Legendárna šokáreň Toda Browninga (DRACULA, 1931), ktorá nás polodokumentaristickým spôsobom zavádza do dejiska v zákulisí cirkusu a predstavuje nám skupinku liliputánov a fyzicky handicapovaných ľudí, stavaných do konfliktov s nenávistným a falošným "zdravým" osadenstvom cirkusu. Najkontroverznejšie filmové dielo svojej doby. (POMO)

Doudis19

Ohromně působivá klasika, známá především proto, že hlavní role ztvárnili skutečně postižení lidé. Krom toho ani příběhu není co vytknout: "nalezneme tu lásku, zradu i smrt". Atmosféra je značně pohnutá a grandiózně děsivé finále jen podtrhuje vyjímečnost a nezaměnitelnost tohoto skvostu okrajových žánrů. ()

Skuby47

Těžko zařaditelný bizarní film, spíše drama než horor, protože lidské zrůdy, ať už jejich postižení bylo fyzické či duševní, vzbuzovaly spíše politování než obavy. Vlastně od poloviny filmu jsem pociťovala soucit s těmito postiženými lidičkami, k nimž se příroda zachovala velmi macešsky, aniž si to zasloužili. Originální, nevšední, působivý snímek, který mne natolik šokoval, že jsem ho několik dní nemohla dostat z hlavy. Příběh je jednoduchý, svým způsobem napínavý, s velmi emotivní mrazivou atmosférou, silným morálním poselstvím a hororovým závěrem. Těch více než 80 let od natočení mu neubralo na kvalitě a aktuálnosti. ()

LeoH

Film, kterým chtěl Browning překonat svého Draculu a místo toho si jím pohřbil kariéru; film, který většina aktérů z duše nenáviděla jako ponižující, ale o pětatřicet let později v něm našlo hnutí hippie freaks kultovní obraz a obhajobu vlastní jinakosti. Exploatační výjevy s tělesně postiženými, které dobové publikum neuneslo, působí na dnešního otrlého diváka už jen bizarně, zápletka by byla v podání zdravých herců naprosto tuctová, zato ve vyznění celého snímku s časem vyplavalo na povrch původně nepochopené svérázné humanistické poselství – je to hlavně tahle přehlídka paradoxů, co dělá ze Zrůd mimořádný, za pozornost v každém případě stojící snímek. ()

gjjm

Trochu jako Elephant man, jen o padesát let starší. Znepokojivý, skvěle podaný příběh několika cirkusových zrůd (představovaných skutečnými zrůdami), jejich vztahů a jejich konfliktu s normálními cirkusáky i okolním světem. Depresivní film ano, horror rozhodně ne. Film můžete shlédnout online na http://video.google.com/videosearch?q=Freaks&emb=0&aq=f# (dle českých zákonů je to legální) ()

Pavlínka9

Kdo je tady ve skutečnosti "zrůda"? Ten, kdo vypadá tak, že se od něj raději odvrátíte a nebo ten, kdo vás oslní svou krásou?? Browning nabízí obě varianty a záleží pouze na divákovi, co bude považovat za opravdovou "zrůdu". Scéna, při které se "zrůdy" chystají potresta za své chování krásnou Cleu je pro mě fascinující i po několika shlédnutí. Tajemno, strach, pohledy "zrůd", které se chystají pomstít ženu za její chování. Divák do poslední chvíle neví, co danou ženu čeká. Až ve výběru v muzeu můžete shlédnout, "co" z dané krásky zůstalo... ()

Tereszka33

Jedinečný filmy, jedinečný v mnoha ohledech. V té době kontroverzní, cenzurovaný, odvážný filmy, který se toho nebál. Tady není třeba speciálních efektů, i kdyby v té době byly možné. Nakonec zjistíte, že lidská zkaženost není v těch lidských "zrůdách" , ale v těch obyčejných lidech, kteří můžou být rádi za to, co jim život nadělil a není to pouze ve filmu, je to tak v obyčejném životě. Mimochodem, ten hlásek Harryho Earles je naprosto dětsky okouzlující, usmála jsem se pokaždé co promluvil. ()

Master19

Může se zdát odporné zneužívat postižení lidí k vytváření hororové atmosféry, ale vyvažuje to myšlenka filmu o pravé zrůdnosti, která se skrývá v lidské mysli. Bohužel, natočeno je to staticky a bez nápadu - všechno leží na abnormalitě herců, takže výsledný dojem je podobný jako po návštěvě nějakého podivného domu hrůzy... ()

Kalidor_

Já z tohodle filmu mám rozporuplné pocity. Veškeré Freaks ve mě budili spíše soucit a jejich "hraní" mě mimo malého blonďáka ani vlastně neoslovilo, avšak na druhou stranu panoptikum různých genetických poruch to bylo opravdu zajímavé. Závěrečná msta na zlé ženě a její proměnu v ještě větší slepici než byla tyto rozporuplné pocity spíše podtrhla. ()

BuryGol

Jsem člověk, kerej na horory z určitýho důvodu nekouká. Ale tohle mi ani nějak nevadilo. Byla to spíš taková strašidelná storka o tom, že i někdo, kdo je nějakm způsobem jinej, může bejt vevnitř stejnej jako "normální" člověk. V dávnejch dobách bylo celkem obvyklý, že se takoví lidé objevovali v cirkusech hned vedle opic a lvů. Dneska už je naštěstí jiná doba a tohle jim nehrozí. Ten film ukázal, že "normální" člověk může bejt mnohem větší špína než někdo ze "zrůd". Dávám teda 4 hvězdy a 5 nedám jenom z toho důvodu, že mi tam nepřišlo úplně všechno "košer", páč jsem nějak nerozpoznal co může bejt fakt a co je jenom trik a taky za to, že bych byl mnohem radši za tu nesestříhanou verzi. Jenže puritánští Amíci ten film radši zakázali a ještě ho ostrouhali jako mrkev. Přitom nebyl důvod. (A nebo třeba byl, byla tehdy jiná doba a dnešní člověk už na to kouká jinak.) Pokud existuje ta celá verze, moc rád bych jí viděl. A že ten film zařadili do 25 nejnebezpečnějších filmů historie? Prosim vás, dyť je tam i Taxi Driver, Requiem for a Dream, Romper Stomper nebo Reservoir Dogs-všechno skvělý filmy. ()

Mackin

Unikátní obsazení skutečných „hříček přírody“ je nejen divácky atraktivní, ale zároveň posiluje celkové humanistické vyznění filmu zdůrazňující nutnost tolerance a respektu k podobně postiženým jedincům. ()

Antimana

Rozprávka zasadená do prostredia cirkusu ( herci sú skotočné hviezdy vtedajších "freak show"), kde zlo je potrestané a najväčšia obludnosť sa skrýva za maskou krásy. Jednoduché a dokonalé. ()

Pecival

Příjemná filmová bizardnost, která dnes už sice nešokuje, ale má docela spád, díky stopáží slušné tempo a nenudí. Vlastně jsem se dost bavil. ()

ArdathBay

Je neuvěřitelné, že v roce 1932 byl schopen natočit tuto kultovní záležitost. Zrůdy nezestárly ani o minutu a obdivuji Browninga za tu nesmírnou odvahu toto na svojí dobu nesmírně kontroverzní dílo vytvořit. Vůbec se nedivím, že film byl zakázán v řadě zemí. Galérka neuvěřitelně bizarních lidských tvorů je dokladem toho, co matka příroda dokáže vy(zne)tvořit. Stopáž je neobvyklá, ale dojem, že bych byl o něco ochuzen, se nedostavil. Filmová lahůdka. ()

vitekpe

Paradni obskurnost. Storpocentne stoji za videni. Velmi svizne odvypraveno, prijemna stopaz. Zaujala tez moc hezka a sympaticka Leila Hyams jako Venus...tuhle pani vubec neznam. 4+ ()

marrjaana

Takový to, když v se Vám u filmu vybavují scény z čarodějnického dílu Simpsonových. Ovšem na zážitku to neubralo, až mi některých lidí bylo líto jak se narodili, ale třeba vztah siamských dvojčat a manžela jednoho z nich mně i trochu pobavil. ()

Arkanoid

Tod Browning sa hneď po Draculovi pustil do ďalšieho hororu, a to do kontroverzných Freaks natočených so skutočne zdeformovanými alebo abnormálnymi ľuďmi. Film sa začína dlhým písaným predslovom, ktorý má vtedajšie publikum upozorniť na ojedinelosť a týchto ľudí, ich zjav a ich zvyky. Dej je jednoduchý a predvídateľný, rovnako aj charaktery postáv, veľa sa toho nestane. Štvrtá séria seriálu American Horror Story s názvom Freakshow dala zdeformovaným ľuďom oveľa väčší priestor a dodala im aj detailne vypracované charaktery. ()

bari68

Browningovho na ,,tú,, dobu hororové a veľmi kontroverzné dielo nestráca nič na pôsobivosti a v určitých momentoch aj skvelej autentičnosti a ľahkého mrazenia . Film je v podstate ukážkou života liliputov a veľmi postihnutých ľudí s tenkou dejovou líniou a jednoduchou zápletkou. Malá naivita režiséra a obsahovo celého filmu stačí na dnešok pre niekoho len na ľahký úsmev, avšak kinematografiu pre 75-mi rokmi a súčasného diania nemožno zrovnávať, takže v konečnom dôsledku veľká spokojnosť. ()

see_sawandrew

Browningovo depresivní drama z cirkusového prostředí, kterému holdoval už v němé éře filmem "Alonzo, muž bez rukou". Zde jsou jeho odvážné motivy ještě umocněny na druhou a přestože je film občas diskutabilní co se týče etické problematiky zobrazování některých postižení, stále jde o jistý skvost třicátých let. Sonda do života těch, kteří neměli takové štěstí jako my, nevyniká příběhovou stránkou, avšak lidskost, které mají zrůdy více než zdraví lidé, je zde vykreslena dokonale. 80% ()

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?