Film Kouzelný dům natočil režisér Otakar Vávra v roce 1939 podle stejnojmenného románu Karla Josefa Beneše. Vypráví příběh mladé, bohatstvím zhýčkané Marie Ungrové, dcery významného průmyslníka, která přežije leteckou katastrofu. Uprostřed lesů, nedaleko moravské vesnice Bítova, ji najde v bezvědomí Vilém Balvín a dopraví do rodného domu. Dívka se probudí z mdloby s naprostou ztrátou paměti. Zůstává v „kouzelném domě“, kde se seznamuje i s mladším synem Martinem. Mezi Marií a Martinem vznikne něžný milostný vztah a společně pátrají po totožnosti mladé ženy. Ve filmu se sešlo mnoho mimořádných hereckých osobností – Adina Mandlová, Leopolda Dostalová, Růžena Nasková, Terezie Brzková, Zdeněk Štěpánek a Eduard Kohout. Kamera Jana Rotha vykouzlila působivé ovzduší podzimních mlh, snovou náladu, ke které přispěla i lyrická hudba Františka Škvora. (Česká televize)

Véronique

Moje premiéra - konečně! Tak jsem se na ten film těšila... A nezklamal. V rámci prvorepublikových filmů má určitě specifické postavení. Svým příběhem, prostředím, hereckým nasazením - a konečně i koncem, který je - jak píše Tosim - lepší než v románě... Adina Mandlová zde podala jeden ze svých nejlepších výkonů, aspoň pokud jde o dramatické role. Její civilní projev je důkazem hereckého zrání a postupného zlepšování se. Zdeněk Štěpánek je naprosto okouzlující a charisma, které jsem jako malá nechápala, mi začíná postupně docházet:) "Babinec" v podání Nasková, Brzková a Dostálová je namíchán správně, i když škoda, že větší prostor dostane jen první jmenovaná. Dějově zajímavý film v netradičním, komorním až úzkostlivém prostředí domu, ve kterém je však pro ty, kteří chtějí, spousta světlých a kouzelných míst. Poměrně povedený je i přechod hlavní hrdinky z hypnotického stavu do reality - ještě jednou bych ten film chtěla vidět, a o to pozorněji, abych si jej mohla vychutnat... ()

IdaHutt

Zub času už přece jenom hodně na tomto snímku zahlodal. Především se však ukázalo, že se nevyplatí ignorovat původní vyznění literárních předloh. Filmový závěr vlastně zboural celý smysl příběhu. A chlapák Zdeněk Štěpánek coby něžně tokající milovník na mě také nepůsobil příliš věrohodně. Škoda, měla jsem si radši uchovat dávný kladný dojem z mládí a neměla jsem si ho zkazit novým zkouknutím. ()

GIK

Film varuje: nezahrávejte si s černou magií! Zdaleka se vyhněte všem okultistům, věštcům či hypnotizérům. Hrdina filmu v důsledku setkání s podobným šarlatánem ztrácí svou životní lásku. První polovina filmu působí dosti nezáživným dojmem. Podivná rodinka skládající se ze tří stařenek, dvou synků v letech a jedné postarší dcerušky se stará o nalezenou dívku, která v důsledku úrazu ztratila paměť. Oživení přichází až po setkání s kouzelníkem. Štěpánek podle mě trochu divadelně přehrává. Hlavně závěr s Mandlovou je až moc patetický. ()

Adiemus

Jsou filmy, u kterých při opakovaném zhlédnutí měním názor, jenže to není případ Kouzelného domu. Zkoušela jsem mu dát šanci už několikrát, ale i přes atraktivnost tématu (předlohou je má oblíbená kniha K. J. Beneše), přes herecké výkony většiny protagonistů mé hodnocení silně sráží dvě věci: a) Zdeněk Štěpánek, který se pro roli Martina naprosto nehodil b) scénář O. Vávry, který nepřesvědčivým happyendem úplně potopil záměr autora předlohy. Je mi líto, ale ten zpackaný závěr nevylepší ani Vávrův režisérský um. ()

_aandyy_

Na svoji dobu velmi dobře natočený film zaměřený na lidské sny, jež se stávají skutečností. Dílo to není zcela dokonalé, ale přestože např. postoj Mariina otce na konci je velmi nelogický ("To ve skutečnosti nebyla vůbec má dcera"), dávám pět *. Nevím, kolik takových kousků nabízí česká kinematografie na téma snů, psychoanalýzy či amnézie (pokud možno vše v jednom balíčku), ale jsem přesvědčena o tom, že jde o velmi pozoruhodné dílo, které by nemělo být přehlíženo. ()

karlee

Krkolomné dialogy podrývají psychologickou důvěryhodnost postav tohoto neotřelého díllka. Zejména Štěpánek se v tomto ohledu překonává. ()

Rattlehead

Vynikající snímek, jeden z našich nejlepších minimálně ze třicátých let. Celá plejáda skvělých herců - vyzdvihl bych Eduarda Kohouta a Adinu Mandlovou, která mě skutečně mile překvapila a podala vynikající výkon (mimo jiné skvěle vystihla dvě rozdílné postavy - starou a novou Marii). Mlhou zastřené záběry jsou skutečně kouzelné a vůbec nejvýše řadím ty záběry, kdy náhle zhasne většina světel, obraz je zahalen tmou a zůstane jen jeden osvětlený detail - obličej Marie, případně kouzelník Caligari. To je moc krásné a připomíná mi to některá díla Ingmara Bergmana z padesátých let. ()

Havala

Sem tam se dají vyzobnout herecké perly z celkového dramatického dortu který není ten best. I toto stačí na 4 hvězdy. Nasková, Štěpánek... ()

Pitryx

Lze jen poděkovat náhodě, že jsem film vybral, neznaje jeho obsahu ani zaměření. Jen tak jsem si mohl vychutnat tajemný objev dívky a chvilku přemýšlet, zda nepůjde o sci-fi nebo horor. Toto se ovšem chvíli po začátku filmu vysvětlí což je škoda. Celkově to není nic moc, jen další paní Javořická ze sta, ale pár silných scén zde bylo. Podruhé však raději ne. Zatím jen mrknu na remake, který již mám přichystán a jsem zvědav, jak si s tématem poradí pan Balík. ()

ostravak30

Kouzelný dům by se mi líbil mnohem víc, kdyby to skutečně byl dramatický film. Ovšem není. I vykreslení postav je poněkud nedokonalé. Ovšem z mého pohledu. Předně, hlavní hrdinka si nejprve navymýšlí několik historek, které jsou docela jasně odhaleny. Nadále však zůstává záhadou, proč se nechce pídit minimálně po rodině, která jí ani nechybí. Vůbec jí nezajímá, jak žila a jak jí správně připomíná Martin, někde se může někdo trápit pro její zmizení. Že se pak změní po kouzelníkově terapii by se chápat dalo. Co je však zvláštní? Že se pak velmi rychle opět obrací do púůvodního stavu, kdy Martina milovala a to velmi rychle. Adina Mandlová byla kouzelná, ovšem Zdeněk Štěpánek mi ani náhodou neseděl. Nejspíš trochu přehrával, ale možná se také do té role prostě nehodil. Závěrem musím přiznat, že z dob první republiky se dosud sledoval jen komedie, takže toto je můj první dramatický film. ()

Nalimator

Misty zdlouhave, pribeh jiz neni originální, ale zahrane je to dobre a pobedena je scena s kouzelnikem. Clovek netuší, ze na malem meste je nepovedene představení rychle zamenene za povedenou bitku. ()

natalanka

Krásně natočený kouzelný film. Zvláštně Vás přivítá svou přívětivostí i hloubkou. Je to dílko, na které si ráda zas a zas udělám chvíli volna. :-)) ()

Víteček

Uh, asi jsem viděl jiný film. Takový který byl plný přehnaných teatrálních postav, nikterak kvalitně natočený a který měl velmi, ale opravdu velmi podivné rozuzlení. Vždyť celá poslední část byla úplně směšná. Velmi právem zapomenutý film. 35 %. ()

MrKrahujec

Překvapivě svěží zážitek. Působí sice místy trochu jako Vávrův nácvik na budoucí Krakatit, který už je jeho jasným vrcholem, ale i tak je to bezpochyby přínosné. Snová sekvence evokuje málem Hitchkockovu "Rozdvojenou duši" a najdeme tu i několik dalších typicky Vávrovských experimentů se světlem a jeho pronikáním tmou. Na druhou stranu se film neubránil některým barvotiskovým nejapnostem, které jsou ale asi dány dobou a tehdejším způsobem hraní "zamilovaných" scén a také ty paměťově-ztrátové veletoče hlavní hrdinky jsou ke konci trochu na hraně, ale to zas až tak strašně nevadí. Každopádně je to důkaz, že Vávra opravdu nebyl nějaká korouhvička, která prostě musí točit za každého režimu, ale skutečně jeden z hlavních pilířů celé naší kinematografie. Takových talentů dnes věru mnoho nemáme (vlastně žádnej...) ()

PTuranyi

Slušná predvojnová československá romantická dráma. Príbeh Márie nájdenej so stratou pamäte na okraji cesty po záhadnej nehode. Dráma hľadania samej seba je rozšírená o romantický vzťah s jej  Martinom Balvínom, ktorý sa o ňu so svojou matkou a tetičkami stará. Scenár pridáva aj humorný element nahluchlej tetičky, ktorý je tak trocha zbytočný ale našťastie nie je rušivý. Produkcia je dobrá. Vytvára adekvátnu atmosféru a trikové prevedenie katastrofy s malým svetielkom a trochou dymu jej nemôžeme vyčítať. Herci sú dobrí, ale žiaľ svojimi výkonmi poplatní dobe, takže vypäté emócie trpia afektom a prehrávaním. Růžena Nasková sa nedokáže zbaviť svojho dobrotivého imidžu a ako v každom filme hrá s pátosom Babičky. Záver ešte prináša dramatický zvrat, ale tieto pamätnícke filmy nebývajú bez šťastných koncov. 65% ()

Lykos

Tomuto filmu se nedá upřít snaha. Je vidět, že režisér chtěl natočit něco lepšího. Vizuálně je snímek dosti povedený. Ale příběh a hlavně herecké výkony naprosto přesně kopírují dobový standard. Ne, že by se jednalo o prostinkou komedii, ale je to takové... no prostě naivní, předvídatelné.. Jelikož se zřejmě měla vybudovat atmosféra tajemna, Mandlová i Štěpánek naprosto nepochopitelně přehrávají. Jejich patetické monology-dialogy jsou opravdu k nesnesení. U Mandlové, která nebyla nikterak vynikající herečkou, to možná nepřekvapí. Ale jak Vávra přiměl Štěpánka, aby hrál tak špatně, to bych se ráda dozvěděla. Tak vysoké hodnocení si tento snímek opravdu nezaslouží. Mnou darované dvě hvězdy jdou na konto pana Rotha. ()

Noir Film Festival již tento čtvrtek

Noir Film Festival již tento čtvrtek

17.08.2020

Projekcí vizuálně podmanivého klasického filmu noir Špinavá dohoda bude ve čtvrtek 20. 8. na královském hradě Křivoklát slavnostně zahájen 8. ročník Noir Film Festivalu. Čtyřdenní žánrová přehlídka… (více)