Petr Čepek v příběhu z doby, která nepřála ani lásce, ani soucitu. Do severomoravského pohraničí těsně po druhé světové válce přijíždí příslušník zahraničního odboje Viktor Chotovický. Ve zchátralém sídle, jehož správou byl pověřen, se setká s dcerou majitele továrny, Němkou Adelheid Heidenmannovou, která zde čeká na odsun. Rozporuplná doba však nepřeje ani jejich lásce, ani soucitu...
První barevný film režiséra Františka Vláčila podle stejnojmenné novely Vladimíra Körnera je hlubokou sondou do vztahu mezi mužem a ženou, kteří nejsou schopni komunikovat, domluvit se. Příběh sám i režisérova virtuozita, založená na vytříbeném výtvarném vidění, řadí tento snímek k tomu nejlepšímu, co bylo o poválečné době natočeno. Vrcholné herecké výkony předvedli Petr Čepek a Emma Černá v hlavních rolích. (Česká televize)

Mozenrat

Válka, která zanechala jen beznaděj, hořkost a nenávist. Zůstal po ní izolovaný kousek země bez minulosti a bez budoucnosti, uvízlý v podivném bezčasí. Sem přijíždí válkou zdeptaný a vážně nemocný voják (zahraný skvělým Petrem Čepkem) a hledá zde střípky svého dětství, klidu a obyčejnosti, které válka definitivně vymazala. Nic z toho mu ale tato zničená země plná zničených lidí dát nemůže. Všichni, i on sám jsou poznamenáni a zdeformováni dobou. Ačkoliv čas od času problesknou v jejich chování jiskřičky citu nebo obyčejné lidské slušnosti, nakonec jsou vždy udušeny. S němci se zachází jako s otorky a na druhou stranu ve vzduchu stále visí vzpomínky na nacistické zrůdnosti. Ze světa strachu, beznaděje, nenávisti, podezírání a odplaty není úniku. Neexistuje řešení. Kromě jediného. ()

Vitex26

"Člověče, Vy jste kurva. Je mi z Vás špatně. Chcete si koupit ženskou za dvě flašky koňaku." OBSAHUJE SPOILERY! Další skvělá Vláčilova adaptace Körnerovy předlohy, tentokráte poprvé v barvě, která však ubírá z naléhavosti autorské výpovědi jen minimum. Obě hlavní postavy, jak Viktor Chotovický, tak Adelheid Heidenmannová, jsou nositeli zcela typických "Körnerovských" rysů. Determinace válečnými a poválečnými událostmi, u každého z opačné strany barikády, je u nich tak výrazná, že jejich návrat do alespoň zčásti normálního života, se jeví jako nemožný. Oba mladí lidé nejsou schopni navazovat plnohodnotné lidské vztahy, oba jsou osamocení a těžko přístupní, a přestože zejména Viktor se postupem času k Adelheid snaží najít cestu, je vše marné a oba se osudově míjejí. V srdcích obou je však patrná lítost, lítost, která je jedním ze zásadních motivů díla, ovšem vyššího životního prožitku nejsou schopni, proplouvají v čase odnikud nikam. Tragická tečka je pak jen logickým vyústěním celého nostalgického příběhu zasaženého traumatem zobrazené doby. Körnerův hluboce humánní a lyrický styl psaní v kombinaci s kongeniální Vláčilovou režií dělají z Adelheid výrazný divácký zážitek. Jediné, co mne mírně zaráží, je obsazení hlavní ženské postavy, které koresponduje, alespoň co se vzhledové stránky týče, s knižní předlohou jen velmi volně. Pátou hvězdičku stejně nejspíše časem přidám. ()

Trinculo

Válka nekončí tím, že se přestane střílet. Chlad, který jde z tohoto filmu je místy až neuvěřitelný. A jako ostatní Vláčilovy velké filmy to má svojí surovou a krutou sílu. Je to možná až příliš kruté připomenutí událostí, se kterými se začínáme srovnávat možná až teď. A s některými se už nesrovnáme. ()

bmx6

Strhující film.Petr Čepek tu předvedl vynikající herecký výkon a za to ho obdivuji.Nemám slov........ ()

Delmondo

Neviděl jsem všechny filmy pana Vláčila, popravdě jsem jich viděl jen pár ale i to málo mi stačí k tomu abych Adelheid nazval jeho nejlepším dílem, poněvadž ho považuji i za jeden z nejlepších filmů co jsem viděl. Depresivní atmosféra opuštěné usedlosti kam po válce přijde mladý důstojník a kde slouží němka ke které se začne čím dál víc upínat a přestože si vlastně nerozumí vznikne mezi nimi prapodivný vztah který ovšem tragicky a krvavě vyvrcholí, ten konec je opravdu velmi silný a naprosto mě položil. Herecký koncert Petra Čepka je jedním z jeho nejlepších a nejtragičtějších, to platí i o Emmě Černé v roli Adelheid a František Vláčil byl jednoznačně naše režisérská jednička. ()

Gregor_Samsa

Nadčasové, silné, velmi realistické a velmi zasahující. Petr Čepek po Údolí včel v další životní roli. Těžko o tom filmu něco víc říkat - je třeba ho vidět. Vlak odjíždí do pohraničí a kamera sleduje koleje, jen ten úvod stačí. Pro mě jasná srdcovka a přímý zásah... 100%. ()

brasek

Utrpenie! Komorná atmosféra, dejová stránka veľmi slabá, nemastné a neslané. Osobne nechápem vysoké hodnotenie. ()

Kozlowski8

Ponuré psychologické drama o soužití dvou lidí zcela odlišného postavení, kultury, jazyka...Jediné, co mají společné, je vnitřní trauma, které je zevnitř užírá. Oba jsou to psychicky zlomení jedinci, kteří prožili nedávno skončenou válku na opačných stranách. On - Čech - v bojích západní fronty, ona - Němka - dcera vysoce postaveného fašistického zločince. František Vláčil natočil film výpravně minimalisticky a bez obsáhlejších dialogových pasáží. O to zásadnější význam zastává role herců, jejich výraz, mimika...- a atmosféra. Režisér a "jeho" herci odvedli skvělou práci a připravil divákům opravdový zážitek. 80%. ()

Paserak

Tenhle film mohl vzniknout i za den, když s sebou všichni mrskli. To ovšem nijak neubírá jeho kvalitě. Přetěžká doba doprovázena tragickými osudy. Já k tomu mám jen jedno: Jak mohlo za roky 68-69 vzniknout tolik kvalitních filmů? Tolik scénářů. Mraky práce za tím. Smekám. ()

david141474

Kurňa, takhle nudnej a zdlouhavej film jsem už dlouho neviděl. Tenhle poválečný film je příšernost. Absolutně každá minuta filmu nudí a nestálo by se absolutně nic, kdybych tento film vynechal, ale nestalo a tak jsem přišel o hodinu a tři čtvrtě svýho života. Radím vám tomuto filmu se s obloukem vyhněte pokud nechcete u sledování umřít nudou. Děj je úplně o ničem na konci filmu jsme zase na začátku, takže jsme sledovali úplnou krávovinu. Postavy absolutně nezajímavý. Herci taky nic moc, nechápu jak se mohl Čepek upsat něčemu takovému. Film obsahuje jen jedinou dobrou scénu a to tu: ,,Člověče, vy jste kurva!" Jediná dobrá scéna filmu absolutně daný film nezachrání. Kamera byla skvělá a soundtrack taky a to je tak všechno co bych k tomu filmu řekl. Tento film už nechci v životě vidět a radím vám dobře obloukem se tomuto filmu vyhněte, jinak umřete nudou. 3/10 Nikdy víc! ()

PTuranyi

Smutná až baladická dráma približujúca tragické osudy ľudí v českom pohraničí. Osud zvedie dohromady poručíka Viktora Chotovického, ktorý sa práve vrátil z Anglicka, kde slúžil v letectve s Adelheid Heidenmannovou, dcérou miestneho heinleinovského pohlavára, ktorá je poslaná z internačného tábora aby upratala dom v ktorom býva. Produkcia je výborná a režisér František Vláčil od začiatku buduje bezvýchodiskovú atmosféru pomocou dlhých mĺkvych záberov podfarbených občas hudbou Bacha a Straussa. Herci sú výborní a Petr Čepek s Emmou Černou excelujú. Vďaka nim sú postavy Viktora a Adelheid plastické a uveriteľné. Osobne som nepochopil prečo film vyústil do tragického záveru hoci nemusel. ()

Kaleidoskop

Jeden Vláčil za víkend není nikdy dost a tak jsem hledal, co bych si pustil dalšího. Volba padla na film Adelheid z roku 1969. V kontextu toho, jak moc a často se čeští filmaři vracejí k válečným tématům, mě překvapuje, jak málo z těchto filmů se věnuje tématu poválečného odsunu němců. Takto z hlavy si vybavím asi jen Habermannův mlýn a právě Adelheid. Což je podle mě škoda, protože si myslím, že je jen málo období v naší historii, kdy se tak moc ukázalo naše národní smýšlení. Vláčil toto téma pojímá jako komorní drama pro dvě osoby, které jsou nuceny žít spolu v malém zámečku kdesi v pohraničí společně se svou minulostí. On je válečný hrdina z RAF, ona je dcera největšího nacisty v okolí. Myslím, že Vláčil rozhodně nemohl vybrat lepší obsazení hlavních postav. Jak Petr Čepek, tak Emma Černá zde předvádí jeden z nejlepších psychologických vztahových dramatů co jsem kdy na plátně viděl. Tyto výkony jsou podpořeny kamerou Františka Uldricha, která se nejspíš pod vlivem Vláčila uchyluje k nádherné obrazotvornosti a výbornou hudbou, dramaturgicky sestavenou Zdeňkem Liškou. Adelheid na mě jako na diváka nesmírně zapůsobila a určitě si ji někdy v budoucnu budu muset pustit znovu. ()

Leon34

Po 40.letech od jeho vzniku, jsem si našel cestu k tomutu filmu. Pro mě jednoznačně největší filmový zážitek tohoto roku. ()

Shaman::..

Pro mě od Vláčila nejzajímavější film. Chtělo to velkou odvahu za minulého režimu vytáhnout takové, pro režim ošidné, téma! Klobouk dolů. ()

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (více)