Čaroději druhé kategorie Rumburakovi se ve světě lidí nevede nejlépe. Přes den poletuje po světě jako havran a lidské podoby si může užívat jen v noci. Největším a vlastně jediným jeho potěšením je půvabná krasobruslařka Helenka Trojanová, která každé ráno trénuje na zimním stadiónu. Naopak největší nepříjemností je inženýr Zachariáš, zavilý nepřítel zvířat, který po něm každý den střílí, a navíc se vytrvale dvoří Helence. Rumburak by se chtěl vrátit do říše zvířat, to by si však musel vzpomenout na odpovídající zaklínadlo. Zdá se, že největší šancí je spolupráce s počítačem, přezdívaným Kecálek. Znovunalezené zaklínadlo se však dostane do rukou Zachariáše, který se s jeho pomocí rozhodne nechat zmizet všechna zvířata. (TV Nova)

ekomo

Typická klasická česká pohádka, která právem může být považována za klasiku českých filmů osmdesátých let. Jiří Lábus ve své první hlavní roli v pohádkovém filmu, ukázal jak se dá zahrát několik postav jedním člověkem v jednom filmu tak, aby divák nelitoval času stráveném u filmu a naopak byl spokojen naprosto se vším. ()

Vančura

Mám pocit, že mi ten film v dětství přišel dost depresivní. To, že se z Rumburaka stal nemytý bezďák se slámou ve vlasech a v roztrhaném čarodějnickém obleku, na mě jako na dítě působilo neuvěřitelně skličujícím dojem. Když jsem to teď viděl po letech znovu, ty dětské emoce se mi vlastně potvrdily. Ten úvod, kdy Rumburakův voiceover líčí jeho neutěšené současné poměry, je prostě strašná depka, byť to asi mělo být zamýšlené tak, že to má být vlastně komické, a navíc spravedlivé za to, co Rumburak dělal v Arabele (protože karma, chápeš). V tomto ohledu mě zamrzelo, jak úzce tento spin-off na zmíněný seriál navazuje - pro člověka, který si ten seriál už moc nepamatuje (protože rok 2021), je to celé strašně vytržené z kontextu a člověk moc nechápe, co ten chudák Rumburak udělal tak strašného, že mrzne ve věži s havranicí, teda vlastně krkavicí Otýlií, která žárlí na jeho Vendulku utěšitelku, teda vlastně Helenku. Chápu ale, že to bylo natočené s tím, že to lidi viděli tenkrát v kině brzo po Arabele, takže to měli ještě všechno v paměti, a těžko asi proto dnes tvůrcům vyčítat, že se na začátku filmu neobtěžovali s připomenutím seriálového děje, který by film zasadil do nějakého kontextu. Co mi na tom filmu dnes přijde úchvatné, jsou asi celkem 3 věci: 1) naprosto dokonalé obsazení - v tom filmu hrají bez výjimky samé čs. herecké legendy, a i když mají jejich postavy často jen málo prostoru, všem se podařilo herecky excelovat a propůjčit tomu filmu nezměrnou míru komiky (za všechny prostě musím vypíchnout Lábuse, který je už nějakou dobu můj herecký bůh, a to co předvádí v tomto filmu, je podle mě něco naprosto neuvěřitelného, a pravděpodobně i nedoceněného); 2) nádherná, ale vážně NÁDHERNÁ hudba mého velkého oblíbence Michajlova - marná sláva, jeho hudba se mi v dětství navždy zapsala do srdce, a už pro mě napořád bude spjata s obrovskou nostalgií po dětství, ten chlapík prostě uměl skládat filmovou hudbu jako nikdo jiný; 3) a konečně mě tam strašně baví i ta sci-fi linka, s fascinujícím počítačem Kecálkem (to jeho generování slov a chrlení papíru mi vyvolává mráz na zádech dnes stejně, jako když jsem byl kluk), robotem Žánem, který umí připravit kung pao s bambusovými výhonky (btw. nedělal ho Švankmajer? nikde v titulcích ale nebyl napsaný) a fascinující postavou inženýra Zachariáše (geniální herecká kreace Kaisera!), který je naprosto neodolatelný pošuk, technofil do morku kosti, s až komicky krajním odporem ke zvířatům (byť zrovna scéna, ve které chudák Zachariáš zakopne o šňůru vodítka, švihne sebou na zem, čokl té ženské se na něj ještě rozštěká a rozrhne mu kalhoty (!), ale ženskou ani nenapadne se mu nějak omlouvat, mi přijde jako kvintesence současné arogance "pejskařů", kteří mají pocit, že jejich pes je nedotknutelný). Ta myšlenka natočit spin-off Arabely byla asi svým způsobem lehce bizarní, ale osobně s tím problém nemám, a z výše zmíněných důvodů na něj osobně nedám dopustit, a ten film je zde prostě brutálně podhodnocený, sorry. Navíc mám asi tendenci v něm vidět i věci, které tam možná vůbec nejsou (např. ta slepá oddanost školského sboru vůči ptačímu řediteli školy mi trochu přišla jako paralela k společenské situaci, kdy si sice každý mohl o vládnoucím establishmentu myslet co chtěl, ale na odpor se nezmohl skoro nikdo). UPDATE 9.3.2021 - Na druhé zhlédnutí po pár týdnech znovu mě to už tak nebavilo, protože jsem to ještě měl hodně v živé paměti, ale přesto si pořád myslím, že je ten film prostě výborný a nedoceněný. UPDATE 11.2.2023 - Napotřetí mě to už zase strašně bavilo, možná protože jsem mezitím nakoukal znovu jak starou, tak novou Arabelu, a vyloženě si užíval všechny ty narážky (jak ve filmu na původní verzi seriálu, tak v nové verzi seriálu na film). Člověk obeznámený s oběma seriály si to tedy podle mě užije víc než ten, kdo je nezná. A současně si musí klást otázku, proč Rumburak ve filmu hledá kouzelné zaklínadlo pro přesun do světa pohádek, když o ničem takovém nebyla v původním seriálu ani zmínka, a k tomuto účelu sloužil cestovní plášť, podobně jako je nepochopitelné, proč Zachariáš nechává zmizet zvířata po jednom, místo aby to udělal najednou (jako Rumburak s počasím). () (méně) (více)

predators

Jistě si všichni vzpomínáte na seriál Arabela a na všechny jeho představitele. Tak na všechny urychleně zapomeňte...na všechny kromě jednoho! Jak již sám název napovídá, hlavním představitelem je čarokněžník Rumburak, který se opět postará o pořádný rumbuk :-) Spousta kvalitních herců však netáhne, jako slavnější protějšek :-) 45% ()

laepus

Chabý pokus o neoficiální pokračování Arabely. Na druhou stranu je to pořád lepší než druhá série Arabely a je tady krásná Eva Jeníčková a slizký Oldřich Kaiser (kterého v mnoha ohledech chápu v jeho počínání). Havelka je taky v pohodě a tím asi tak plusy končí - ještěže to má jen hodinu a půl a není to seriál. Závěrem - Hubero Kororo. ()

Anderton

Ja som vždy tak nejak podvedome držal palce Rumburakovi, takže samostatný film, venovaný práve jemu, ktorý znamená jeho rehabilitáciu, ma potešil. Jedná sa o typických Macourka a Vorlíčka s niekoľkými luxusnými bláznivými gagmi, takže určite by som očakával vyššie hodnotenia. Kedysi som bol nadšený, dnes, videné po dlhých rokoch, celkom milo prekvapený funkčnosťou jednotlivých fórikov. Jasné, že je to stále v klasickom českom crazy duchu a nič originálne tu už nie je, ale je to aspoň v rámci známej mytológie a na čele s charizmatickým Lábusom. ()

• Ač ve filmu hraje známá dvojice Oldřich Kaiser (Ing. Zachariáš) a Jiří Lábus (Rumburak), ani jednou se nesešli při natáčení. Oba hráli v jiných scénách. (cariada)
  • Scény z tréninku krasobruslení se natáčely na zimním stadionu ve Slaném. (henrycruel)
  • Titulní hrdina Rumburak (Jiří Lábus) je jedinou postavou, která se objevila také v původním seriálu Arabela (od r.1979). (Olík)