Ten den by proběhl jako každý jiný, kdyby se na nebi neobjevilo „cosi“, co sourozencům Haywoodovým zabilo otce. Bylo to UFO? Nebo je vysvětlení mnohem racionálnější? Nikdo nic neví. Zjevné je jen to, že to, co se děje v okolí malé koňské farmy, na níž OJ (Daniel Kaluuya) a Emerald (Keke Palmer) žijí, je čím dál znepokojivější a nabírá to na obrátkách. Zatímco oči senzacechtivých amatérských ufologů a záhadologů se upírají k nebi ve snaze alespoň krátce zahlédnout kousek létajícího talíře, Haywoodovi klopí zraky k zemi. Kdo se na ně nedívá, toho přece neunesou. Nebo že by pravidla neplatila? (Cinemart)

Trailer 1

JohnnyD

7/10 Butthole from Outer Space. Pridávam sa k hlasom, ktoré tvrdia, že toto je veľmi v štýle ostatných Shyamalanoviek. Je to vizuálne podmanivé, originálne, ale zároveň aj dosť divné a miestami smiešne až vyslovene cringy. Z celého filmu ma najviac bavila - úplne nadbytočná ale mimoriadne strašidelná - pasáž s Gordym a Jupiterom, ktorá mala potenciál na vlastný film. Zvyšok je taký mix 80s béčka (ten IT technik to strašne dáva dole) a arthouse hororu, ale od odhalenia tajomstva to ide rapídne dole a záverečný kameramanský lov má možno nejaký meta-zmysel, ale reálne sa postavy v poslednej tretine správajú ako po lobotómii. Za originalitu a špičkovú kameru zaokrúhľujem nahor, ale scenár je nesústredený a filmu by sa zišlo prestrihať (najmä v prvej hodine) tak o 20-30 minút. ()

Malarkey

Jordan Peele mě už jednou přesvědčil, že je zajímavý režisér. A dokázal to i po druhé. A stejně tak, jako u Uteč, tu otevřel témata, které ještě nikdo jiný neotevřel. Nahodil do toho takový ten černošský nádech, který je pro ně typický, přidal mystično, mimozemšťany a westernovou náladu. Že je to nesmysl? Tak si Nene pusťte. Může to působit jako šílenost a vlastně to šílenost i je. Atmosfericky ale naprosto geniální šílenost. Navíc s výbornou kamerou. Dlouho jsem, tak zahleděně, nenahlížel na záběry mraků. jako tady. Nemělo to chybu. Možná i proto, že tu je víc WTF scén, než by Vás vůbec nepadlo. Pro ty, ale i pro závěr, který je hodně dobrý (i když se nečekaně neubránil hollywoodského nádechu v momentě, kdy je tu vše ostatní silně anti-hollywoodské) si ale tenhle kousek pozornost zaslouží. Dlouho jsem na televizi nepohlížel s takovým zájmem a s pocitem vědět, co bude v dalších minutách tak vehementně, jako tady. ()

lamps

Hravé, ale bez koulí a pořádného vyústění. Peele se zase tváří, že hromadí veškerý důvtip světa pro strhující finále, jenže v součtu jen trpělivě škádlí a netne do živého. Podnětů se sešla spousta a hlavně navázání na dějiny filmového záznamu a jeho reprezentativní či mediální funkci cením, leč značně větší požitek jsem měl z mysterióznějších a přitom přízemnějších Znamení.. ()

EvilPhoEniX

Best UFO movie in Decade ? Nope. Actually god damn YES! Jordan Peele je zpět a opět bude rozdělovat na dva tábory, byť tentokrát díky parádní látce si získá větší ovace než při přeceňovaném US. Peele je zde trochu netradiční, sociální přesah zde není tak intenzivní jak v jeho minulých filmech, ubylo i dost humoru a symbolů i metafor je zde podstatně méně, přesto natočil unikátní a působivou žánrovku, která opět není tak hororová, jak by být mohla, ale jsem velmi spokojen. Nope je rozhodně horor, který si diváky dokáže získat i silnými filmovými stránkami. Vizuálně, konkrétně v IMAXU je Nope fakt nádherný. Kamera od Hoytemy je masterpiece sám o sobě, některé záběry berou dech ( a to se v hororovém žánru zrovna 2x nevídá), potěší i skvělý herecký cásting. Kaluuya je dobréj, ale vedle Keke Palmer působil lehce jako stín, protože, ta tu předvádí snad nejsilnější ženský herecký výkon tak za 15 let ( emoce, řev, proslov, hlas) naprostéj hereckéj koncert od neznámé herečky, kterou chci okamžitě vidět i někde jinde. Povedla se i dobře zvolená hudba a hlavně atmosféra funguje královsky, je to místy hodně nepříjemné, creepy, zvláštní a nekomfortní. Je tu docela dost vzrušujících a efektních hororových scén, na které budu vzpomínat i do budoucna ( Šimpanz!! Barák zalitý krví, hlava koně v autě, trávicí proces ústředního villaina a řev mrtvých mi zvoní v úších ještě teď), Od plného počtu mě dělí snad jen finále, které je paradoxně slabší než předchozí akty ( většina lidí si stěžuje na akční finále, ale za akci bych to až tak nenazýval, člověk si hned představuje velkolepéj aliení masakr ve stylu Secret War a to se zde opravdu nekoná. Jen jsem si nebyl úplně jistý, zda se mi finální podobizna líbí či ne, ale kreativita se ji upřít nedá. Peele se hororům určitě bude věnovat i do budoucna a docela rád bych viděl slasher nebo čistě duchařinu v jeho podání. Za mne lepší než Arrival. Příběh 4/5 Humor 2/5 Násilí 3/5 Zábavnost 4/5 Hudba 4/5 Vizuál 5/5 Atmosféra 4/5 Napětí 4/5 Emoce 4/5 Herci 5/5 Celkem: 8/10. ()

Marceloo

Rodina Haywoodovcov žije na odlahlej farme. Otec Haywood jedného dňa príde o život za záhadných okolností. Po jeho smrti sa na farme začnú odohrávať zvláštne úkazy, ktoré súvisia s tajomným oblakom na nebi. Jeho deti sa ocitnú v obrovskom nebezpečenstve, ale túžba odhaliť skutočný dôvod smrti ich otca je silnejšia než strach. - Som velkým fanúšikom hororovej tvorby Jordana Peelea, ale toto ma úplne minulo. Možno som naivne dúfal, že ako jeden z mála filmových tvorcov dokáže opäť vybudovať príbeh, ktorý bude silnou sociálnou kritikou, ale tentokrát tomu tak nie je. A zdá sa mi, že pokial sa Peele nesústredí práve na túto kritiku, film jednoducho nemá čím zaujať. Duo Kaluuya / Palmer je perfektné, ale ostatné postavy im absolútne nestíhajú sekundovať a každá scéna bez nich dvoch ma začala v druhej polovici filmu ubíjať. Nope nie je zlým filmom, ale každý rok vyjde jeden dlho očakávaný horor, ktorý mi vôbec nesadne. A tento rok to je práve tento snímok. Jordan Peele je ale stále tvorcom, ktorého sa oplatí sledovať aj do budúcnosti. EDIT: 03.09.2022 - No musím to dať aspoň na dve, lebo posledné dni furt čumím na oblaky, že či náhodou niektorý z nich nestojí stále na rovnakom mieste. ()

• Režisér Jordan Peele prozradil, že scénář napsal v době, kdy měl obavy o budoucnost kinematografie. „Věděl jsem, že jako první věc musím vytvořit opravdový spektákl, něco, na co diváci zkrátka musí přijít a vidět.“ (NiWi)
  • Film se odehrává v Agua Dulce v Kalifornii u slavných Vasquezových skal. (TheEvilTwin)

Související novinky

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

19.09.2022

Přinejmenším filmoví fanoušci jistě dobře vědí, že noční scény se často točí ve dne. Používá se přitom technika zvaná „americká noc“, kdy se na záběry pořízené za denního světla aplikuje modrý filtr,… (více)

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

V Česku je dnes možné předplatit si desítky streamovacích služeb, prorazit na poměrně saturovaném trhu se ale pokusí další. A může mít dobrou šanci na úspěch. Jde totiž o SkyShowtime, výsledek… (více)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Měli jste pocit, že letošní léto bylo, alespoň co se nabídky v kinech a na streamovacích službách týče, doposud poněkud chudé? Pak vás nejspíš potěší zpráva, že srpen v tomhle směru ledacos napraví.… (více)