Knihu Saturnin jsem si ze zdvořilosti nechal vnutit jako něco, od čeho jsem nečekal nic víc než lehoučkou zábavu do tramvaje. Tak jsem se do ní v tramvaji pustil a skončil jsem až ráno na koleji, naprosto konsternován a okouzlen. Takovou sílu jsem nečekal. Dokonalé blaho. Okamžitě jsem rozvinul interpretační hypotézu (klíčem je scéna, v níž teta zběsile napadá dědečkovu závěť). Pokud jde o adaptaci (myslím, že jsem viděl seriál i sestříhanou verzi): sílu předlohy postrádá, celkově je to slabota. Přesto působí velmi sympaticky, předlohu neničí a něco z původní atmosféry se jí daří uchovat. Především ale disponuje okouzlujícími a typově dokonalými představiteli jednotlivých postav.(2.7.2011)

Po přečtení knihy mi nezbývá než říci, že film její vtipnosti z daleka nedosahuje a snad jen Oldřich Vízner a Ondřej Havelka splnili mé představy o postavách. Kniha je rodinné stříbro českého humoru, film (a ostatně i serál) pouze průměrně zpracovaná oddechová komedie - i když to se taky počítá :-). 60%.(27.12.2005)

Nevěřila jsem, že tak geniální knihu, jakou Saturnin bezpochyby je, lze převést na filmové plátno, aniž by výsledkem byla trapnost, rozčarování a zvýšení povrchu skládky filmového odpadu. Inu, žádný učený z nebe nespadl. Saturnin je důkazem dávné pravdy, že bez práce nejsou koláče, jeho pán, ňouma Jiří, pak toho, že pečení holuby nelétají do huby. Teta Kateřina, coby ranní ptáče (konkrétně husa) ze všech doskáče nejdál, a na cápka Milouše bych s chutí poslala všechny psy, co neštěkají, ale koušou. Když už mluvíme o psech, tak dědeček vyvrací všeobecný názor, že starého novým kouskům nenaučíš, a doktor Vlach je prostě doktor Vlach. Bavilo mě to.(7.7.2011)

Když si mladý pán Jiří Oulický (Ondřej Havelka) najme sluhu, netuší, že se jeho život navždy změní. Saturnin (Oldřich Vízner) je totiž velmi excentrický, a svoji službu u svého pána zahájí jeho přestěhováním z bytu na hausbót. Postupně se ale Jiří se Saturninem sblíží, zvlášť když Saturnin pana Jiřího zachrání před šílenou tetou Kateřinou (Jana Synková) a bratrancem Miloušem (Petr Vacek). Vše ale vyvrcholí společnou dovolenou u dědečka (Lubomír Lipský) ... Kniha Zdeňka Jirotky patří k mým nejoblíbenějším, takže jsem byl samozřejmě na filmového Saturnina hodně zvědavý. Je mi jasné, že je velmi těžké převést knihu na filmové plátno, ale Saturnin se podle mne docela povedl. Bez znalosti knihy by sice pár věcí bylo nejasných, ale ty největší špeky se na obrazovku převést povedly perfektně. I herecké obsazení bylo vybráno velmi citlivě, a tak nějak bych si v obsazení nedovedl představit nikoho jiného - i když exceluje samozřejmě Jana Synková v roli tety Kateřiny...(11.2.2009)

Tato česká komedie se řadí k mým nejoblíbenějším. Množství nezapomenutelných hlášek a výborné herecké výkony mě zahřejí u srdce kdykoli si ji pustím. V knize, pravda, můžete popustit uzdu vaší fantazii, ale když to vidíte ve filmové podobě, musíte se nutně smát. Výborný Oldřich Vízner společně s Ondřejem Havelkou mě dostávají do kolen. Je zde možná pár drobností, co by se daly vytknout, ale jinak je to parádní dílo. 90%(8.6.2010)

• - V celém Jirotkově románu jméno Saturninova (Oldřich Vízner) pána nezazní. Pro účely filmu však bylo použito jméno Jiří Oulický. (Ollie235)

• - Když se nastěhuje podařená dvojka na hausboat, pan Oulický (Ondřej Havelka) po večeři v klidu pokuřuje a Saturnin (Oldřich Vízner) mu ještě přinese popelník. Když příjde teta Kateřina (Jana Synková), Saturnin tvrdí, že je na palubě kouření zakázáno. Zákaz přitom nerozporuje s předcházející scénou. V knize je totiž popsáno, že Miloušovi (Petr Vacek) je kouření zakázáno schválně, jelikož ho pan Jiří nemá příliš v lásce a urazilo ho označení "starý brachu". (Mailoo)

• - Zdeněk Jirotka se inspiroval prací P. G. Wodehouse. (NinadeL)