Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař své doby, vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se proto dobře znali a setkali se i na startu významného závodu v březnu roku 1913. Po prvním kole se počasí na hřebenech prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice a všichni postupně vzdali. Hanč zůstal na trati sám, závod o první místo se ovšem změnil v závod o holý život. Vrbata stojí na trati jako jediný divák, Rath se vydává Hančovi na pomoc a všichni tři začínají v nelidském mraze a neproniknutelné vichřici psát příběh o hrdinství, odvaze, vůli a přátelství. (Bontonfilm)

Joachim36

Začátek sliboval velmi zajímavou podívanou, plnou zajímavých příběhů a detailů. Film načrtl několik velmi zajímavých nápadů, jako stířdání příběhové roviny Hanče s manželkou a o pár desetiletní později příběh správce chaty a jeho manželky. V kině jsem si v tu chvíli strašně přál, aby to bylo dál rozpracováno. Na začátku byla slibně ukázána řevnivost Němců a Čechů, a klidně i zde se mohlo jít do většího detailu. Přijde mi že pan Hodan nasbíral opravdu hodně podmětů a měl k tomu i hodně dobrých filmových nápadů, ale bohužel neúprosně tlačila stopáž. Celé to téma by asi šlo rozsekat do nějaké minisérie. Představte si 6 dílů, které by se vzájemně prolínaly, ale řešili by individálně nějaký segment do větší hloubky. Podle mě by to fungovalo a bylo by to i záslužné :-) ()

Trageeed

Takovýchto počinů na poli naší kinematografie bychom si měli rozhodně vážit a podporovat a tady se to hlavně i povedlo po filmové stránce. Víc takových to tvůrců, víc peněz pro ně a ono to pak půjde... ()

maticka90

Na to, že je to film o jednom závodu a má hodinu a půl, tak člověka pohltí. Film je pojat jako vhled na smrt Hanče a Vrbaty skrz příběh Emericha Ratha a byla to trefa do černého. ()

Mates Hradecky

I přes účast četných hereckých hvězd velmi průměrné. Po 15 minutách mi bylo jedno, jestli Hanč zahyne a to je špatně. Kaiser v roli nadaného sportovce, olympionika a disidenta nebyl k uvěření, možná kdyby se závodilo v kalbě. Z celého filmu budu si pamatovat pouze výkon trenéra Javorského a hostinského Hájka. Umrznutí sportovců bylo tak spojeno s úlevou, že film bude končit. ()

kojot.name

Na film jsem kdysi přispěl koupí píšťalky a konečně jsem jej zhlédl. Já snad začnu více sledovat současnou českou kinematografii, protože už mi nějak přestává připadat pitomá! Filmu by bylo možné pár drobností vytknout, ale v zásadě drží pohromadě s je vlastně zejména poctou neznámému hrdinovi celého příběhu, skvěle zahranému jak v mladé (Marek Adamczyk), tak i staré (Oldřich Kaiser - podle mě zřejmě v nejlepší roli svého života!) inkarnaci. Co tomu chybí... obě ženské postavy by si zasloužily větší péči a druhý zemřelý v "posledním závodu" rovněž, protože vykonal dobrý skutek pro bližního a doplatil na to životem. Odsunout to do absolutně vedlejší postavy je škoda. Nicméně, i vzhledem k tomu, že film je velmi věrný historickým faktům, rozhodně stojí za vidění! ()

J.CTORN

Přátelé, rok 2022 se stal legendou, vznikly dva opravdu ale opravdu nadprůměrné filmy, které by měl zkouknout každý. Dosud když jsme viděli český film tak jsme si mohli říct, no jo Češi, najdou se někdy výjimky ale i tak trpím, nejvíce trpím u českých komedií. No a viděl jsem poslední závod a viděl jsem, jak česká filmařina si vzala ponaučení a rozhodla se udělat projekt hodný filmům nanga Parbat či Everest. Poslední závod je jeden z mála českých filmů kde fungují postavy, konečně i kamera, prostředí, herecké výkony a celkově scénář. Soundtrack nebojím se říct že je geniální, ze začátku jsem si říkal wut a pak jsem ten soundtrack nasál, jen je škoda že nebyl třeba použít přímo při závodu či smrti. Dvě role v jednou Adamczyk a Kaiser si jsou velice podobný a to je super. Manželka je taky velice fajn a musím říct že se připravte na moc fajn dialog když bude mluvit s kravaťáky. Vůbec celý film má hromadu skvělých argumentů které si zapamatujete. Je to opravdu něco, na co by jste se měli podívat protože to vám možná změní názor na budoucí filmy českého národa. 9/10 ()

Sidenius

A za mě poměrně povedené. Kaiser velmi tiše zahrál postavu o které se u v ČR moc nikdy nemluvilo a  určitě by si zasloužila povědomost. Dodnes spoustu lidí nezná celý tenhle příběh, i když slova jako Hanče a Vrbata určitě každý slyšel. Krásně zpracované a zasazené do doby (od výpravy, přes kostýmy až po hudbu). Za mě rozhodně dobré vidět. ()

ssarka

výborný film, výborný scénář, výborná kamera a zpracování,výborné herecké výkony...no debata o tom, že to byl blázen, který si za to vlastně mohl sám, protože neuměl přestat, to je jiné kafe.... ()

marcg

Konečně český film bez trapných sexuálních scén a přihlouplého humoru. Zima a hory to já  můžu. Hezké. ()

TheKleofa

Film, který ve mně bude ještě dlouho rezonovat - což se mi nestává často. a rozhodně za to nemůžou jen hory. Kromě režie, scénáře a obligátně skvělých hereckých výkonů musím vyzdvihnout i zvuk a hudbu. Strhávám jednu hvězdičku za zkostnatělého Marka Adamczyka, který neumí hrát ani mluvit. Škoda. ()

katapultova

Krásná kamera, fotogenické Krkonoše a věrné zachycení doby. Za mě ale taky ne moc dobré herecké výkony (mezi Hančem a jeho manželkou Slávkou nevidím žádný projev citu nebo nějaké jiskry), postavy občas mluví tak podivně, jako by bylo potřeba jen vyplnit čas, a ne říci něco smysluplného. Druhá polovina je za mě výrazně lepší, napínavá, i když všichni víme, jak to nakonec skončí. ()

tata22

Mám Kryštofa Hádka docela rád ale tahle role mu vyloženě neseděla. Těžko mu bylo věřit. Jinak film trochu postrádal příběh. Bylo to tak divně poskládané a ani mi to moc nebavilo. Trochu zbytečný film. Při tom velmi silné téma a dalo se z toho vytěžit mnohem mnohem víc. Drama to myslím ale nebylo, aspoň tak jak to bylo natočené. V reálu asi obrovské a obrovská tragédie. Ale proč k ní vlastně došlo se autoři ani moc nesnažili vysvětlit a popsat... ()

Hombre8

Synové hor udělali na menším prostoru a hlavně s menšími technickými možnostmi větší parádu. Ani k tomu nepotřebovali počítačové berličky. To ale nebyl největší problém. Tím byla hudební režie, tvrdošíjně valící hudbu (která mnohde špatná nebyla a hodila se) všude a hlavně do řeči, kterou pak místy přehlušila. Strašný zvyk. Bek se sice na postavu zoufalce Hanče hodil víc, ale jinak to herecky zlé nebylo, i natočené slušně. Jen občas evidentně natahované. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací