Vízner jako Saturnin předvádí svůj životní herecký výkon, žádný jiný herec (Havelku jsem nikdy nemusela) mu zde nesahá ani po kotníky. Opravdu jsem se bavila, ale přítomnost tety Kateřiny (já vím, v knize je jistě také, jenže mně je Synková vrcholně nesympatická) sráží tuto podívanou o stupínek dolů.(13.7.2012)

Tedy dnes již dovedu tento film ocenit daleko víc, než když nám ho před lety pouštěla paní češtinářka na základce;) ...Je to sranda veliká i když podle mě taková moc uhlazená. Předloha je holt předloha a jelikož bych do knížky asi nikdy dobrovolně nešel, tak jsem opravdu rád, že to někdo šikovnej takhle pěkně zfilmoval!(9.1.2011)

Kniha si zaslouží hvězdiček pět, televizní čtyřdílná verze čtyři a kinosestřih tři. Takže to zprůměrujeme... ----- Protože od té doby, co jsem napsal tenhle komentář už uplynulo hodně vody a do databáze se dostal i seriál, tu hvězdičku odsud uberu, protože film je opravdu hodně zmrzačený (ale co taky chtít, když je stopáž seriálu minimálně o třetinu delší.(24.2.2006)

• argenson

Saturnina jsem od dětství četl mnohokrát a za ta léta jsem si vytvořil představu, jak vypadá dědečkův dům, jak vypadají ti lidé, ale i v mojí fantazii zůstávalo to tajemno a éteričnost, které jsou základem Jirotkovy knihy. A pak mi někdo naservíruje tuhle pestrobarevnou retro, kde všechno má příliš jasné obrysy a zřetelné kontury. Říkám si, proč už dávno někoho nenapadlo Saturnina natočit. Asi napadlo, ale každý soudný filmař zřejmě uznal, že Saturnina zfilmovat nelze. Filmového Saturnina já prostě nesnesu. Jednu * za snahu.(17.12.2011)

Saturnin je nesmrtelné literární dílo, které Zdeněk Jirotka napsal v těžké době druhé světové války. Rozhodně nechci srovnávat knižní předlohu s filmem. Osobně si myslím, že zfilmovat toto dílo ani není možné. Takže tuto podobu Saturnina z devadesátých let beru jako variaci na motivy Jirotkovy knihy. Myslím, že v rámci možností jde o celkem zdařilý film se slušným hereckým obsazení, a že skutečně diváka pobaví.(6.1.2012)