Farma zvířat

• Velká Británie Animal Farm (více)
Velká Británie / USA, 1954, 72 min

Předloha:

George Orwell (kniha)

Scénář:

Laurence Heath

Farma Manor žije pod krutou nadvládou despotického farmára Jonesa. Jones necháva vyhladovať všetky zvieratá na farme. A tak zvieratá pripravia revolúciu a úspešne zvrhnú Jonesa. Je ustanovený nový režim, ktorý sa zo začiatku zdá byť skvelý, ale dobré časy netrvajú dlho. Prasa Napoleon za pomoci psov, ktorých sám potajme vycvičilo, prevzalo moc. Napoleon používa rôzne metódy demagógie a zvieratá si stále viac a viac podmaňuje. Nakoniec bez toho, aby si to uvedomili, sa majú horšie ako za vlády farmára Jonesa. Film je adaptáciou knihy Georga Orwella, ktorá je paródiou na komunizmus. (ethos)

Ruuzha

Všichni jsou si rovni, někteří jsou si rovnější. Kdo nečetl, měl by se podívat alespoň na film. Povinně bych ho pouštěl všem politikům aby se naučili co moc a postavení dokážou udělat s charakterem člověka, respektive zvířete :) ()

majo25

Vskutku výnimočný animovaný snímok. Animácia je pomaly krajšia ako u Disneyoviek a Orwellov odkaz priam nezabudnuteľný. Hodnotenie: 95% ()

wendelin9

Přiznávám, že sem se těch zpočátku rozomilých kreslených prasátek v druhé části filmu regulerně bála :P... A to nejspíš šlo, nebo ne??... ()

tomeek

Nadvláda, manipulace, komunismus, to všechno se dá najít v tomto filmu, který rozhodně není vhodný jako pohádka pro děti. Věřím, že Orwell by byl spokojený. Všechna zvířata jsou si rovna, jen některá jsou si rovnější." ()

LeoH

Bajka ne o komunismu, ne o totalitě, ale o tom, proč lidové revoluce (nejen ta ruská, na kterou Animal Farm zhusta naráží) nefungují, aspoň ne tak, jak si lid představuje. Formou disneyovštější než Sněhurka, ovšem s mrazivě kontrastující a postupně houstnoucí temnou atmosférou, co by se dala krájet (tlumené barvy, nezúčastněný komentář, těžkotonážní hudba). Imperialistická propaganda jako řemen, ale kéž by každá propaganda vypadala takhle (a propagovala takhle pravdivé myšlenky). — První setkání někdy kolem osmdesátého devátého bylo jako zjevení (už jen ta omamující/oblbující síla pospolitosti tajných „táborů lidu“ a málem nábožensky povznášejícího zpěvu u ohně byla ach tak povědomá, nebo to osamělé žalující hýkání oslíka..., taková emocionální působivost spojená s přímočarou političností u animáče doslova šokovala, a k tomu ta příchuť zakázaného ovoce); obával jsem se, že s dvacetiletým odstupem už to nebude ono, ale je to tam pořád, i když těžko říct, nakolik je „to“ mezigeneračně přenosné. Knížku jsem četl dodatečně a možná proto mi (nevyhnutelné) zjednodušení nevadí, ba ani změněný konec, který mě nikdy nenapadlo vnímat jako happyend (i když nějaký náznak, kdo bude příštím Napoleonem, by nezaškodil). — Svěže udělaný a na zajímavosti bohatý bonusový film o filmu (ve skutečnosti tematický díl jakéhosi britského TV cyklu o animovaných filmech) na DVD z Levných knih stojí za to vidět, už pro objasnění dobového kontextu. ()

Lachtaan

Nejhnusnější praktiky komunismu v nejvěrnější filmové adaptaci jedné z nejpoutavějších knížek, které jsem nejen k maturitě kdy přečetl. Až na mírně zkreslený konec, který si z Orwellovy novely vybavuju trochu jinak, zajisté prozatím nejlepší filmové zpracování knižního titulu. ()

Redswif

Naprosto dokonalá alegorie totalitního komunismu, ukazuje že dobrá myšlenka, prováděna "prasaty" je horší než zlá. Velice přehledně nám ukazuje jak to v takovém komunismu skutečně chodí. Vužitím optimistů a všude přitomných blbců se odstraní jakýkoliv odpor. Úpravami původních zákonů, ospravedlňují svojí zhýralost, ale jak se začínaj čím dál víc podobat těm co svrhli, tak i těm nejnatvrdlějším dochází, co se tu děje. I správný plán je nejdřív využit ke zničení jeho původce, aby nedošlo k jeho dominaci, a poté zneužit pro účeli totality. Ke konci vidíme naprostou kopii stalinského komunismu. ()

wer4

Knihe Georga Orwella sa bezpochyby vyrovnáva ťažko, ale tomuto filmu sa nepodarilo zaujať ma ani len zo štvrtiny tak ako to bolo pri knihe. Veľká škoda takého skvelého námetu. Potešilo by, keby sa niekto do toho pustil znovu. ()

Elementál

Mírné zklamání oproti knižní předloze. Koneckonců Farma zvířat jako film možná vznikla na objednávku CIA jako propagační zbraň ve studené válce (zdroj: Filmové listy k Projektu 100/09) a tak také působí: prvoplánově a nedotaženě. Navíc fakt, že Britové se v padesátých letech v animaci teprve rozkoukávali a uchýlili se tedy ke klasické disneyovské animaci film trochu sráží. Nicméně Orwellův duch a jeho zaryté antikomunistické cítění lze i přesto znatelně cítit - nenávist k prasatům je ryzí, soucítění se zvířátky taktéž veliké. Nu zkrátka - celkem rozporuplná záležitost. Lepší 3*. ()

Master19

Myslím, že ve zpracování Orwellovy Farmy zvířat bude tato verze nepřekonatelná. Drsná animace mi k tomu vyloženě sedí a nové zpracování jsou sice líbivé, ale přijde mi to jako kdyby někdo udělal nově "Jen počkej zajíci" ve 3D animaci - nikdo by se na to nedíval... ()

Millanium

Zajímavé filmové zpracování knihy George Orwella. Pod kýčovitými obrázky se ukrývá pravda o sviních mezi námi. 75% ()

hroubek

O Farmě zvířat jsem něco málo četl ale teprve až tento týden jsem se rozhodl, že si jí přečtu a následně kouknu film.A protože jsem četl 1984 tak jsem moc dobře tušil jakým způsobem bude kniha napsaná.Po přečtení jsem hned pustil film a byl jsem chvílemi nemile překvapen jak tvůrci příběh ořezali a o závěru ani nemluvím.Přesto si ale troufám tvrdit, že film sám o sobě je velmi dobrý jen má tu smůlu, že je ořezaný.Kdyby nebyl tak by to bylo mnohem intenzivnější.Na svou dobu skoro revoluční dílo. ()

Narya89

Krásná a výstižná bajka o idiocii lidské rasy. Orwell byl génius. Nelíbilo se mi akorát, že klisna Lupina, která byla v knize věrným společníkem Boxera, zde byla zcela vynechána a nahrazena nedůležitým oslem. To jako mužské přátelství má větší hodnotu a přemýšlející "žena" nebyla v té době populární? Tak to na mě totiž působí. ()

blackJag

Trefná alegorie, která je zabalená v líbezně staromilsky animované podobě, o to mrazivější účinky však má. Ani léta neubrala nic z naléhavosti tématu ideologických revolucí, které nesouce zárodek své vlastní záhuby těsně pod srdcem, vždy vznikají ze šlechetných pohnutek. Heslo, že všichni jsou si rovni, někteří si jsou ale rovnější, má svou neustálou aktuálnost, byť někdy v dokonale nenápadných formách. II Scénář: Philip Stapp (podle stejnojmenného románu George Orwella). Hudba: Matyas Seiber. 90% ()

Ementaler86

Napoleon a.k.a. Brutus Hitler, Kuliš je docela frajer, Major chcípl hned na začátku, absolutní alfy Boxer a Benjamin, Pištík je vlezdoprdelní kundozmrd. ()

Specs

Hláška: Snowball: (čte zákony Farmy zvířat) - "Žádné zvíře nebude pít alkohol. Žádné zvíře nebude spát v posteli. 4 nohy dobré, 2 nohy zlé." (Kuřata jsou velmi znepokojena tímto pravidlem.) Squealer: - "Křídla se počítají jako nohy." Skupina ovcí: - "4 nohy dobré, 2 nohy zlé. 4 nohy dobré, 2 nohy zlé." Snowball: (pokračuje) - "Žádné zvíře nezabije jiné zvíře. Všechna zvířata jsou si rovna." ()

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

22.04.2022

Herec, režisér a producent Andy Serkis (Batman, Válka o planetu opic) po komiksovém blockbusteru Venom 2: Carnage přichází zřejmě našel svůj následující režijní projekt a nemá jít o nic jiného než… (více)

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen