Zákon lásky

Spolurežisérka úspěšného dokumentu V síti, Barbora Chalupová, debutuje tragikomickou dokumentární roadmovie, která sleduje cestu zákona, jenž může ovlivnit život statisíců lidí. „Zákon lásky“ zajistí manželství všem bez ohledu na jejich sexuální orientaci a podporuje ho většina obyvatel České republiky. Komu tedy návrh vzbuzující vášně a nebývalé emoce vadí? Jaký je vlastně rozdíl mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím? S napětím sledujeme vypjatou výpravu napříč společností, která vede od sběru petičních podpisů, přes televizní půtky až po diskuse na půdě parlamentu směřující ke klíčovému hlasování. Střet progresivní a konzervativní části obyvatel ilustrují politici při svých vystoupeních a exhibicích. Nevzdělanost, obavy, strach a neschopnost udělat jakékoliv rozhodnutí však nejsou to jediné, co legislativnímu přijetí brání. Jsme skutečně tak liberální, jak se prezentujeme? A zvítězí nakonec láska nad lží a nenávistí? (Bontonfilm)

A.L.E.S.

Patřím k těm, kteří petici pro manželství pro všechny podepsal. A tento dokument jasně vykresluje mentalitu těch lidí, kteří jsou proti. Podpásovky, iracionální argumenty, žádné rozumné důvody, proč by mělo být manželství pro všechny odmítnuto. V tuto chvíli (prosinec 2021) také v jihoamerické Chile pochopili, že není třeba se bát toho, že homosexuálové budou zkázou společnosti. Chile se tak stala 32. zemí, kde bylo uzákoněno manželství stejnopohlavních párů se vším, co k tomu patří. Dalo by se o tom napsat mnoho, ale toto už není předmětem komentáře. I když jsem rád, že takový dokument vznikl, nejsem si jistý, jestli bude brán vážně stejně jako V síti. ()

vyfuk

Nevím, jestli jsem prostě až moc velký fanatik v tomto tématu a nechal jsem se zlákal emocemi, ale tohle je prostě pro mě jasné. Toto téma je passé a je až trapné, že o něm někdo musí dělat dokument. Že vůbec se na tomto někdo takto přiživuje a dělá si kampaň. Že někdo mluví o homosexualitě jako o ztrátě hodnot, které nikdy neexistovali. Že to někdo srovnává se zoofilií a podobně. Docela ubohost. Film za mě v pohodě. Nejsem prostě doku expert, ale v rámci sestavení, logiky a všeho v pohodě. Asi chápu, že nemusím mít pravdu, ale 66 % je docela v rámci objektivity harš. Takže pojďme doufat ve zdraví rozum. ()

TroiMae

Pokud někomu chybí „rozumný“ hlas proti manželství bez ohledu na gender a stěžuje si, že mluví jen náckové, bigotní lidé apod., tak vězte, že to je jednoduše tím… že rozumný argument proti není. A „manželství pro mne znamená svazek muže a ženy, ale proti homosexuálům nic nemám“ je ve skutečnosti protimluv. Je jednoduché tolerovat skupinu lidí, ale ozvat, pokud ta skupina chce stejná práva. Stejná, ne větší. Pro některé lidi v minulosti zase manželství znamenalo, že nebude rasově smíšené, že běloch si vezme jen bělošku, ale proti černochům nic neměli. ()

Chudobka

Podporuji LGBT komunitu, takže tento dokument považuji za potřebný. To, co předváděli na půdě parlamentu někteří naši politici, bylo neuvěřitelné. Hulvátské, hloupé, směšné, trapné. ()

jiri.twist

Opravdu tragikomedie, dívat se na některé ty poslanecké parazitní "myslitele", hnidopichy a vši. Nemíním zde vypisovat sáhodlouhé rozbory, které jsou k ničemu, smysl tohoto dobře udělaného dokumnetu je jednoduchý a jasný ... 7778 ()

Ivo

Mám rád naši kočku a ona mě. Mohl bych se s ní prosím oženit nebo aspoň registrovat? Zvítězí nakonec láska nad lží a nenávistí? Tolik zapšklého a konzervativního nepochopení v širém světě! ()

geek.ondra

Zdá se že Chalupová chytila od pana Klusáka dost nebezpečný móresy. Velice zajímavý a na papíře určitě i dostatečně atraktivní námět utopila ve sterilním, nudném a ve finále i docela hloupém projektu se kterým jí to už letos na těch Českých lvech opravdu nemůže vyjít. ()

rublik05

Těžce tendenční a jednostranný dokument, který hned od samého začátku dává jasně najevo, která strana je ta správná a která je ta zlá, nepřející. Takže místo nezaujatého pohledu na danou problematiku má největší prostor iniciativa Jsme fér, na veškeré dění se díváme optikou těchto aktivistů, druhé straně je dáno jen minimum prostoru, vesměs se jedná jen o výkřiky prvoků z demonstrací či o pár vět z nějakého rozhovoru, vytrhnutých z kontextu bez nějakých souvislostí, takže z toho ve finále vyjdou jako největší pitomci, což byl patrně tvůrčí záměr. Tento jednostranný pohled a absence dialogu podle mě filmu strašně škodí a úplně to zahazuje myšlenku celého projektu, a sice diskuzi mezi oběma tábory. Co se týká informací, tak z tohoto hlediska snímek nepřináší vůbec nic nového, jediné co, tak poukazuje na naprostou neschopnost zákonodárného sboru, což mě při pohledu na naši politickou reprezentaci ani moc nepřekvapuje. Když se nad tím tak zamyslím, tak mě Zákon lásky vůbec nepřesvědčil, zda manželství pro všechny ano či ne, takže z mého pohledu docela zklamání, navíc mi ani nesedlo vlažnější tempo a občasná prázdnota. Celkově jsem ale rád, že se tomuhle tématu, které stále polarizuje společnost, začíná někdo věnovat, i když zrovna takovým ne moc povedeným způsobem. 1/10. ()

IvonaK

Dokument to celkově nebyl špatný. Viděli jsme záznam z Pride, poznali tváře a snahu hnutí Jsme fér a v neposlední řadě homofóbní kreatury. A strana ANO mě v uvozovkách velmi pobavila. Jsou za manželství pro všechny, ale nic pro to za těch 8 let co u nás v ČR vládli neudělali. Načež další důkaz toho že lžou jako to dělali a dělají dodnes. ()

Daertelon

Jako člen LGBT+ komunity jsem dokument velmi očekával, bohužel ale očekávání zdaleka předčilo výsledek. Bylo by to i kvalitní, scénář je fajn, koncepce ujde, ale míchá se do toho patos a příliš emocionální prezentace. Vyplývá z toho jednoduchá realita - totiž, že jde o zbytečnou rozpravu, která se vůbec v morálním světě nemusela vést. Vychází z toho, jak konzervativní, zapšklá a zpátečnická země jsme. Na druhou stranu, alespoň trochu příčetná reprezentace druhé strany naprosto chyběla, důraz je kladen jen na exoty typu Jochová a náhodný agresivní člen chráněné dílny. Smysluplná obhajoba odmítačů v dokumentu chybí, protože to ale sleduju, tak vím, že existuje. ()

Hrabovo

Je sice už podle titulků zřejmé, že dokumentaristka stojí na straně  "manželství pro všechny", ale přece jen si mohla dát víc práce s mapováním druhého tábora., který je duhově pestrý. Jsem proti a nejsem katolička a nepřipadám si ani omezená, ani homofobní, ani neinformovaná. ()

pavliCZECH odpad!

Tak především se nejedná o dokument, ale o agitační video, které se jasně vymezuje a protežuje jednu stranu názorového konfliktu. Naprostá neprofesionalita od tvůrců.  To je dost zarážející zvláště tehdy, pokud je snímek podpořen z veřejných peněz. Fakt to okatý lobby financovaný z veřejných peněz nepřijde nikomu ani trochu blbý? ()

blondboss

Vidím, že pani Chalupová je veľmi snaživá v ťatí do veľmi citlivých a spoločensky rozdeľujúcich tém, ktoré hýbu spoločnosťou v poslednej dobe. Po spoluautorstve snímku V sieti tu máme ďalší pokus o nastolenie diskusie, tentokrát v oblasti prijatia zákona o manželstvách pre každého vrátane osôb rovnakého pohlavia. Chalupová to robí celkom fajn, snaží sa priniesť názory oboch strán, pre a proti, ale problém je, že dosť silne tu cítiť a je možné pozorovať jej názor na danú problematiku, čo trošku ovplyvnilo strih jednotlivých diskusií a prezentáciu názorov. Je to trošku škoda, lebo kvalita dokumentu je nesporná. Každopádne na slabé štyri hviezdy to určite je a môj názor to nejako výrazne neovplyvnilo. Mám ho tak niekde v strede, a tým nemyslím na háku :) 70 % ()

Amalberga

Z těch demagogických výroků ze strany odpůrců zákona se mi udělalo tak nanic, že jsem si musela dojít pro víno. A stejně jako po něm mi na patře zůstala trpkost z právě viděného. Opravdu nechápu, o čem se tu vůbec bavíme. Stačí se podívat na data a je jasné, že manželství pro všechny se má legalizovat. Argumenty pro jsou jasné. Argumenty proti jsou buď úplně zcestné, založené na emocích nebo jsou to pouhá prohlášení, ničím nepodložená, snad jen "tradicí", které by se vysmál kterýkoliv historik. Jenže v politice se nevede akademická debata, ale dělá se to, co "vypadá dobře", jak poznamenává sám Bartoš. Takže se legalizace manželství pro všechny dočkáme možná za deset let. P. S. Argument, že manželstvím pro všechny nikdo nic neztratí, není tak úplně pravda. Církev ztratí svůj monopol na rodinu. Její výklad, jak má rodina vypadat, bude zpochybněný státem a tomu se snaží zuby nehty bránit. Mýtus o šťastné křesťanské rodině se sympatickou hospodyňkou obklopenou dvěma a více dětmi a mužem - pilířem rodiny půjde ještě víc do kelu. ()

Xardaxis

Taky patřím k těm, kdo petici podepsal. Ještě aby ne, když bych se ráda vdala za svou ženu a měla stejná práva a povinnosti jako každé manželství. Ale celý tento dokument mě teda těžce zklamal. Fakt jsem se na něj těšila, taky jsem přispěla nějakou korunu, aby vůbec vyšel a věřila jsem, že to bude pecka. Že už nebudu konečně muset furt každému vysvětlovat ty rozdíly a proč to tak chceme a že jsme uvnitř všichni stejní atd. No, je to asi taková pecka, že bych se styděla pustit ho komukoliv. Ono je to totiž natočený tak strašně jednostranně, že kdybych ho pustila někomu, kdo má nějaký svoje přesvědčení, třeba kvůli víře, tak mě to u něj odepíše už úplně. Rozdíly v registraci a manželství tam v podstatě nejsou vysvětlený skoro vůbec, a naopak je v dokumentu krásně vykresleno to, za co nás lidi nesnáší - magoři na Pridu (z našich řad), vlezlost (Dobrý den, podepíšete nám petici?), téma dětí ( !!! místo vysvětlení a ukázání kolik úžasných homo párů vychovává děti vezmu do takovýho dokumentu dvě holky, co na to odpoví stylem "do toho ti nic není") ... No, prostě ZKLAMÁNÍ, jinak se to popsat nedá. Jestli se s tímhle někdy něco podaří, to teda fakt nevím. ()

kamigava13

Ta naše malá republika je ale zaostalá. Snad už se brzy přijme manželství pro všechny. Držím palce! PS: Zbožňuji Adélu Horákovou. Je to dáma. ()

katakomb

Nejvíc vypovídající hodnotu měly záběry z pochodů a protestních akcí, otázky občanů na schůzi petičního výboru atd. Korunu tomu potom nasadily projevy poslanců ve sněmovně. Být to jen sestřih těchto promluv, tak by to byl jasnej pětihvězdidčkovej koncentrát, ale chápu, že by to většina lidí vidět nechtěla/nezvládla  anebo by to považovala za homokampááň. Každopádně dost dobrej časosběrnej dokument, kterej jasně vypovídá o všech zúčastněných. ()

warpmike

Režisérka Barbora Chalupová v tomto časosběrném dokumentu nabízí autentický a dosti osvěžující vhled do nížin české "politické kultury". Příběh sleduje prozatím neúspěšnou cestu uzákonění manželství i pro páry stejného pohlaví u nás, ale také snahy nesnášenlivých skupin aktuální situaci LGBT+ lidem ještě více znepříjemnit zavedením ústavní definice manželství výlučně jako svazku muže a ženy. Dokument celkem autenticky poodkrývá motivace "obou stran", přičemž je to publikum, které si má udělat svůj vlastní názor. ()

Korpy22

Úžasný dokument Barbory Chalupové reflektující schvalování zákonu manželství pro všechny. Dokument má od začátku silnou atmosféru a spád. Jedna scéna střídá druhou, a my můžeme sledovat velmi dramaticky vývoj. Téma tohoto dokumentu je silné a věci které zde zazní z úst “aktérů” také. Je to dokument, který by měl vidět každý, abychom si konečně všichni uvědomili, že žijeme ve 21. století, že všichni máme stejná práva a že všichni jsme lidi. ()

Film Zákon lásky do kin vstupuje 5. srpna

Film Zákon lásky do kin vstupuje 5. srpna

08.07.2021

Spolurežisérka úspěšného dokumentu V síti a držitelka Českého lva Barbora Chalupová představuje svůj celovečerní debut Zákon lásky. Tragikomická dokumentární roadmovie sleduje cestu zákona, jenž může… (více)