Reklama

Reklama

Ten den by proběhl jako každý jiný, kdyby se na nebi neobjevilo „cosi“, co sourozencům Haywoodovým zabilo otce. Bylo to UFO? Nebo je vysvětlení mnohem racionálnější? Nikdo nic neví. Zjevné je jen to, že to, co se děje v okolí malé koňské farmy, na níž OJ (Daniel Kaluuya) a Emerald (Keke Palmer) žijí, je čím dál znepokojivější a nabírá to na obrátkách. Zatímco oči senzacechtivých amatérských ufologů a záhadologů se upírají k nebi ve snaze alespoň krátce zahlédnout kousek létajícího talíře, Haywoodovi klopí zraky k zemi. Kdo se na ně nedívá, toho přece neunesou. Nebo že by pravidla neplatila? (Cinemart)

(více)

Videa (3)

Trailer 6

Recenze (516)

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Miluju mysteriózní thrillery a Peele ví jak na mě. Bohužel, leckdy je Nope až příliš zdlouhavé a ačkoliv se jedná o ryze originální námět, nejsem si úplně jistý onou autorskou vizí, jestli je opravdu tak hluboká, jak se nás autor pokouší přesvědčovat. A nebo je to jen ryzí žánrovka z jiného směru, než o Ufo častěji přemýšlíme. Interpretaci přenechávám chytřejším, já jsem nicméně docela spokojen a umím si představit, že si jako vždy výborného Daniela Kaluuyu pustím za pár let znovu. ()

leila22 

všechny recenze uživatele

Nope sa vcelku klamlivo javí ako film s jednoduchou zápletkou a veľmi jasným posolstvom oproti dvom predošlým Peeleho výtvorom. V skutočnosti však ide opäť o film, ktorý si pýta viac vzhliadnutí potrebných na zachytenie všetkých easter eggov, rozlúštenie metafor a najmä na dostatočné pobratie všetkých tém a ich schopnosť spojenia do súvislého celku. Iba tak sa pred vami zjaví opäť o čosi iný a o čosi jasnejší film. Myslím, že v tomto ohľade inovátorský Afroameričan na režisérskom poli mierne zlyhal, pretože sa mu celkom nepodarilo vytvoriť na prvý pohľad kompaktné a zrozumiteľné dielo. Totiž, zbrane, ktoré vo svojich snímkach tasí, sú vždy dvojsečné. Peele opäť pracuje v náznakoch a (asi) sa spolieha na to, že jeho dielo natrafí zväčša na divákov, ktorých baví analyzovať a vŕtať sa v symboloch. Lenže kinosály nie sú plné iba filmových nerdov. Väčšina návštevníkov si repete už nedá a skončí to pri nízkych hodnoteniach, čo mi je aj za Jordana ľúto. Nope rozhodne nie je zlý film. Nie je lepší ako Get Out, ALE opäť ide o zaujímavý žánrový mix s výbornou atmosférou a čarovnou estetikou. Hoyte van Hoytema je jednoducho kameramanský mág a vytvára dychberúce zábery. Rovnako výborná je aj práca so zvukmi, ktoré efektne vrstvia pocit blížiacej sa tragédie. Tak ako Peele dokáže vyťažiť z temnoty noci, tak inteligentne nám odhaľuje to hlavné v závere práve počas jasného dňa. Keke dodáva príbehu tú správnu energiu a Daniel zas často hrá iba v tichosti, cez mimiku. A áno, tragický príbeh so šimpanzom Gordym tu má svoj význam. Funguje ako varovanie. Poukazuje na ľudskú nepoučiteľnosť a chýbajúcu pokoru – túžba skrotiť predátora na úkor úspechu, slávy či vytvorenia prchavej zábavy. Aj o tom je Nope, ale aj o mnohom ďalšom. ()

Reklama

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Jordan Peele je svůj a netočí čistokrevné horory ale vždy je v nich nějaký přesah. Nene, přestože je z jeho filmů nejpřístupnější a nejvíce přímočarý, není pouze hororem. V tomto případě s velkým sci-fi prvkem a možná až zbytečně se zaměřující na sourozenecký vztah hlavních hrdinů než na to, co bylo původně prezentováno a co divák mohl očekávat. Nene tak má nádherně atmosférické a napínavé scény, které jsou fantasticky natočené ale zároveň spoustu zbytečného balastu, který zbytečně brzdí příběh o možné mimozemské invazi, která by byla zajímavější, kdyby se film trochu prostříhal a některé části pojal jinak. Peele opět rozporuplný, kdy dokáže strhnout až uhranout a zároveň nudit a ukazovat věci, které diváka nezajímají a brzdí tak to co skutečně ve filmu baví. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Za mě se Jordan Peele do pozice lídra originálních hororů neposouvá. Malá koňská farma dodávající zvířata na filmová natáčení má po (podivném) úmrtí otce potíže s penězi. Sourozenci (jedním z nich je pochopitelně Daniel Kaluuya) zase s vlastním vztahem (on je kliďas, ona hyperaktivní), nicméně jsou přesvědčení, že se v oblasti tajně vznáší mimozemská loď. A co takhle ze znepokojivých mračen něco vytřískat? Výsledek znovu nese Peeleův autorský rukopis a důmyslné využití kamery či zvukových efektů. Jenže zároveň byla tahle komorní záležitost na můj vkus příliš zdlouhavě vyprávěná a nedokázala na dvě hodiny udržet pozornost. Zatímco předchozí kus My atraktivní námět poztrácel ve zvláštní žánrové kombinaci, tady jsem nebyl ochotný (nebo jsem na to jednoduše neměl) přistoupit na režisérovu ctižádost a hravost, kterou mu neupírám. Silné je to znovu v detailech a jednotlivých prvcích, jinde (u něj) slušná atmosféra mě tentokrát pohltila jen na začátku a pak slábla a slábla… ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Jsou filmy, na které se chodí do kina a filmy, na něž to není třeba. A pak jsou filmy, na které člověk do kina jít měl, ale...neudělal to. Téměř třetina filmu je pomalejší a možná bych ho zkrátil, avšak bezchybný vizuál a stupňující se atmosféra vše vynahradily. Mraky se honí, jen jeden stojí. Jenže to, co vypadá jako mimozemská loď, je něco daleko strašnějšího. Skvělý nápad s nafukujícími se paňáky připomněl tak trochu Čelisti a ty jejich barely, samotná návštěva z vesmíru dala vzpomenout na Evoluci a závěr? Tak nějak jsem si vzpomněl na Ghostbusters 2. Zdařilé triky, některé obrazy byly vyloženě krásné - třeba závěrečný lov na OJ, kdy se z návštěvy stal smrtící exotický květ plující zvolna oblohou. Nu a kulturní vložka se šimpanzem? Ta byla jak z jiného světa... ()

Galerie (31)

Zajímavosti (28)

  • Film sa natáčal v Los Angeles (Kalifornia, USA). (Arsenal83)
  • Film se odehrává v Agua Dulce v Kalifornii u slavných Vasquezových skal. (TheEvilTwin)
  • Jedná se o první horor natočený kamerami IMAX (48 min.). (TheEvilTwin)

Související novinky

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

19.09.2022

Přinejmenším filmoví fanoušci jistě dobře vědí, že noční scény se často točí ve dne. Používá se přitom technika zvaná „americká noc“, kdy se na záběry pořízené za denního světla aplikuje modrý filtr,… (více)

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

V Česku je dnes možné předplatit si desítky streamovacích služeb, prorazit na poměrně saturovaném trhu se ale pokusí další. A může mít dobrou šanci na úspěch. Jde totiž o SkyShowtime, výsledek… (více)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Měli jste pocit, že letošní léto bylo, alespoň co se nabídky v kinech a na streamovacích službách týče, doposud poněkud chudé? Pak vás nejspíš potěší zpráva, že srpen v tomhle směru ledacos napraví.… (více)

Reklama

Reklama