Ten den by proběhl jako každý jiný, kdyby se na nebi neobjevilo „cosi“, co sourozencům Haywoodovým zabilo otce. Bylo to UFO? Nebo je vysvětlení mnohem racionálnější? Nikdo nic neví. Zjevné je jen to, že to, co se děje v okolí malé koňské farmy, na níž OJ (Daniel Kaluuya) a Emerald (Keke Palmer) žijí, je čím dál znepokojivější a nabírá to na obrátkách. Zatímco oči senzacechtivých amatérských ufologů a záhadologů se upírají k nebi ve snaze alespoň krátce zahlédnout kousek létajícího talíře, Haywoodovi klopí zraky k zemi. Kdo se na ně nedívá, toho přece neunesou. Nebo že by pravidla neplatila? (CinemArt)

Trailer 6

verbal

Ten název je dost nevýstižný a nedostatečně intenzivní. Mělo to být „Nenenenenene, ne a ne, kurva ani omylem“. Jen další Pýlovo rádobyumění a retardovaná negrosmaženice z lysohlávek, tentokrát o ufonech a výhradně pro jednoduché pozérské ufony, u kterých pěkná kamera a pár poměrně sugestivních záběrů zcela vymaže fuckt, že právě dvě hodiny čuměli na dost hloupou až extrémně nudnou koncepční kokotinu a žluklý výtěr z náhodně losovaných narkofantazií o obřím ufovysavači a vyšinuté opici. Ups, to vyznívá dost rasisticky, pardon, myslel jsem samozřejmě skutečnou opici, nikoliv vcelku sympatického Wakanďana Danka Kalužu. Aha, tak ne, zase blbě, to by si nějaký probuzenec z neziskovky mohl účelově vykládat tak, že považuji Danka za neskutečnou opici. Jistěže nepovažuji! Je to šimpanz! Kurva, ne Danek, ta opice! No nic, nějak se v tom nechtěně cyklím, nejvyšší čas jít hodit Glenu Kamarovi banán. To je Fin jako poleno, ten se neposere. ()

D.Moore

Atmosféra za milion a tolik, tolik, tolik originálních nápadů... Jsem rád, že se ještě pořád točí (a do kin dostávají) i takové filmy, které nejspíš není možné napoprvé zcela pochopit, ale které mají takové kouzlo, že se na ně člověk rád podívá znovu a plně je pochopí až pak. Originální děj, realistické vyprávění, skvělé (a skvěle zahrané) postavy, pocit neustálého tajemna.... Není to horor, protože pak by musela být hororem i Blízká setkání třetího druhu, která tu Peele kombinuje s Čelistmi, Znameními a lecčím dalším. Originálnější design mimozemského "čehosi" jsem neviděl asi od Příchozích, celá řada scén je bez přehánění nezapomenutelných a moc se těším, až je zase uvidím. Myslím, že si Nene v řadě ohledů nezadá s filmy Christophera Nolana, a kdyby je místo Peeleho úplně stejně natočil právě Nolan nebo Dennis Villeneuve, bylo by zdejší hodnocení úplně jinde. ()

Kudly4

Peloš, tenkrát se svojí originální, Hororovou prvotinou Get Out překvapil, za to s Hororem My, si to u mě posral na celé čáře. Předpokládal jsem, že právě po zhlédnutí Nope, půjde tenhle režisér do blacklistu, ale musím říct, že mě s tímhle Hororovým Scífkem, celkem dostal. Perfektní, tísnivá atmosféra, udrželo mě to v napětí, i přes to, že se zas tak moc v té první polovině toho neděje a to už je co říct. To Ufo, bylo fakt děsivý (když začne blít na barák - top scéna). Sice to pak v závěru na mě působilo už mírně komicky, ale dobrý. Čtvrtá * za tu scénu, kdy je kamera pod stolem a přijde opičák, to bylo epic ! Viděno v noci a za mě tedy nečekaně dobrý zážitek. ()

kingik

Jordan Peele  nevyrovnaně přeskakuje v žánrech a svoji kreativitu nepodporuje svým tradičně výrazným směrem. Farma černých krotitelů koní se děsí mraku, co ukrývá nevysvětlitelný jev. Létající talíř z jiné galaxie číhá na své oběti. Na filmu je velice zvláštní jeho dramaturgická kostra. Naprosto nesouvisející retrospektivní linie s agresivním šimpanzem z dávno zapomenuté televizní show je zcela zbytečný tah. Peele se režijně chtěl předvést, že šimpanz potřísněný lidskou krví zvedne divákům tep, když film globálně v podstatě na hororové scény rezignoval. Daniel Kaluuya v hlavní roli je pro mě velkým zklamáním. Předvedl naprosto nesympatickou kreaci. Keke Palmer, Brandon Perea a Michael Wincott byli jen o něco málo zajímavějšími akvizicemi. Je naprosto nemístné film označovat za horor. První hodina je poměrně rozvláčná, téměř nevzrušivá, hororové bylo maximálně to, jak se v ní nic extra napínavého neodehrálo. Čestnou výjimkou byl právě ten výše zmiňovaný šimpanz, který vzdáleně upomínal na cosi hororovějšího. Ve druhé hodině se to dějově více rozpohybovalo, ovšem UFO si oblíbilo "vcucávání" pozemšťanů, takže kdo čekal explicitní masakr, bude muset hodně fantazírovat. Režijně jsem čekal, že se Peele rozhodně více vyřádí. Nějaká originalita i technická finesa se v jeho filmu rozhodně najde, i tak jeho počin působí poměrně nezáživně, rozeklaně a nenapínavě. Chtělo to prostě se do toho více opřít, urvat se ze řetězu, prostě cokoliv divokého až nejapného. Takhle ten nevycizelovaný celek inklinoval k nudě a jednotvárnosti, kdy se občasně nebe zachvělo a divák na nějakou chvíli zpozorněl. 6/10 ()

Nevka

Uklidnění na začátek. Tento komentář je pouze souhrnem dojmů bez toho, aniž by jakkoliv vyzrazoval obsah filmu. Mám totiž pochopení pro každého, kdo u Peeleho nechce dopředu nic vědět. Já sám jsem před projekcí viděl jen první trailer a zbytku se svědomitě vyhýbal. A udělal jsem dobře. Nejlépe totiž fungují první 2/3 filmu. Jste poměrně rychle vrženi do víru podivností, které hned v úvodních minutách vyvolají řadu otázek (bacha na opice). Tempo potom sice mírně opadne, ale to není problém, jelikož v tu chvíli začíná houstnout atmosféra, která je umocněna výbornými hudebními motivy a vy jen čekáte, co přijde příště. Jordan nepoužívá laciné lekačky a opět se vyhýbá standardním klišé hororového žánru, což musí ocenit snad každý. Problém však nastává, když se příběh přehoupne do části, kde už jsou záhady víceméně vysvětleny a jde se do finále. V tu chvíli začne být Nene poměrně generické. I přes svou poměrně dlouhou stopáž navíc uspokojivě neuzavře všechny příběhové linky (Jupeho zejména) a začne být svým vlastním nepřítelem. Minimálně jedna z replik vznesená „náhodnou“ postavou těsně před závěrečnou akcí odpovídá tomu, že jde o záměr, ale to nic nemění na tom, že divák na tuhle hru nemusí přistoupit. Netvrdím, že jsou u Peeleho netradiční finále něčím vzácným, ale závěr Nene bych přirovnal spíše k posledním filmům od Shyamalana (to ani nemluvím o tom, že úvod má podobný nádech jako Znamení – čímž tyto dva filmy nechci vůbec srovnávat). Je to zvláštní, přepálené, někdy možná až hloupé, ale myšlenkou pořád velmi originální. Takže proč ne? ()

• Jedná se o první horor natočený kamerami IMAX (48 min.). (TheEvilTwin)
  • I když se ve filmu objevuje síť prodejen s elektrem Fry's Electronics, ve skutečnosti byla v roce 2021 zavřena. Prodejna tak byla pro účely filmu znovu vytvořena v Burbanku, kde se natáčelo. (NiWi)

Související novinky

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

19.09.2022

Přinejmenším filmoví fanoušci jistě dobře vědí, že noční scény se často točí ve dne. Používá se přitom technika zvaná „americká noc“, kdy se na záběry pořízené za denního světla aplikuje modrý filtr,… (více)

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

V Česku je dnes možné předplatit si desítky streamovacích služeb, prorazit na poměrně saturovaném trhu se ale pokusí další. A může mít dobrou šanci na úspěch. Jde totiž o SkyShowtime, výsledek… (více)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Měli jste pocit, že letošní léto bylo, alespoň co se nabídky v kinech a na streamovacích službách týče, doposud poněkud chudé? Pak vás nejspíš potěší zpráva, že srpen v tomhle směru ledacos napraví.… (více)