Reklama

Reklama

Nebožtíci přejí lásce

  • USA Avanti! (více)
Trailer

Obsahy(1)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (335)

kagemush 

všechny recenze uživatele

Když se řekne romantický film,většinou se neudržím a potichu začnu mlátit hlavou o zeď.Nebo o zem.- Na tenhle film mě ukecala přítelkyně a já pak přes dvě hodiny střídavě zatínal pěstičky,smál se,nebo žmoulal kapesník. -Po evropě se už moc necourám,protože je to nuda,ale tu Ischii bych měl k stáru zkusit. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Nejlepší pozvánka do Itálie a přímo na samotnou Ischii a také nejkrásnější vzpomínka na Miloše Kopeckého, jehož dabing ředitele hotelu Carla Carlucciho (společně s bezchybnou prací Vladimíra Brabce a Hany Maciuchové, ale i strýčka Jedličky či hrrr hrrr ministerskýho v hlasovém podání usměvavého proletáře Josefa Beka) stojí když ne za polovinou, tak za dvěma třetinami úspěchu tohoto filmu u nás. Jedna z nejvtipnějších a po stránce dialogů nejlépe vybroušených komedií všech dob (marně vzpomínám na nějaké připodobnění). No a pánové, nechybí ani erotika! Jak píše kolega ABC1: "jediné, co by se snad dalo vytknout, je délka filmu" - s tím souhlasím, film mohl být klidně delší! ()

Reklama

swed 

všechny recenze uživatele

Wilderovo stáří se zřejmě podepsalo na rozvláčně pojatém úvodu filmu. Ale co, stačí přečkat první minuty a rázem tu máme prvotřídní romantickou komedii s neodolatelnou scenérií přímořského hotýlku a několika odvážnými záběry. Atmosféra místa dělá skutečně hodně, stejně jako neokoukaná Juliet Mills, která zastiňuje i Wilderova dvorního herce Jacka Lemmona. Jen sbalit kufry a vyrazit (hlavně nezapomenout na smuteční ponožky ;) 8/10 ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

"Ať si ti zatracení cizinci klidně mluví jinou řečí, ale ať si k čertu zavedou jen jednu cizí řeč!"                                        Skvělá zábava. Prošpikované krásnými dialogy. Skládání puzzle ustolu! Nebo střelba v koupelně ... :o) Takhle vypadá film, který má době vystavěný příběh a skvěle napsané dialogy. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Po dlhšom čase som dal opäť velikána kinematografie Billyho Wildera s jeho dvorným hercom Jackom Lemmonom a pôvabnou Juliet Mills... Je vidieť,že Wilder má tie najlepšie zárezy už za sebou,tak trochu nostalgie nezaškodí,Lemmon ho dobre pozná,a tak vytvárajú spolu ďalšiu spoluprácu,ale bez kamarátov ako sú TONY CURTIS,či WALTER MATTHAU,zato samozrejme s opačným pohlavím,ale nie podobnému tomu z BYTU,kde si zahrala SHIRLEY MacLaine... Totiž destinácia je Taliansko,kam sa vypraví pozostalý syn vyzdvihnúť telo svojho otca,ktorý je pre syna nepoznateľným,aký v skutočnosti BOL? Wendell Armbruster,Sr. si vedel užívať v jednom HOTELI líbanky,počas desiatich rokov mal istú priateľku,s ktorou prežívali krásne obdobie,v letných mesiacoch sa oddávali poznatkom z minulosti,že sa správali ako by mali „násť...” To ja ako divák nevidím,to budem počuť z vyprávania personálu Hotela,od perfekcionistického riaditeľa a samo od hlavných protagonistov,t.j jeho syna Juniora a od Pamely,kto je ona? Pamela je dcérou tej dámy,ktorá sa so Seniorom zbližovala,až pokým obidvaja nemali autonehodu,pričom tragicky zahynuli...Tak preto sa dva protiklady začnú čoraz viac zbližovať a riešiť,čo s Nebožtíkmi,ktorí prajú láske.Dovolím si pripomenúť,že najlepšou postavou vo filme je spomínaný riaditeľ Carlo Carlucci,ktorý podáva pomocnú ruku obidvom „hendikepovaným...” Carlo je excelentnou postavou,svojim hereckým výstupom sa vyrovnáva tomu Jackovému,ktorý si niekedy pripadá duchom neprítomný,Pamela ako JULIET MILLS je pozoruhodným potešením pre mužské oko! Musím sa priznať,že bolo mojou cťou spoznať ju! Trochu by som postrihal,keby som bol strihač,ale úsmev bude sprevádzaný u človeka pomerne často,aj po 2 hodinách si povie,že im to praje tak,ako to zatiaľ majú a pôjdu v tradícii svojich rodičov... PS:Aby si človek dával bacha,kedy a kde bude vystretý,v cudzojazyčnej krajine sa môže ľahko stať,že nastane problém s transportom do vlasti,alebo aj úplne iné,napr.BYROKRACIA.Ale môže sa stať,že tam stretnete človeka počas toho,ako pôjdete vyzdvihnúť telo,a odvtedy sa s ním budete chcieť stretávať... ()

Galerie (58)

Zajímavosti (17)

  • Když byla na konci filmu americká vlajka zavěšena nad rakví, kanton (modré pole s hvězdami) byl nad levou horní částí rakve, při pohledu z paty rakve. Kanton má jít do pravé horní části rakve, levé rameno zesnulého. (sator)
  • Když se ztratí těla z márnice, tak Wendell Armbruster (Jack Lemmon) křičí: „Kdo myslíte, že ta těla ukradl, dr. Christiaan Barnard?“ Christiaan Barnard byl jihoafrický chirurg, který jako první provedl úspěšnou transplantaci srdce. (sator)

Reklama

Reklama