi neseděla. (Původní Irvingovu knihu jsem nečetla, ale doufám, že v ní postavy neskočili na sex tak rychle a nejdřív se provokovali a pohrávali si s myšlenkou poměru.) ()

venison

Hezky adaptovaná kniha Johna Irvinga.. V podstatně jde o hodně komorní drama, které zachycuje intimitu rodiny poznamenané dvojitou tragédií.. Herci nehrají, herci jsou.. Není to moc výrazný film, ale rozhodně je silný.. ()

dANo

Zvláštna kombinácia smutnej drámy o osudoch jednej rodiny rozvrátenej kvôli tragédii, pri ktorej prišli o 2 synov, so scénami komediálneho ladenia. Aj napriek tomu, že si to námet veľmi nežiadal, tak tieto komické prvky vo filme ho bohato oživili... no je potrebné dodať, že film držia nad hladinou hlavne skvelé herecké výkony hlavných postáv. ()

LEGACY

Pro mě se jedná o jeden z nejosobnějších, ale také nejzvláštnějších filmů vůbec. Je to směsice komična, filozofie a lidských osudů, kdy je hlavní postavou spisovatel, což se mně vždy líbí. Během filmu jsem měl v půlce krátkou pauzu, ve které jsem sám stihnul napsat čtyřstránkový příběh, jež byl částečně inspirován mým snem a částečně Havranem od Poa, ale i tímto filmem - myslím, že Ted by se mi z plana hrdla vysmál a mé řádky rozcupoval. Já jsem však rád za to málo, no a tento film je tak trochu návrat ke kořenům, protože jsem viděl část už někdy v roce 2006 tuším. Většina z nás své dveře v podleze otevře - není vyhnutí, není to o volbě. ()

strelenaL

Zajímavý příběh o milostném trojúhelníku, pochopení spisovatelských praktik. O zármutku a nepopsatelné propasti mezi manžely. ()

Almásy

ukrutny, drsny a nemilosrdny portret americkej rodiny presne tak, ako to mam rad. a rola ktora mala priniest basinger druheho oscara. ()

Philoun1

Zajímavý film u kterého se mi bohužel nemůžou vydrat na jazyk slova kterýma bych ho okomentoval snad můžu jen říci že herci opravdu sedli na svá místa, ale asi se mi film dlouho v paměti neudrží. ()

milancecil

Další film řadící se vyprávěným příběhem do opravdu hustě obsazené tvorby s tématy vyrovnávání se s následky náhlého, tragického úmrtí v rodině nebo mezi blízkými lidmi, tentokrát s originálnější vztahovou a povahovou konstelací postav, výborný film, se scénářem inspirovaným patrně neméně výbornou literární předlohou, bez jakýchkoliv pochyb, jednak úspěšným obsazením všech hlavních postav, přede všemi pak díky naprosto skvělému Jeffu Bridgesovi v ústřední roli uznávaného spisovatele a knižního ilustrátora, ale rovněž také Kim Basinger, i ona je překvapivě ve své roli výborná, jako jeho manželka opravdu přesvědčivá, ale síla filmu je i v celkově poutavém zpracování děje, který i přes svůj závažný, dramatický obsah nepostrádá řadu velmi humorných, odlehčujících momentů, kdy se divák asi jen těžko ubrání uvolněnému smíchu, hlavně v situacích, které jsou spojeny s rolí Eddieho, mladého spisovatelova letního praktikanta, univerzitního studenta se spisovatelskou ctižádostí, který je zpočátku nevědomky vtažen a postupně stále více zaplétán do komplikovaně napjatého, bolestivě umírajícího manželského vztahu Teda a Marion, rozvráceného právě tragickou automobilovou nehodou jejich dvou odrůstajících synů, ve výsledku tak Eddie získává naprosto jinou životní zkušenost, než pro kterou si na letní praktikování k Tedovi původně měl přijet, rozhodně doporučuji, tohle je jeden z filmů, které jen jednou shlédnout nestačí. Zajímavý komentář : Fridecka ()

Mr.Jackass

Jsem hodně na vážkách zda film ohodnotit 3* nebo 4*. Jeff Bridges jako opět výborný a Kim Basinger na svůj věk neuvěřitelně hot, příběh příjemně ponurý, doplněn zajímavou melancholickou hudbou, která ději dodává na výrazu. ()

cab

Tragicka smrt dvou synu vrha jejich pozustale rodice (Kim Basinger a Jeff Bridges) do tristniho a zalostneho pokusu o obnoveni rodiny a nasledneho uvedomeni neschopnosti pokracovat normalne s tihou minulosti. Navic se na scene ocita mladik, ktery ovlivni deni v rodine az v neobvykle mire. Film me zdrave nastval neschopnosti prevest emoce kniznich replik na platnu. Nechapu pozitivni ohlasy k tak depresivne rozvlacnenemu a nezvladnutemu dramatu. Nikdy vice. Fuj. 30% ()

Frakira

Díky režisérovi za to, že se nesnažil do filmu nacpat celou knihu...přesně takhle nějak jsem si to u "Coleů" představovala, když jsem četla Rok vdovou... ()

Radim

Kdo někdy něco četl od Irvinga (třeba kultovní román "Svět podle Garpa"), ví, že se jedná o geniálního vypravěče skvěle vykreslujícího atmosféru přes "detaily". Ve filmu to lze zjistit právě ve scénách, které jsou na vyprávění postaveny: pohádka "Dveře v podlaze" a popis tragédie synů. Ve zbytku filmu se ale autoři museli poprat s atmosférou rodinné krize a sexuálního napětí a ne zcela se to podařilo - film působí rozvlekle a trochu studeně. Vyzdvihnout ale musím obsazení; vedle skvělého Bridgese mě ohromila hlavně Kim Besinger, která z tuctové krásky dospěla v charizmatickou ženu, a stále krásnou. ()

Piškotka

Tomu říkám slabota. John Irving by zaplakal nebo stále pláče. Základní myšlenka se tváří jasně a srozumitelně, ale není tomu bohužel tak. Herecké výkony jakž takž. ()

kwoky

Osobity a take celkem tezko uchopitelny snimek. V podstate se tu "nic nedeje" a zaver je taky takovy nejasny. Ale je zde jakysi duch, ktery preleti z obrazovky ci platna k vam do duse a mocne pusobi. Takze i kdyz jsem to vlastne vubec nepochopil, docela se mi to libilo. A az komentar autora predlohy (bonus na DVD) mi ulehcil hodnoceni. ()

lucijelucije

Irving je pro mě pán spisovatel, ale bohužel The Door in the Floor jsem nečetla, posuzuji tedy až filmovou tvorbu, která je velice konfliktní, ojedinělá a trojice výborných herců J. Bridges, K. basinger a J. Foster byli naprosto důvěryhodní. Nevidím každý den film, který má v sobě tolik zármutků, ironie a vtipů současně. Pravda je, že je to snímek utahanější, takže ne pro každého dobrou volbou, ovšem ten kdo vyčká, tak se i dočká výborného filmového kousku. 7/1 ()

system

Herecky koncert v cele s J. Bridgesem a K. Basinger, ktera nam zraje jako vino:-), ovsem zadny zazrak to teda neni. ()

Damielka

Pro rodiče asi není nic horšího, než když přežijí vlastní děti. Coleovým se to povedlo a stálo je to manželství. Do vrcholící krize autora knížek pro děti Teda s jeho ženou Marion přichází na praxi mladý student a začínající spisovatel, který svým způsobem dokoná dílo "zkázy". Po tomhle filmu, ve kterým září stále krásná Kim Basinger a exceluje Jeff Bridges, jsem si musela oddychnout u Jak dostat tatínka do polepšovny. Tak mě to zdeprimovalo. Dveře v podlaze mají své mouchy, z nichž jedna je poměrně zásadní (když Ted vypráví svému asistentovi o nehodě, zmíní se, že zadní sklo auta bylo pokryté sněhem a nebylo nic vidět, a v retrospektivním záběru je auto dokonale očištěné...), ale i tak stojí za vidění a patří k těm lepším americkým dílům. ()