Reklama

Reklama

Nebožtíci přejí lásce

  • USA Avanti! (více)
Trailer

Obsahy(1)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (335)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Krásná připomínka starých časů! Tedy teď nemyslím Benita a vztyčování pravice :-) ! Tahle komedie pohladí po duši. Jako romantická záležitost má vše co by měla mít tedy - výborně vybraný pár u kterého to očekávaně začne jiskřit, nádhernou Itálii sedmdesátých let a krásnou hudbu, která celý film doprovází. Italové jsou sví, to zjistili ke své hrůze i pořádkumilovní Němci za druhé světové války. Tehdy Rommel při obhlídce jakéhosi opevnění s hrůzou zjistil, že se vojáci fašistického spojence spíše než budování obranných postavení věnují kolem zákopů pěstování zeleniny... :-). Náhlá tragická smrt Angličanky a Američana v této zemi se všemi nezbytnými formalitami a papíry prakticky znemožňuje převoz zesnulých do domoviny. naštěstí je tu jeden ředitel hotelu, který má švagra, jehož bratr by mohl ačkoliv je neděle a v neděli je úřad zavřený získat jeden z dokumentů ovšem pokud další dokument vydá lékař. Ten je však na sále a nemůže odejít, neoperuje, je operován... :-). Já si ty dialogy mezi Pamelou a Wendellem děsně užíval. Nejlepší byl ale ohledávač mrtvých se svými razítky a úřednickou výstrojí v saku a kalhotách včetně mokré houby na navlhčování kolků... Pokud si tak nějak chcete zlepšit náladu, určitě si tenhle film sežeňte. Jo, tehdy se točilo jinak a těch 140 minut uteče jak voda. Dávám za 4 pěkná razítka. * * * * ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Zkusil jsem to s Nebožtíky dvakrát a v obou případech jsem cítil tentýž lehký odstup a nezájem. S Wilderem to mám podobně jako s Hitchcockem. Znal jsem jeho nejslavnější snímky a v mých očích byl bezchybným tvůrcem dokonalých bijáků. S odstupem času jsem ale poznal, že se dokázal podepsat i pod průměrné filmy, které u mě vyvolávají rozpaky. Jestli na Nebožtících něco funguje na jedničku, je to přítomnost osvědčeného Jacka Lemmona, který hraje to, na co jsme u něj zvyklí. Nemůže se ale opřít o tak kvalitní dialogy, které udělaly z Bytu a Někdo to rád horké skvělé komedie, které ani po tak dlouhé době nestárnou. Funkčního humoru je pomálu, vlastně si ani nevybavím, že bych se byl byť jen jednou jedinkrát od srdce zasmál. K postavám jsem si nedokázal najít vztah, nezaujala mě ani Juliet Mills v roli Pamely. Snad jen ředitel hotelu pan Carlucci, který zapadal do mé představy o komediální figuře, v mých očích obstál. Problém mám i s námětem. Způsob, jak lehkovážně pracuje s motivem nevěry (fakticky jde o její obhajobu ve jménu milostného vzplanutí), mě poněkud iritoval. Že bych se "na stará kolena" stával moralistou? Kdyby měl film standardních 90 minut stopáže, šel bych na 3 hvězdičky, ale Wilder se příliš rozmáchl a nepochopil, že tenhle scénář 140 minut neustojí. Je mi líto, ale v téhle délce už místy snímek zřetelně nudí. Celkový dojem: 45 %. ()

Reklama

Historik 

všechny recenze uživatele

Myslím, že na konečném hodnocení má velkou zásluhu i český dabing. Miloš Kopecký, který dabuje ředitele hotelu, tradičně vynikající Vladimír Brabec hovořící za Jacka Lemmona a koneckonců i Hana Maciuchová těch pět hvězdiček ještě potuplovali. Bravurní komedie. Někde jsem četl, že u diváků ve své době neuspěla. Nevím, co by ti Američani ještě chtěli. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Po dlhšom čase som dal opäť velikána kinematografie Billyho Wildera s jeho dvorným hercom Jackom Lemmonom a pôvabnou Juliet Mills... Je vidieť,že Wilder má tie najlepšie zárezy už za sebou,tak trochu nostalgie nezaškodí,Lemmon ho dobre pozná,a tak vytvárajú spolu ďalšiu spoluprácu,ale bez kamarátov ako sú TONY CURTIS,či WALTER MATTHAU,zato samozrejme s opačným pohlavím,ale nie podobnému tomu z BYTU,kde si zahrala SHIRLEY MacLaine... Totiž destinácia je Taliansko,kam sa vypraví pozostalý syn vyzdvihnúť telo svojho otca,ktorý je pre syna nepoznateľným,aký v skutočnosti BOL? Wendell Armbruster,Sr. si vedel užívať v jednom HOTELI líbanky,počas desiatich rokov mal istú priateľku,s ktorou prežívali krásne obdobie,v letných mesiacoch sa oddávali poznatkom z minulosti,že sa správali ako by mali „násť...” To ja ako divák nevidím,to budem počuť z vyprávania personálu Hotela,od perfekcionistického riaditeľa a samo od hlavných protagonistov,t.j jeho syna Juniora a od Pamely,kto je ona? Pamela je dcérou tej dámy,ktorá sa so Seniorom zbližovala,až pokým obidvaja nemali autonehodu,pričom tragicky zahynuli...Tak preto sa dva protiklady začnú čoraz viac zbližovať a riešiť,čo s Nebožtíkmi,ktorí prajú láske.Dovolím si pripomenúť,že najlepšou postavou vo filme je spomínaný riaditeľ Carlo Carlucci,ktorý podáva pomocnú ruku obidvom „hendikepovaným...” Carlo je excelentnou postavou,svojim hereckým výstupom sa vyrovnáva tomu Jackovému,ktorý si niekedy pripadá duchom neprítomný,Pamela ako JULIET MILLS je pozoruhodným potešením pre mužské oko! Musím sa priznať,že bolo mojou cťou spoznať ju! Trochu by som postrihal,keby som bol strihač,ale úsmev bude sprevádzaný u človeka pomerne často,aj po 2 hodinách si povie,že im to praje tak,ako to zatiaľ majú a pôjdu v tradícii svojich rodičov... PS:Aby si človek dával bacha,kedy a kde bude vystretý,v cudzojazyčnej krajine sa môže ľahko stať,že nastane problém s transportom do vlasti,alebo aj úplne iné,napr.BYROKRACIA.Ale môže sa stať,že tam stretnete človeka počas toho,ako pôjdete vyzdvihnúť telo,a odvtedy sa s ním budete chcieť stretávať... ()

Siegmund 

všechny recenze uživatele

Úžasně milá komedie. Nenáročný děj, odpočinkový film. Pravda, neznám sice nikoho, kdo by se u sledování tohoto filmu řehtal na celé kolo, ale o to víc je film pohodový. Dodnes si pamatuji, jak mě už v době svého vzniku film udivoval úslužností hotelového perzonálu, jakou si může majitný host zajistit. V době mrzkých diletantských dabingů musím u tohoto filmu upozornit na prvotřídní český dabing. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (17)

  • Ve filmu vidíme kromě známého komika Pippo Franca také několik neherců, ale působících velmi profesionálně. Ať to je Guiardino Guidi, agent římských herců (vrátný hotelu), jazykový poradce Raffaele Mottola (pasový úředník) nebo Wilderův osobní řidič Armando Giovagnoli (baron se dvěma ošetřovatelkami). (classic)
  • Když byla na konci filmu americká vlajka zavěšena nad rakví, kanton (modré pole s hvězdami) byl nad levou horní částí rakve, při pohledu z paty rakve. Kanton má jít do pravé horní části rakve, levé rameno zesnulého. (sator)
  • Billy Wilder stál o služby Waltera Matthaua pro roli agenta Blodgetta, po odmítnutí nabídl roli podnikavého ředitele hotelu Marcello Mastroiannimu s nadějí, že na jeho angažmá Walter zabere. Ani Mastroianni nekývl, proto po zkouškách Nina Manfrediho a Romoly Valliho zvedl Wilder telefon a zavolal Clive Revillovi. Potřeboval herce s jazykovými schopnostmi a ty tento Novozélanďan dostatečně prokázal v dřívějších snímcích, kde hrál kromě Itala také postavy ruské, arabské, skotské a americké národnosti. (classic)

Reklama

Reklama