Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Nesmělý úředník spořitelny odchází na vojnu. Tam, coby maminčin mazánek, získá nelichotivou přezdívku švadlenka a zpočátku se přes veškerou snahu svých kolegů i nadřízeného kapitána Sychry chová opravdu spíš jako moula a ne chlap. Přesto se seznámí s atraktivní dívkou Julkou, která ho dotáhne nakonec i ke svým rodičům. Tam se ukáže, že Julka je svobodnou matkou a má malého chlapečka. Celá snaha její rodiny spočívá v tom, sehnat jí ženicha, aby vesnické drbny konečně daly pokoj. To je pro čestného Jiřího velké dilema... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (103)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Hluboce znormalizovaný král české crazy komedie. Imaginace Václava Vorlíčka byla znásilněna temnou dobou. Narodila se agitka par excellence, v níž soudruh kapitán je něco jako starší brácha... Nestravitelný nudný propagandistický škvár maskovaný jako komedie s mimikry předních českých herců... ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Film o muži, který sice není příliš chlap, alespoň podle tehdejších měřítek, za to má víc morálky v sobě než všichni okolo něj. Svědčí o tom i závěr, kdy se postará o v podstatě cizí dítě, jehož výchovu rodiče Julce vyčítali. A i ti to všechno dělají jen kvůli své pověsti. Stejně jako rodiče švadlenky. Gustav Oplustil údajně napsal dílo dle svých vzpomínek, ale já jsem si jistý, že si ty vzpomínky malinko přikrášlil. Nejvěrnější zpodobnění vojny je dle mého v seriálu Chlapci a chlapi. Nelze od začátku říct, kam vše směřuje, původně se totiž zdá, že švadlenka má být prostě jen náhradník. Ovšem matka, která uteče od vlastního dítěte, to muselo být i na socialistické obyvatelstvo asi silné kafe. Zvláště, když se film zařadil do kategorie komedií. O komediální prvky ve snímku sice není nouze, ale přeci jen film směřuje k dramatu. Neřekl bych, že je dílo Václava Vorlíčka tak nízké v kvalitách, jak mluví hodnocení, ale je znatelně cítit, že to není Vorlíčkova parketa. ()

Reklama

Phobia 

všechny recenze uživatele

Pro mě jen další doklad toho, jak se mění doba i lidé. 25 let zpátky by nikomu tenhle film nepřišel zvlášť naivní, přehnaný ani agitující. Poprvé jsem "Dva muže atd." viděla jako puboška a neměla jsem s tím problém, film se mi líbil: připadalo mi atraktivní vojenské prostředí, kapitán Sychr byl správný "táta", bavila mě "Švadlenkova" bambulovitost, dojímal mě jeho hezký vztah k bastarděti Martínkovi, k štětce Julce jsem okamžitě zahořela antipatií. Dvacet let po revoluci mi na "Dvou mužích atd." nepřijde normální lautr nic: je to naivní, přehnané a agitka k tomu :-). Konečný verdikt 40%, pravicově smýšlející jedinci mohou libovolný počet hvězdiček odečíst, levicoví voliči mohou libovolný počet hvězdiček přidat ;-). ()

sud 

všechny recenze uživatele

Když jsem se na film koukal, přišlo mi, že v TV programu píší o úplně jiném filmu. Psali, že je film o chlapci, kterému říkají Švadlenka, jenž dostal povolávací rozkaz a vojna (prostřednictvím otcovského soudruha velitele) z něho udělá chlapa. Není to tak úplně pravda. Tato dějová linie tu sice je, zvláště v první půli. Zobrazení vojny je značně zidealizované a romantické. Ovšem dle mého je hlavní dějovou linií vztah Švadlenky s dívkou Julkou. Tudíž tento film je pro mne spíše než komunistickou agitkou celkem dobrým melodramatem o chlapci, který se ožení s dívkou, která má nemanželské dítě, aby vyvrátili sousedské pomluvy. 50%. ()

gezper 

všechny recenze uživatele

Nudná, mdlá až naivní socialistická agitka o vojně a životě celkem. Hanzlík zde hraje takovýho debila, že mu není široko daleko rovno. Herecké obsazení je velice slibné, ale není to nic platné a vše vyzní naprázdno do ztracena idiotským scénařem s umělými dialogy. Na to, že to má být komedie, tak jsem se u toho snad ani jednou pořádně nezasmál. [40%] ()

Galerie (7)

Zajímavosti (9)

  • Vojaci vo filme jazdia na motorkách typu Jawa Bizon a Jawa 90. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama