Kdysi se většina dřeva z horských lesů dopravovala na pily po řekách. Voraře postupně vytlačily nákladní automobily a železnice, oni však stále vzpomínají na dny své slávy a romantiku vodních putování. Dvěma zkušeným starým plavcům Váňovi a Šindelářovi se podařilo prosadit návrat ke starému způsobu alespoň pro jednu cestu. Sehnali si partu podobných nadšenců a vory svázané z klád se mohou vydat po říčním proudu... (oficiální text distributora)

knihovna

Z filmu mě dost bolely ruce. Když skončíš šichtu, jdi na brigádu ať se máme všichni dobře. Pokud vlastníš motorku, jsi rázem vyvrhel, nedej bože abys se zálibou koukal na děvčata v plavkách, proutníku jeden. Dosti tragické. Samozřejmě, že záběry na přírodní scenérie jsou krásné, pan Marvan a jeho kolegové jsou vynikající herci, ale ta ideová pitomost to všechno přebije. ()

Pitryx

A jak by to mohl být krásný film bez těch politických canců, za které strhávám u každého filmu, není-li přímo o politice. Nádherná česká krajina a poctivě provedená práce. Jak dřevařská, tak filmařská. ()

MirkaP

Krásné vorařské záběry kombinované s propagandou. Protože dnes už takové záběry nikdo nenatočí, přidávám hvězdičku navíc ()

curil

Námět zase není tak špatný, ale to neustálé soudruhování vyústí v bohapustou komunistickou propagandu. Jak jsou nakonec staří dřevaři uvědomělí, to je k uzoufání. Škoda, obsazení rolí je excelentní. ()

infernet

Mě na tom práve baví ta uvědomělost soudruhů, malým Pepíkem počínaje a starým Váňou konče, protože ta je, pamětníci prominou, k smíchu. "A půjde s námi učitel" "Určitě, vždyť je to svazák!" No nazdar hodiny... :D ()

vodkasesemte

neuvědomělí proletáří nedají, ani nemohou dát ruku k dílu, neb sami jsou výmoční imbecilové s právy na vlastní úsudek, který prosazují skrze bezprizorní a hlavně právní vztah imbecila k jinému imbecilovi, a to i třeba bez odpovědnosti, kterou přejímá zbytek primitivního světa. "Co je moje, to je moje a co je tvoje, do toho mi nic není. Tak to teda né! Všichni se podílíme na výsledku a muj problém, je problém nás všech!" a nejsem kapitán, abych si tohle dal dohromady. zbytek je třeba odblešit atd atd... ()

Danulinda

V dnešní nekomunistické době už není podstatné, jestli daný film byl či nebyl podporující tehdejší hlavní stranu, takže já osobně vždy hodnotím pouze a jen dílo samé a za mě je tento snímek svou příjemnou atmosférou, krásnou přírodou, fajn herci a pěkným scénářem na téměř plný počet hvězd. ()

miza

Zaniklá prace vorařů a jejich svět spotaný řekou. I taková byla doba.Snad je dobře,že tuto dobu někdo natočil jako hraný film. ()

SuzukiZ

Ne ze bych byla priznivcem budovatelskeho nadseni, ale film byl pomerne prelomovy vzhledem k tomu, ze ukazal, ze ne vse stare musi jit stranou novemu.. I to stare se nekdy muze hodit :) ()

Vital

Marvan je zde naprosto skvělí ale je pravdou,že jsou zde silně vzaté idealistické "hlášky" komunismu o dřevě a že vše patří všem,jen bych dal víc prostoru Sovákovi,protože ten v pozdějších dobách také výborně hrál... ()

Filatov

No těch uvědomělých řečí bylo někdy opravdu moc a je hodně znát, jak moc je film poplatný své době. Navzdory tomu všemu je ale Plavecký mariáš film s kouzlem a stará doba z něj dýchá ze všech stran. Duo Plachý a Marvan výborné. ()

evangelik

Vzpomínám si, že když jsem ten film jako kluk viděl poprvé (za hlubokého totáče), docela se mi líbil. Dnes už bych si to pustit asi nedokázal. Utkvěla mi hláška: "To dřevo je záležitostí strany"... Nebo dialog - "zahraj nám něco!" - "Jo, ať hraje, mně to nevadí".... A že trenink musel odpadnout a šlo se na brigádu... ()

VMa

Tak jako mají rozdílný pohled na válku doktor Galén a baron Krog v Bílé nemoci, i zde je jasné, že asi každý viděl jiný film. Někdo se dívá na film o skupině starých vorařů, kteří ještě jednou chtějí splout s vory dřeva po řece dolů a příroda jim v tom brání, a někdo jiný se dívá na politický film. A já se hrdě hlásím k těm prvním. ()

JARDAHONDA

Plavecký mariáš : V lese leží dřevo....Ale,jak je dostat k pile,když "plavci" už na Vltavě nejsou? Nebo jsou? Trojice plaveckých veteránů v čele s Jaroslavem Marvanem vzpomene na své mládí,vory o5 vyplují na řeku...Československá komedie,která nijak zvlášt´ nenadchla.. ()

JWK

Je mi úplně fuk kdo je komunista a kdo ne, nebo jestli supr čupr nápady pocházejí ze sovětského svazu či USA... mě se líbí ta pozitivnost, která mi v dnešní době chybí. Ve filmu navíc hrají herecké hvězdy. Rád se tedy na tento film podívám abych jim vždy infantilně fandil a přál zdar jejich práci. Stejně jako ve filmu železný dědek. ()

LoneGunman

Je vždycky hrozně smutné vidět prvorepublikové herce šaškující v podobných propagandistických nesmyslech (nemyslím to špatně vůči nim, nic moc jiného jim samozřejmě nezbývalo). "Plavecké" téma je přitom hrozně lákavé a romantika tohohle zaniklého řemesla za zájem stojí. Podívejte se ale raději na dokument "Poslední vor" z roku 1972, k dokonalosti má sice také daleko, ale aspoň je autentický (btw, většina z něj byla odvysílaná v cyklu Hledání ztraceného času). ()

Marrakech86

Asi začínám mít rád staré černobílé filmy, krásně je tu vidět, jak se dříve žilo a možná bych se do té doby vrátil. Příroda, klid a tak nějak dobrý lidé. :) Moc pěkné, Marvan taktéž nezklamal. ()

Josef.Svejk

Budovatelská propaganda z hloubi nejhoršího komunismu 50. let. Jedna hvězda za záběry údolí kolem Vltavy, které už neexistuje.   Škoda že se dobrý herec jako Marvan musel angažovat v odpadů, který konci slovy "ještě jsme se nenaučili pořádně hospodařit". ()