• dobytek

Hanzlík jde na vojnu jako totální idiot a maminčin mazánek a vojna z něj udělá chlapa (respektive o něco menšího idiota). Hanzlík tam fakt hraje takovýho kokota, že mi bylo až líto Jorgy Kotrbový, že se s nim musela někde tahat. No řek bych, že soudruzi chtěli filmem přesvědčit nebohý brance, aby se na vojnu těšili, i když na mě by to asi neplatilo. Berte to tak, že moje hodnocení je trochu ovlivněný tim, že jsem zapřísáhlej odpůrce armády.(30.4.2006)

Jsem samorost a klidně dám hodnocení zcela odlišné od hodnocení většiny aniž bych měl potřebu se ospravedlňovat před sebou nebo před ostatními. V případě tohoto filmu se ale pokusím o ospravedlnění. Ty tvrdé odsudky o normalizační době, o obyčejné agitce, o idealizaci doby a vojny nějak nesdílím. Pisatelé určitě mají pravdu, ale ty jejich výhrady jsou jaksi nadbytečné. Jak lze vyčíst ze stovek mých zde uvedených komentářů, nelze mne ani v nejmenším nařknout, že bych tu dobu sebeméně obdivoval. Jenomže: Byla to přeci jenom doba mého mládí a přesně jako ten trumbera Hanzlík jsem i já v té době sloužil, ač velmi nerad, socialistické vlasti. A ten základní příběh je velmi pravdivý. Mnoho ženských jsou opravdu takové potvory jako Jorga Kotrbová a mnoho mladíků jsou opravdu tací troubové jako Jaromír Hanzlík. Film je asi opravdu jednoduchý. Takže mi ani moc nevadí, že jsem ho viděl až od druhé poloviny. Ale já jsem se docela bavil. Možná nostalgie na odplynulé mládí a také ti fajn herci.(24.5.2015)

• gezper

Nudná, mdlá až naivní socialistická agitka o vojně a životě celkem. Hanzlík zde hraje takovýho debila, že mu není široko daleko rovno. Herecké obsazení je velice slibné, ale není to nic platné a vše vyzní naprázdno do ztracena idiotským scénařem s umělými dialogy. Na to, že to má být komedie, tak jsem se u toho snad ani jednou pořádně nezasmál. [40%](18.4.2012)

Skoro vždycky, když hodnotíme s uživatelem sud nějaký film, máme na něj stejný nebo hodně podobný názor. Fakt, že se jedná o agitku naprosto přehlížím, protože takovéhle naivní agitce nemůže věřit ani sám agitátor natož agitovaný, ale hlavně a především, mě vůbec nepřišlo, že tady jde o armádu, která děla z chlapečků chlapy. Především jsem vnímal jak sám život cvičí s dobráckým mazánkem takovým způsobem, že i výcvik u speciálních jednotek je proti tomu nic. Navíc herecký výkon Jaromíra Hanzlíka je super kvalitní a tak nemám žádný problém rozsvítit nad dvouma mužema ohlašující svůj příchod zářivé tři hvězdy.(16.1.2010)

• pytlik...

Tak film agitkou bezesporu je, ovšem né vojenskou, ale spíš takovou frojdovskou. Neb bimboň Hanzlík, než si poprvé zastrčí, by vyhrál s přehledem mistrovství světa o největší trubku. Ovšem poté, co mu Kotrbová ukáže osmý nebo kolikátý div světa, stane se z něj nepřekonatelný superman, který na motorce brázdí jakkoli široké a hluboké toky a s výjimkou svých rodičů se nebojí ale vůbec nikoho, dokonce ani prokurátora né. Pravda, na jeho inteligenci zásun vliv neměl a ta tak zůstala na úrovni poslance za SPD, neboť Hanzlík vůbec neprohlédl průhlednou lest Kotrbové, která pod záminkou těhotenství ho donutí k manželství. A on pak musí smutně odpovědět na kapitánovu otázku "jak se vede dítěti" větou "s tím dítětem to nějak nevyšlo!".(16.12.2017)

• - Manželskou dvojici si Vladimír Menšík a Stella Zázvorková zahráli nejen v tomto snímku, ale i o pět let později v seriálu Arabela (od r. 1980). Pod oběma počiny je coby režisér podepsán Václav Vorlíček. (majky19)

• - Scénář napsal podle svých zážitků z vojny Gustav Oplustil. (M.B)

• - Natáčelo se na Mělníku, na pražském Rašínovém náměstí, Loretánském náměstí v Praze a v kasárnách v ulici Čínská v pražských Dejvicích. Stejná kasárna bylo možné spatřit i v jedné scéně filmu Šakalí léta (1993). (BrianStorker)